PDA

Zobacz pełną wersję : rozpoznanie płci skorpiona



AGAM
26-02-2012, 03:35
Mój skorpion cesarski ma około 6-7cm długości, nie licząc ogona, a jego pektyny mają po około 8mm. Czy możecie na podstawie tego określić jego płeć?? Wiem że u samców pektyny są większe, ale mam tylko jednego osobnika więc nie mogę porównać.

Terrariko
26-02-2012, 11:46
czy da się odrużnić płeć pająka po trzeciej wylince???

daid
26-02-2012, 12:07
da się obserwujac jego wylinke a dokładnie odwłok:)
jest to bardzo trudne więc lepiej cierpliwie poczekaj

pozdrawiam

b.albopilosum
b.vagans
g.rosea

Szymon_czarodziej
26-02-2012, 12:33
http://wrbu.si.edu/www/stockwell/faq/sex.html#sex

Na tej stronie jest chyba dostatecznie informacji. Rozpoznywanie po długości pektyn jest trudne jezeli masz tylko jednego osobnika. Zeby skutecznie określić płeć po długości pektyn należy mieć samca i samice i to najlepiej dorosłe osobniki. Najpwniej określisz plec swojego skorpiona po kształcie otworu płciowego (na zdjeciu na tej stronie "genital operculum"), zresztą cała reszta jest tam napisana. Dorosłego samca można ponad to rozpoznać po kształcie szczypiec, ma ostrzejsze i bardziej trójkątne wyrostki na części tnącej. Poza tym część bliższa szczypiec, ta płaska półokrągłą "tarcza" i częśc dalsza, ta tnąca, u samca są wyraźnie od siebie odgraniczone. Częśc bleższa odchodzi bardziej stromo od części dalszej. Trudno to przedstawić bez rysunku albo zdjecia. Z widocznych różnic można jeszcze wspomnieć o kształcie ostatniego segmrntu metasomy czyli tego z kolcem jadowym. Ma on w przybliżeniu kształt gruszki (z ogonkiem w kształcie kolca :) u samca jest bardziej pękata, zaokrąglona, u samicy jest bardziej płaska. W ogóle metasoma u samca jest relatywnie dłuższa niż u samicy względem długości ciałą. Dzieje sie tak ponieważ w fazie wzrostu u samicy metasoma rośnie tak samo jak mezosoma (właściwe ciało skorpiona), u samca nie.

Pozdrawiam

AGAM
28-02-2012, 11:01
Wielkie dzięki za ten link ;-) W końcu wiem że mój skorpion to ... skorpion a nie skorpionka :-)

42d3e78f26a4b20d412==