PDA

Zobacz pełną wersję : czy mozna legalnie hodowac ptaszniki???



evelman
25-03-2012, 16:38
zastanawialem sie czy mozna legalnie hodowac ptaszniki, czy jes mozliwe zalatwienie togo w jakims "urzedzie" jak nie to dlaczego...

pozdrawiam evelman

Serpent
25-03-2012, 16:59
a kto mówi że ptaszniki są nielegalne? ;-) teoretycznie tak jednak jak w praktyce to każdy sam wie, no coment

Pozdrawiam

evelman
25-03-2012, 17:04
no wlasnie... nikt nie chce o tym pisac.
ciekawe czy znajdzie sie ktos kto odpowie mi na to pytanie:

tzn. jakie dokumenty bym potrzebowal, zeby mozna bylo je sprzedawac w sklepie zoologicznym...

jestem bardzo ciekawy...

pozdrawiam

Serpent
25-03-2012, 17:09
nie są potrzebne żadne dokumenty abyś mógł sprzedawać ptaszniki kupujesz i sprzedajesz proste prawnie nie ma ''konkretnie'' nic ustalonego pozatym wzmianki w art. 20 ''Zabrania się utrzymywania i hodowli poza ogrodami zoologicznymi i właściwymi placówkami naukowymi oraz cyrkami, zwierząt drapieżnych i jadowitych groźnych dla życia ludzi bądź zwierząt.'' zreszta co po tej wzmiance jeżeli nie ma do tego ''pseudo przepisu'' żadnych przepisów wykonawczych.

Pozdrawiam

memphis
25-03-2012, 23:28
ej Serpent jest taki mały problem chyba go pominołes. Jest ogólno polski zakaz sprzedarzy zwierząt jadowitych- sklepy mogą nieźle beknąc zato. A co do hodowli takich zwierząt to niewiem czy jest zakaz.

Serpent
25-03-2012, 23:59
poczytaj ustawy to będzizesz wiedział czy jest taki zakaz jak by nie było to bym w błąd nie wprowadzał, co do tego że mogą sklepy ''beknąć'' jak to Ty powiedziałeś to pokaż mi jeden sklep co miał kłopoty z tego powodu (przez sprzedaż ptaszników), bo ja takiego nie znam chyba że bede miał okazje poznać ;-) jeszcze z łaski swojej gdzie masz ten zakaz byłbym wdzięczny za okazanie jakis przepisów prawnych cytatów, linków itp.

Pozdrawiam

Ps. wiem że nie można do tego mieszać ryb ale w końcu też jest jadowita ( skrzydlica, motylowiec) bez problemu można kupić w ''lepszych'' zoologikach.

CURTUS
26-03-2012, 00:01
Witam:)
Dodam jedynie iz to - ktore zwierzeta naleza do "drapieznych i jadowitych niebezpiecznych dla ZYCIA ludzi i zwierzat" - jest sprawa tak dyskusyjna ,ze praktycznie ustawa ta jest MARTWYM przepisem.
Evelman - niektore z gatunkow ptasznikow(chyba najpopularniejsze - rodzaj Brachypelma) znajduja sie w spisie Konwencji Waszyngtonskiej - obrot nimi jak i hodowla - sa obwarowane przepisami CITES - chcac nimi handlowac - radze - biez faktury na ten towar - zeby nie bylo ze przemycasz :D:D:D - choc z drugiej strony mnoza sie one juz dosyc dobrze w naszym kraju - wtedy taka hodowla powinna byc zarejestrowana :)
Pozdrawiam

Metus
26-03-2012, 02:00
od siebie dodam tyle ze jesli zabroniona byla by sprzedaz i hodowla ptasznikow to wszyscy sprzedajacy ptaszniki i inne jadowite "bestie" na forum "gielda" byli by przestepcami, tyczy sie to rowniez sklepow zoologicznych. Wtedy na 100% nie istnialo by takie cos jak "gielda" no chyba ze tylko takie rzeczy jak terraria, kable itp...

**************** bzdura :))******************

evelman
26-03-2012, 02:04
ok wiem o CITES. tylko w wiekszosci ludzie hoduja ptaszniki, maja spora kolekcje " w piwnicy" a CITES nie. jak chcialbym kupic np. od kgos kto dolaczyl sie do dyskusji. czy ktos ma CITES na swoje pajaki!!

przeciez nie bede kupowal od kogos kto nie ma. kupie bede mial kontrole, a na fakturze bedzie ze to od pana X. on nie ma i lecimy razem...

z takim CITES pajaki sa drozsze, prawda!

pozdrawiam evelman

ps. moglbym prosic o link do tych przepisow prawnych, czy ktos moze ma??

dzieki

CURTUS
26-03-2012, 02:19
Niekoniecznie lecicie obaj - zarejestrowane Brachypelmy mozna juz kupic w Polsce - spora czesc tych "hodowanych w piwnicy" i bez rejestracji to poprostu przemyt z Czech - faktura/rachunek potwierdza Twoja dobra wole i ceduje odpowiedzialnosc na osobe/firme ,u ktorej dokonales zakupu - jednak pamietaj ze na Tobie rowniez spoczywa obowiazek zarejestrowania takich zwierzakow do 2tygodni od zakupu.:)

Karcharoth
26-03-2012, 02:28
jeżeli ktoś jest zainteresowany rejestracją swoich zwierzaków radzę odwiedzić www.snakes.pl

Serpent
26-03-2012, 05:11
nie ma wzmianki że jest zabroniona sprzedaż ale tak jak wyżej pisałem nie wolno tego trzymać z punktu prawnego i własnie z tego punktu ''prawnego'' jesteśmy wszyscy przestępcami co mamy zwierzęta jadowite w tym pajaki mimo tych zakazów sprzedaż istnieje giełdy też i nadal będą istniały.

Pozdrawiam

Ps. do póki nikt się do nas nie dobiera nie ma się o co martwić ;-)

DJP
26-03-2012, 06:41
Przepis dotyczący zakozu hodowli zwierząt jadowitych i niebezpiecznych dla człowieka i zwierzą czyli prawie wszystkich zwierząt w ogule i nie tylko terrarialnych ale także np psów kture nawet jeśli nie są w stanie zabić człowieka a większość psów potrafi poważnie uszkodzić człowieka. Z tego wynika że nie wolno hodować większości jaszczurek bo te są nawet bardzo niebezpieczne dla świerszczy. Podobnie z drapieżnymi owadami. Właściwie to można chodować tylko zwierzęta z samego dołu łanicucha pokarmowego, i to małe żeby nie mogły nawet mrówce która przecież zwierzęciem jest nic zrobić. To idiotyczne!

Adamek
26-03-2012, 06:57
zgadzam sie z przedmówcą to idiotyzm: zabranianie hodowli żwierząt jadowitych mogących zagrozić innym zwierzętom. Czyli modliszki nie mogę hodować bo jest zagrożeniem dla świerszczy to samo odnosi się do ryb: nie mogę hodować ryb bo są zagrożeniem dla ochotki ?? idiotyzm

Metus
26-03-2012, 07:28
nie popadajmy w paranoje!!!

DJP
26-03-2012, 08:08
To nie paranoja. Jak by sie ktoś postarał to mugł by tak zinterpretować te przepisy że nie można było by trzymać w domu żadnego zwierzęcia.

Atrax Robustus
26-03-2012, 08:20
W takim razie nigdy nie bede pszczelarzem. W koncu pszczoly sa jadowite.
Jednak to prawda, ze te przepisy sa martwe...


Slyszalem gdzies, ze zabrania sie tez hodowli "niebezpiecznych zwierzat".
Dla mnie moja anakonda jest bardzo mila i nic mi nie robi, ale jednak sasiadka zalicza ja do niebezpiecznych zwierzat...

evelman
26-03-2012, 14:08
ok. ale jak juz kupie i zarejestruje, a potem znowu sprzedam to musze odrejestrowac??

czy moze tak... kupuje parke... z CITES lub rejestruje i pozniej z hodowli sprzedaja dajac pokwitowanie na fakturze/paragonie, ze to z mojej hodowli, a cites do wgladu lub xerokopia??

czy tak moglo by byc...??


pozdrawiam evelman

Karcharoth
27-03-2012, 02:32
z rejestracją jest bardzo śmieszna sprawa przynajmniej u mnie w Rybniku
od przeszło pół roku odsyłają mnie do domu twierdząc, że nie ma jeszcze rozporządzeń odnośnie wykonania tej ustawy :) ciekawe czy do października z tym zdążą :)

memphis
27-03-2012, 06:52
zakazu nie widziałeł ale napisałem mejla do kolesia z biofilu i pytałęm dlaczego niema ptaszników w sklepie i otrzymałem odpowiedz. że jest zakaz sprzedaży zwierząt jadowitych

CD/Tombik
27-03-2012, 09:58
Ludzie
Zabrania sie hodowli zwierzat ktore zagrazaja ludzia i zwierzeciom. Do zwierzat w tym wypadku zaliczamy zwierzeta farmowe typu psow kotow, kur, swin, koni, krow. Moge hodowac pytona siatkowanego ktory dusi ale nie moge trzymac jadowitego grzechotnika pustynnego ktory zabija jadem. Pajaki mozna trzymac, sprzedawac i wszystko inne tak samo jak np z chomikiem dzungarskim. Do zwierzat w tym przypadku zaliczaja sie zwierzeta farmowe jak powiedzialem sa uznawane tez za te ktore omijaja lancuch pokarmowy bo np zadne zwierze nie zywi sie koniem tak jak np jez zaskroncem.

evelman
27-03-2012, 13:46
zaraz zaraz CD/Tombik...

przeciez ptaszniki sa jadowite i zagrazaja zyciu czlowieka. to co moge sobie hodowac i legalnie sprzedawac w sklepie a jak przyjdzie kontrola to mowie " przeciez o jest FAFIK!!! moj jadowity pajaczek domowy, on przeciez nie ugryzie..."
i co to ma mnie zwolnic z odpowiedzialnosci ze hoduje i sprzedaje ptaszniki mimo, ze jest zabroniona hodowla i sprzedaz zwierzat jadoitych, ktore zagrazaja ludzia...

chyba nie powiesz mi, ze w sluzbie ktora to sprawdza sa ludzie z okularami jak "stempień" z 13 posterunku i nie odrozniaja ptasznika od krzyzaka...

no co wy... debili mozna spotkac, ale to chyba przesadzacie, ze mozna hodowac legalnie.

pokazcie mi jakis link gdzie to jest zapisane...

to co piszecie chcialbym moc potwierdzia, ale dotychczas nie mam powodu wam wierzyc. tak jak wy mnie, a moge napisac ze mam w domu slonia, ba ktory myje mi w weekendy auto :)


pozdrawiam evelman

GALN
27-03-2012, 16:55
Na ten temat można dyskutować do woli a karzdy z nas różni się od siebie i czy dane zwierze jest niebezpieczne czy nie dana jednostka ocenia inaczej.Pewne jest że jest tylko jedna wzmianka w prawie którą
wszyscy z nas czytali i karzdy interpretyje inaczej.Wzmianka jest bo być musi.hehehe Ale oni organy ścigania ;)zajmują się tylko niebezpiecznymi gadami a stawonogi zostawili w spokoju więc cieszmy się ile dusza zapragnie.
Zanim dokładnie ustalą jakie zwierze zagraża życiu człowieka nie wliczając gadów minie troszkę czasu.Jeżeli w urzędzie można zarejestrować pająka to znaczy że chodowanie pająków w świetle prawa jest legalne i nie karalne.:)Nie znam jeszcze przypadku aby ktoś był sądzony za posiadanie pająków więc widocznie nie są one zaliczane do tych "jadowitych i niebezpiecznych" ;).

DJP
28-03-2012, 05:25
Tombik gdzie jest napisane że chodzi o zwierzęta fermowe i gdzie jest definbicja zwierza fermowego. Prawo jest debilne i nie konsekwentne skoro można legalnie chodować zwierze nie legalne...

CD/Tombik
28-03-2012, 05:41
powiedzialem ze zwierze fermowe t takie ktore jest wykluczone z lancucha pokarmowego... zadne zwierze nie zywi sie naturalnie krowa swinia... oczywiscie ze lew zje dzikiego konia ale to nie jest jego glowne "danie"

DJP
28-03-2012, 09:37
Ale ja nie mówe o tym co Ty powiedzałeś ale o tym co jest a co raczej nie jest zapisane w ustawie.

Serpent
28-03-2012, 10:52
nie ma już o czym dyskutować bo taka dyskusja może nie mieć końca i sensu, wniosek jest prosty nie mozna hodowac legalnie skoro nie mozna czegoś zalegalizować i nie ma żadnych wzmianek w artykułach ustaw itp. o tym jakie to są zwierzęta ''nielegalne'' w szerokim aspekcie rozumowania sa to wszystkie zwierzaki jadowite i niebezpieczne ale tak jak pisali poprzednicy dla jednych osób jest niebezpieczny boa a dla innych nie pozatym jest taki przykład że np. pyton około 3 metrów nie stanowi ''realnego'' zagrożenia dla osoby dorosłej czyli można powiedzieć że nie jest niebezpieczny ale jeśli osobe dorosłą zamienić na małe dziecko niemowlaka to jak wiadomo już potencjalne niebezpieczeństwo jest w 100% (oczywiście jak nie jest odpowiednio zabezpieczony), do póki nie powstanie lista np. niebezpiecznych gat. pająków to do tąd każdy będzie pojmował na swój sposób co jest bezpieczne a co nie, (wiadomo że np. ptaszniki z rodzajów Stromatopelma, Pterinochilus, [wiekszosc afrykańskich] ich jad spowoduje o wiele większe szkody dla ogranizmu niż jad Avicularinae więc uważam że jak by była owa lista która by obejmowała gatunki o ''mocnym'' jadzie to nie było by problemów z tym czy są legalne czy nie oczywiście nie mówię o zakazie ale np. mogło by być takie rozwiązanie że te gatunki powinny być szczególnie rejstrowane. Uważam tez że obłedem jest potrzeba CITES na Brachypelmy mnożone w niewoli (ogólnie wszystkie zwierzęta z list cites mnozone w niewoli, na takie zwierzaki powinien byc zbędny ten dokument) za dozo troche sie rozpisałem ale tak to jest jak sie chce za duzo powiedziec na jeden raz.

Pozdrawiam

Ps. mam nadzieje ze sie skończy da nieprowadzaca do niczego debata popierana przykładami bydła, trzody chlewnej itd. (tymdardziej nie pomoze w legalizacji ptaszników ;-)

dr Robert
29-03-2012, 18:12
Widzę, że mieszanie CITES z rejestracją stale postępuje :). CITES to dokument potrzebny na granicy do przewozu zwierząt z I i II załącznika tej konwencji, natomiast w kraju obowiązuje rejestracja w urzędzie powiatowym zwierząt z tych załączników. O tym wszystkim mówi ustawa, tylko że, jak widzę, nikt jej chyba nie czytał. Jeżeli ktoś będzie chciał legalnie wywieźć i np. legalnie sprzedać swojego ptasznika, legana czy pytona zagranicą to bedzie musiał w MŚ wyrobić na niego CITES, a podstawę będzie stanowić właśnie rejestracja która potwierdza jego legalność.

Urzędnicy z Rybnika nie doczekają się rozporządzeń do ustawy bo ustawa takowych nie przewiduje i jest w niej wprost napisane co ma być w dokumencie rejestracyjnym.

W Polsce ustawa nie przewiduje wyjątków i rejestracji podlegają wszystkie gatunki z tych list, w Czechach np. nie podlegają jej legwany, kameleony jemeńskie czy felsumy (nie wiem jak jest z ptasznikami) jako gatunki względnie częste w hodowli i rozmnażane w domach czy na farmach.

42d3e78f26a4b20d412==