PDA

Zobacz pełną wersję : Poszukiwanie Gryzieli



ekolog
19-02-2012, 04:24
Witam

Gdzie w Polsce można spotkać Gryziele (chodzi o tereny tzn. łąki itp i regiony)

Atrax Robustus
19-02-2012, 07:06
Gryziele mozna spotkac w Polsce i raz juz chyba pisalem gdzies, ze sie na takiego natknalem. Mialo to miejsce, gdy wychodzilem z lasu i szedlem przez lake. Tam zauwazylem ciekawa pajeczyne. Jej wlasciciel, czyli A. piceus siedzial sobie na jej wierzchu.
Tak wiec tych przedstawicieli Mygalomorphae mozna z powodzeniem szukac na tego rodzaju terenach. Nie wiem, jak to wyglada z innymi rejonami Polski, ale przynajmniej wiem, ze na poludniu mozna go znalezc.

Terrariko
19-02-2012, 09:58
co to za pająka szukacię???

ekolog
19-02-2012, 10:59
Jakiej był wielkości? a wogóle to czy jak silny jest ich jad?

Kendzierzawiec
19-02-2012, 12:26
Jak ostatnio było umnie wielkie sprzątanie w piwnicy, ładowałem cegły od taczki, musiałem niestety zbużyć wieeelu pająkom domek :(. W śrud tych pająków znalazłem też Gryziela niestety martwego :((( musiałem przez przypadek do uszkodzić :((ale zato wiem że umnie też są. Mieszkam na pomorzu. Jak będe ciepło pujde ich na łąke poszukać.

Atrax Robustus
20-02-2012, 06:03
A wlasnie.
Ostatnio szerzy sie mit zwiazany z glupia nazwa polska tego pajaka, ktora brzmi: Gryziel TAPETNIK. Jakos niektorym hodowcom pomyslalo sie, ze nazwa TAPETNIK pochodzi od jego miejsca wystepowania (spotkalem sie z conajmniej 3 ludzmi, ktorzy tak twierdzili). Wniosek byl taki, iz zwierze to zyje za tapetami lub w ciemnych miejscach piwnic.
Prawda jednak jest zupelnie inna. Wole uzywac nazwy Atypus piceus, bo przynajmniej trudniej sie pomylic ;)
Prawda jest taka, ze to, co widzimy w piwnicach to najprawdopodobniej jakis przedstawiciel Tegenaria (czyli zwykly katnik) lub tez Amaurobius ferox (o wiele bardziej prawdopodobne, bo kazdy myli to z gryzielami...nie wiem dlaczego).
Gryziele to pajaki kopiace. Nie maja prawa przebywac w piwnicy, chyba, gdyby sie nauczyly kopac w betonie :]
Z reguly ich norki nei sa dluzsze niz pol metra, a obok nich rozciagnieta jest pajeczynowa sakwa.
Niestety ZADNEGO gryziela nie znajdziecie w piwnicy (gwarantuje).
Pajak ma slaby jad.

Kendzierzawiec
20-02-2012, 12:56
ehh wiem co widziałem... niebyło to w piwnicy tylko przed domem kolo piwnicy... mieszkał sobie w pajęczynie ok 30cm(taka rurkowata) ktura była zrobiona między kostkami które przenosiłem. Uwież mi kontnika nie pomyle z gryzielem, gryziel choćby ma charakterystyczne szczękoczułki jak na polskie pająki.

gWiAzDeCzKa
11-03-2012, 03:26
Gryziel występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim, na pozostałym obszarze Europy zwykle wyspowo...w Polsce rzadki, raczej na południu...
Dodam jeszcze, że występuje TYLKO w ciepłych miejscach =] (występuje głównie w tropikach) także w Polsce to chyba są małe szanse, że go znajdziesz...
PS. miałam okazję spotkać się z tym pajączkiem, jest cudowny i taki piękny ! ! ! i jest podobny do ptasznika :D (a to z tej racji, że należy do podrzędu ptaszników)...a tak w ogóle to chciałbyś mieć takiego??? =]
Pozdrawiam =]

YasieQ
29-03-2013, 16:48
ja widzialem w gorach stolowych... a co do ulozenia szczekoczulek to gryziele naleza do mygalomorphow wiec nic dziwnego ze je maja do przodu, a ze sa mniejsze od naszych pupili to juz wina ewolucji w naszych warunkach klimatycznych...

YasieQ
29-03-2013, 16:52
a i o ile dobrze pamietam sa pod scisla ochrona...

42d3e78f26a4b20d412==