PDA

Zobacz pełną wersję : Stromatopelma calceatum -ma ktos?



Mixmanos
13-04-2012, 09:46
Witam... czy ma ktos Stromatopelma calceatum? nigdzie nie moge znalezc opisu tego pajaka, czy jest agresywny? czy ktos go w ogole hoduje?

TeRRoR
13-04-2012, 10:11
CZE ja mam stromatopelme po 6 wylinkach i jest to pajak bardzo agresywny i szybko biega

Hyoma
13-04-2012, 11:24
terror nie chcesz sprzedac??

Atrax Robustus
13-04-2012, 11:35
Ave!


Jesli jestes poczatkujacy, to wez sie lepiej za cos innego. Stromatopelmy sa bardzo jadowite i niezwykle szybkie (jak wszystkie nadrzewne ptaszniki).

Hyoma
13-04-2012, 11:52
ok

Mixmanos
13-04-2012, 12:09
Atrax, czy wiesz gdzie moge znalezc cos o tym pajaku, czy jad jest niebezpieczny dla czlowieka? skoro sa jadowite to nie wiem dlaczego sprzedawca trzyma takie cos w sklepie.

Atrax Robustus
13-04-2012, 12:44
Przepisy dot. zakazu trzymania takich zwierzat sa wlasciwie martwe, wiec sprzedawca nie bedzie sie obawial.
Co do zakazu hodowli, to nie bede sie wypowiadal, nie jestem prawnikiem, a i tak powstala kolo tego juz burzliwa dyskusja.

Jesli chodzi o sile jadu, to Stromatopelmy znajduja sie w czolowce, wraz z:
Hapolopelmami, Pterinochilusami, Poecilotheriami, Heteroscodrami. Dosc niebezpieczne sa tez Citharischiusy. Oczywiscie te statystyki sa dlatego tak nielaskawe dla Stromatopelm, gdyz ludzie dosc czesto je hoduja, a wystarczy niedoswiadczona osoba i ukszenie gotowe. Pajaki te uwazane sa za bardzo jadowite, nie ze wzgledu na sile jadu, potwierdzona badaniami, tylko na objawy ukaszenia. Przykladowo kiedys szukalem skladu jadu Haplopelmy i nawet w bogatych, medycznch bazach danych, nic takiego nie widnieje (oprocz zanotowanych paru przypadkow ukaszen). Jeszcze pewnie troche czasu minie, zanim ludzie poznaja sklad jadu tych pajakow. Jesli jednak juz poznali, to jak widac, jest to tajemnica firm farmaceutycznych.
sorry za off topic

W sieci jest raczej malo informacji o tym pajaku, bo malo kto hoduje. Jest jednak masa stron zagranicznych i wystarczy wpisac nazwe tego ptasznika na google.com.pl

Hmm... Moze zrobie opis tego gatunku...zobaczymy.

TeRRoR
13-04-2012, 13:36
nie swojego pupila ni sprzedaje zabardzo bo kochm

TeRRoR
13-04-2012, 13:47
a pozatym jesli jest ktos poczatkujacy to nieradze kupowac tego gatunku

walter
14-04-2012, 10:55
Usilowalem umiescic opis Stromatopelma calceatum na forum ale cos sie pochrzanilo i wychodzil jako nowy temat.
Wlozylem go na swoj serwer:
http://pages.infinit.net/waldemar/sc.doc

Opis robilem na podstawie dwoch stron w jez. francuskim i angielskim.
Jesli ktos znajdzie jakies bledy, prosze o informacje.

Opis po francusku troche rozni sie od wersji angielskiej, dlatego tlumaczylem to, co wydawalo mi sie rozsadniejsze:
Np. w wersji francuskiej autor opisu ostrzega, ze jest to gatunek tylko dla bardzo doswiadczonych hodowcow, z dodaniem, ze jad S. calceatum moze byc niebezpieczny dla doroslego czlowieka ... wersja angielska twierdzi, ze nie ma zadnych problemow z tym ptasznikiem - zero ostrzezen.
Wydaje sie, ze dla Amerykanow wszystko jest proste a juz z pewnoscia nie stanowi dla nich zadnego zagrozenia :)

Niestety, nie uzywam polskich czcionek, tak ze jezeli komus sie chce to przerobic na bardziej czytelna wersje, prosze bardzo.

Mixmanos
15-04-2012, 02:09
Dzieki za opis Walter.

Awikularia_
16-04-2012, 10:48
S, calceatum jest dość często spotykana w Polskich hodowlach i "hodowlach". Jest to jeden z najbardziej jadowitych ptaszników, jest poza tym bardzo szybki i bardzo skoczny. Ponadto samce mają o wiele silniejszy jad niż samice. Młode i dorosłe mają podobną siłę jadu. Jad może być niebezpieczny dla dorosłego człowieka, nie mówiąc o dziecku, tak więc absolutnie nie polecam tego gatunku początkującym. Zainteresowani mogą poczytać o sile jadu tego gatunku w książkach (niestety, nie polskojęzycznych) F. Kovarika "Sklipkani" i "Chov sklipkanu".

Atrax Robustus
16-04-2012, 15:08
Wlasnie, to kolejny argument przeciwko "milosnikom hardcore'u".

Przyznam, ze zanim ja kupilem Poecilotherie, to zastanawialem sie nad ta decyzja, dobre pare dni, jednak przyznam, ze nie zaluje :]

42d3e78f26a4b20d412==