PDA

Zobacz pełną wersję : Scodra sathanas



Karcharoth
11-02-2012, 10:28
Ma ktoś może foto afrykańskiego ptasznika Scodra sathanas???

Atrax Robustus
11-02-2012, 10:42
Scodra satanas to przestarzala nazwa ptasznika Stromatopelma satanas. Niestety jego fotki nie znajdziesz chyba nigdzie, tym bardziej, ze po necie kraza fotki chyba tylko Stromatopelmy cacelatum, bo nie znalazlem jeszcze Stromatopelmy fumigatum, czy tez S. cacelatum - greiseipes. Satanas jest to ptasznik gabonski i wystepuje tez w Kongo, ale w sumie nie mam pojecia, jak wyglada, bo nie widzialem jeszcze fotki.

Karcharoth
11-02-2012, 11:01
dzięki za info :) pewnie musi być czarny jak smoła skoro ma taki dibelski przydomek :)) hmmmm no nic poszperam jeszcze i tu i tam, może na coś trafię...
Pozdrawiam
Karcharoth

Awikkularia
12-02-2012, 11:59
Wcale nie musi być czarna. Może ma diabelski charakter... Ja też szukałam fotki tego ptasznika, ponieważ bardzo podoba mi sie jego nazwa. Ale bardziej podobają mi się inne nazwy dwóch gatunków ptaszników:
Stichoplastoris asterix i Stichoplastoris obelix :) Niestety, ich fot również nigdzie nie ma...

Atrax Robustus
12-02-2012, 12:11
Hahaha :))))
Odkrywca tych ptasznikow musial miec niezle poczucie humoru :))))
Niektore nazwy sa ciekawe :]
Szkoda, ze nic nie ma o tej S. satanas. Na razie mozna tylko spekulowac co do jego ubarwienia i biologii. Moze nazwali ja satanas, bo to ptasznik nadrzewny, a nadrzewne sa szatansko szybkie :)

Huhros
12-02-2012, 13:57
z czalym szacunkiem, nie spotkalem sie jeszcze ze stwierdzeniem "szatansko szybkie" :)

Atrax Robustus
12-02-2012, 15:56
Hmm
szatan musi byc szybki skoro kusi tyle istnien jednoczesnie :]]
Ok zartuje.
Nie bede filozofowal. Wydaje mi sie, ze ta nazwa ma cos wspolnego z jej zachowaniem, chociaz zanim nie wypowie sie ktos, kto jest obeznany w temacie, to zadne gdybanie nic nie da :/
Sprawdzilem jeszcze raz wszedzie, gdzie sie dalo i zdjecia rzeczywiscie nie ma. To jest zbyt malo popularny pajak, zeby jego fotka byla w necie. Swoja droga, skoro samo zdjecie jest tak poszukiwane, to ciekawe, ile kosztowalby sam pajak :)

Karcharoth
12-02-2012, 23:55
Pigulewski "Jadowite zwierzeta bezkregowe" podaje, że z rodzaju Scodra opisanego przez Beckera w 1879r znany jest czarnobrunatny ptasznik S. satanas długości 35-36 mm, wystepujący w Kongo...

Awikkularia
13-02-2012, 03:06
To, że coś się nazywa satanas, nie oznacza od razu że musi być związane z nazwą. Wspomniany S. asterix i S. obelix raczej nie są podobne do swych imienników... Chociaż oczywiście część nazw ptaszników odnozi sie do ich wyglądu. Niektóre z nich noszą nazwy odkrywców.

Atrax Robustus
13-02-2012, 03:51
Tak, w sumie to sam odkrywca decyduje, jak nazwie pajaka.
Co do satanas, to przynajmniej mamy juz namiary, jak wyglada to zwierze.

Bacon
13-02-2012, 04:01
Może Asterix i Obelix je odkryli ;-)))

42d3e78f26a4b20d412==