PDA

Zobacz pełną wersję : Zmysly ptasznika



Cujo
09-04-2012, 03:49
Witam wszystkich.

To moj pierwszy post tutaj. Jestem poczatkujacym hodowca, w niedziele zakupilem swojego pierwszego ptasznika (czteroletnia Albopilosum). Na razie jest troszke nieruchawa, podejrzewam ze musi sie zaklimatyzowac w nowym terrarium - zupelnie nie korzysta z kryjowki, ktora jej zrobilem (polowka kokosa) i siedzi pod konarkiem :(

Ale wrocmy do tematu, i tym samym - do mojego pytania: wiem, ze pajaki maja slaby wzrok (widza tylko swiatlo) i zero sluchu. Ale - co z ich zmyslem powonienia? W jakim zakresie rejestruja zapachy, czy moze im przeszkadzac dym papierosow, ktore zdarza mi sie w pokoju palic. Czy skorupa kokosa zeszlifowana i i przez to lekko pachnaca spalonym drewnem moze zniechecic pajaka, by z niej korzystac? Prosilbym jednak nie o spekulacje i domysly, tylko o rzetelne info poparte konkretna wiedza ;)

CD/Tombik
09-04-2012, 05:14
Wypowiem sie w kwestii palenia papierosów.
Sam pale w pokoju gdzie mam ptaszniki, pale malo 1 papieros dziennie [chociaz na 14 latka to i tak za duzo :D], no ale nie do tego zmierzam.

Moje ptaszniki spokojnie rosna. Nie maja one duzego "zapotrzebowania" na tlen i po prostu nie wyczuwaja tego zapachu. Oczywiscie inaczej to sie ma gdy chuchniemy prosto w ptasznika, wtedy jest wielka prawdopodobność, że ptasznik padnie.

W każdym razie nie radzę próbować.

A co do kwestii powonienia. Ptaszniki nie wyczuwają zapachów. Po prostu ptasznik nie musi wybrać kryjóki ktora Ty mu wybrales. On po prostu szuka miejsca w ktorym jest cień. Jesli takim miejscem jest miejsce pod korzeniem to tam ptasznik sie "usadowi".

Ja np. u moich jeszcze dosyć malutkich ptaszników zrobiłem kryjowki z zatyczek od pudełek po kliszach fotograficznych. 3 ptaszniki wlasnie tam zrobily sobie kryjowke, a b. albopilosa wolała wykopać sobie tunel w ktorym teraz ciągle siedzi.

A własnie jesli juz o tym mowie. Mam 2 albopilosy i kazda woli siedziec pod ziemia. Kiedys jeszcze mialem ale niestety mi padł :(, no ale tez siedzial pod ziemia. Mysle ze to ze b. albopilosum został zakwalifikowany do ptaszników "naziemnych" zalezy tylko od tego ze pochodzi on z gatunku Brachypelma a nie z rzeczywistych jego upodobań.

Atrax Robustus
09-04-2012, 06:38
Oczywiscie ptasznik ma zmysl powonienia. Mozna powiedziec, ze poprzez odnoza moze wyczuc zapach ofiary, dotykajac jej, przed wczesniejszym wstrzyknieciem jadu i rozpoczeciem trawienia.

Jaca
09-04-2012, 12:52
Ma również zmysł słuchu (do tego nie potrzebne są uszy).

reveille
10-04-2012, 07:58
zgadza sie, przeszkadza im glosna muzyka /myslalam ze na zasadzie odczuwania wibracji, podobnie jak u wezy. staja sie wtedy nerwowe i wspinaja sie po terrarium.

Atrax Robustus
10-04-2012, 09:09
Ja swoje pajaki trzymam z dala od subwoofera. Ostatnio przenioslem je do innego pokoju....chociaz przyznam, ze dosc dobrze toleruja gothic i black metal ;)

A tak na serio, to lepiej nie trzymac pajakow w zbyt halasliwym pomieszczeniu. Nie chodzi mi nawet o halas, tylko o to, ze odbieraja wibracje i zbyt duze drgania sa dla nich, jak trzesienie ziemi.

reveille
10-04-2012, 14:35
OOT jak gotyk to moge byc spokojna ;)
poza tym chyba wszystkie terrazw tak maja, bez wyjatku... weze, jaszczurki i ptaszniki.

dee jay
11-04-2012, 01:23
ja w pokoju trzymam kilkadziesiat pajaków jaszczórki weże skorpiona no i te 1000wat jakoś im tam nieprzeszkadza:)))

42d3e78f26a4b20d412==