PDA

Zobacz pełną wersję : Haplopelma lividum



noradarling
23-04-2012, 11:30
Witam.

Chciałem powiedzieć że moja haplopelma którą uważałem /dmuchając na zimne -aby się nie rozczarować/ za chłopaka wczoraj okazała się dziewczynką. Wyszła z nory i ku mojej uciesze na jej nogach zobaczyłem wspaniałe niebieskie "rajstopy":-)

Jak na razie niebieski kolorek zmieszany jest z aksamitnie czarnym ale pająk jeszcze jest młody i będzie coraz lepiej...

Zmienił się również głowotłów pająka - teraz wygłąda jak prawdziwa haplopelma:-)

Murinusek
23-04-2012, 11:46
Gratuluje nora!!!:D

Pozdrawiam

Atrax Robustus
23-04-2012, 12:02
Elegancko :D

To juz chyba nie zamierzasz jej sprzedawac :D :D :D

noradarling
23-04-2012, 14:18
He he he
na razie nie -bo to tak jakby nowy pająk-takiego go jeszcze nie widziałem i zaczynam obserwacje od początku:-)

Awikularia_
24-04-2012, 03:34
Kolor stabilizuje się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej (u wszystkich ptaszników). Tak więc, nora, nie ciesz się za wcześnie... Jeszcze Twoja "dziewczyna" okazać się może factem... Musisz albo sprawdzić wylinkę, albo poczekać do dojrzałości. Kolorki naprawdę nie mają tu nic do rzeczy...

Korgan
24-04-2012, 09:46
w przypadku H. lividum kolorki są dość ważne w określeniu płci pająka ponieważ tylko samice są niebieskie.

Atrax Robustus
24-04-2012, 10:25
Ale dopiero dojrzala samica przybiera "ladne kolorki". Samiec natomiast, staje sie kremowy.

Awikularia_
24-04-2012, 14:08
Korgan, zajmuję się pająkami kilka ładnych lat i wiem, co mówię. KAŻDY ptasznik zmienia wygląd (oczywiście dotyczy to gatunków, których samce i samice są inaczej ubarwione) po osiągnięciu dojrzałości. Np. znacie Aphonopelma bicoloratum. Samiec jest czarny. Ale do ostatniej wylinki jest przepieknie ubarwiony, z czerwonymi odnóżami i czarnym ciałem. Czasami ludzie, którzy się nie znają, przechodzą szok, widząc po wylince czarnego ptasznika, który jeszcze dzień wcześniej był ślicznie ubarwiony.... Niebieski kolor u H. lividum jest widoczny około 6 wylinki u obu płci. Tak więc niekoniecznie to co niebieskie, jest samicą....

noradarling
24-04-2012, 14:17
Spoko.

Wiem jedno że jeszcze kilka dni temu pająk był cały brązowy jak czekolada.
Tetaz jego odnóża są koloru niebieskiego a pająk nie wygląda jak samiec lividum. Głowotłów jest taki jak na zdjęciu http://www.bighairyspiders.com/pix/cobalt3.jpg a nie taki jak u tego samcahttp://www.bighairyspiders.com/pix/cobalt-male1.jpg

Nie sugeruje się w tym wypadku kolorami a wyglądem. Jest wyrażna różnica w budowie samca i samicy.

Awikularia_
25-04-2012, 02:52
Norko kochana, ale zauważ, że na podanych przez Ciebie fotkach są dorosłe ptaszniki... Samiec ma haczyki i narządy kopulacyjne. Pewnie przed swoją ostatnią wylinką też był niebieski... Budowa pająków też nic nie mówi do ostatniej wylinki. Po prostu po osiągnięciu dojrzałości samce drastycznie zmieniają swój wygląd. Tak więc nie sugeruj się fotkami i kolorkami - chociaż życzę Ci samicy.

GALN
25-04-2012, 06:55
no nie norka ma pająka :)to ładnie mnie musiało na czacie nie być.Norka
jak się okaże samczykiem też dobrze przekaże nazwisko dzieciom jak się
jego panna zgodzi ;)

Atrax Robustus
25-04-2012, 07:28
O ile pamietam, to nora ma tego pajaka juz baaaaaaardzo dluuuugo ;)

noradarling
25-04-2012, 12:02
Mam go ok. roku:-)

Blady
26-04-2012, 07:40
Prztakuję Avi, Lividum potrafi zaskoczć, sam mam samca który nieco wcześniej był piękną błękitną "samiczką" - niestety po ostatniej wylince nieco zmienił barwy. :)

teraz gdzies tak od 3 miesięcy zaciekle probuje się wydostać i udać na spotkanie jego życia - tylko że tak się nieszczęśliwie dla niego złożyło (dla mnie też) że samiczke (jego partnerkę) sprzedałem jakiś czas przed ostanią wylinką mojego jak się jednak okazało samca (nie czułem potrzeby posiadania 2 samiczek).

A tu prosze :))))



ps
Avi mniej temperamentu w dzieleniu się swoją wiedzą.

JadziaP
26-04-2012, 12:34
na moje to mozesz sie cieszyc nora.. to prawie 100%-owa samiczka.
Jezeli Lividum po 6-7 wylince dojeje niebieski kolorek to praktycznie bedzie samica.
Ja dobieram co roku mlode do dlaszej hodowli - tak 15-20sztuk.
Po 9-10 miesiacach najpozniej po roku mozna z prawie 100% dokladnoscia wybrac samice (ale tylko samice, bo niekiedy domniemane "samce" nawet po 9-10 wylince okazuja sie jednak samiczkami. Najdokladniejsza metoda rozpoznania plci jest jednakze obejzenie wylinki po binokularem (albo 10x lupa).



P.S. gdyby sie jednak okazal samcem - to chetnie zamienie sie z toba na samice.

noradarling
28-04-2012, 03:38
Ok

mAYh3m
01-05-2012, 15:38
Gratuluje slicznej Panny Lividum :)

42d3e78f26a4b20d412==