PDA

Zobacz pełną wersję : czy stromatopelmy są potworami



jasny
25-05-2012, 12:04
czytałem ciekawy artykuł jestem ciekaw waszych opinii na ten temat
pozdrawiam
http://pages.infinit.net/waldemar/sc1.doc
mam nadzieje że avicularia też zajmie stanowisko.

michasz
25-05-2012, 12:55
no potwory :))

Atrax Robustus
25-05-2012, 14:08
Hmm... Jezeli te wszystkie "przypadki" nie sa zmyslone (a raczej nie sa), to te ofiary mialy niezlego pecha..... zeby zostac dziebnietym w kark przez pajaka, ktory chwile wczesniej ukasil jedna osobe i zeskoczyl z niej...
W kazdym razie objawy ukaszenia sa jak najbardziej prawdziwe. Stromatopelmy, Poecilotherie, Pterinochilusy, Haplopelmy, Heteroscodry to pajaczki, ktore z powodzeniem moga zagrozic zdrowiu doroslego czlowieka. Z tych wyzej wymienionych, wyjatkowo zla slawa ciesza sie wlasnie Poecilotherie i Stromatopelmy.


Moja odpowiedz na pytanie postawione w topicu brzmi:
Stromatopelmy nie sa potworami...bronia wlasnego zycia w walce o przetrwanie...to czlowiek jest glupi. Nie spotkalem sie z przypadkiem, aby to pajak pierwszy sprowokowal atak. Poza tym niewazne CO sie hoduje, tylko KTO hoduje.

Pozdrawiam.

Paweł Juszczuk
25-05-2012, 15:26
Zgadzam się w 100% z Atrax'em. Pająki tak już zostały stworzone że naruszając ich środowisko jesteśmy narażeni na ataki z ich strony! Przecież wszystko w przyrodzie się broni, pająki także i nie możemy mieć do nich za to jakichkolwiek pretensji, ewentualnie do siebie że naruszamy ich spokój! Dokładnie, nie ważne CO ważne KTO!

--->Mimi<---
26-05-2012, 05:32
Jakoś nie chce mi się wierzyć że ktoś był na tyle zdolny że wszedł na drzewo żeby złapać pająka i zapomniał wziąc pojemnika do którego mał go złapać...... poaztym jak był bez liny itp to jak on zamierzał z nim w jednej ręce zejść zpowrotem? zebami by się trzymał? Ale nie będe wnikał w szczególy.
Takto tez sie z wami zgadzam...... ale czemu odrazu nazwali je potworami? niektóre ptaszniki wyglądają duzo goźniej....

walter
26-05-2012, 08:18
Tekst w jez. angielskim znajduje sie tutaj:
http://www.arachnopets.com/arachnoboards/showthread.php?s=&threadid=5832
Coz, przetlumaczylem go i umiescilem na swoim serwerze na prosbe kilku osob oraz poniweaz wydal mi sie ciekawy i wart zapoznania sie z nim, szczegolnie dla poczatkujacych pajeczarzy, ktorzy na poczatek maja zamiar kupic "cos hardcore'owego".
Stromatopelma calceata nigdzie w tekscie nie jest nazwana "potworem", poniewaz nim nie jest.
Jak zupelnie slusznie zauwazyl Atrax, niewazne CO sie hoduje, tylko KTO hoduje.

Odnosnie watpliwosci Mimi ... zauwaz, ze autor "umiescil czas i miejsce akcji" w Sierra Leone a akrobatami wchodzacymi na 50 stopowa palme po pajaka bez zabezpieczenia sa przedstawiciele tubylczej ludnosci (czyli murzyni) po ktorych prawdopodobnie nie takich jeszcze smiesznych i glupich pomyslow nalezaloby sie spodziewac :)

Sojkas
26-05-2012, 11:17
"przedstawiciele tubylczej ludnosci (czyli murzyni) po ktorych prawdopodobnie nie takich jeszcze smiesznych i glupich pomyslow nalezaloby sie spodziewac :)"

O ty rasisto...

Awikularia_
26-05-2012, 15:13
Nie, no nie zaczynajcie tylko dyskusji o rasistach na forum pajęczym... :P. Stanowisko mam podobne jak przedmówcy... Ja żadnego zwierzęcia (poza człowiekiem) nie nazwę potworem, bo nim nie jest. Ludzie jak się czegoś boją lub nie znają, to się tego boją i tyle. Oczywiście Stromatopelma to nie jest ptasznik dla początkującego, podobnie jak inne silnie jadowite gatunki. Ale nie przesadzajmy, nie czyńmy z ptaszników szatanów nie z tej ziemi... Jak mnie ktoś klepie w ... no, w cokolwiek, dostaje w pysk. Dlaczego Stromatopelma ma nie użreć, jak ktoś jej przeszkadza?

Sojkas
26-05-2012, 18:59
Heh.
Taki zart, nie mam zamiaru zaczynac jakis offtopicowych dyskusji

:>

Kendzierzawiec
27-05-2012, 12:29
są pająki które gryzą częściej i są takie które gryzą żadziej, a stromatopelmy należa do tych drugich .Jak ktoś porywa sie na niej z rękawiczką i pensetą to nic dziwnego że został ukonszony. A tak pozatym to widziałem paru początkujących któży chciali kupić sobie właśnie takiego pajączka. I wcale mi takich nieżal jak ukąsi to jego sprawa, żeby tylko nic pająkowi sie nie stało :D.

Frontside
27-05-2012, 15:39
Stromatopelmy topiekne pajaki ale faktycznie do "barankow" nie naleza i raczej nie nadaj sie dla osoby ktorej wlasnie zdech chomik i trzeba kupic inne zwierzatko...

jasny
28-05-2012, 08:43
dobra fajnie popisaliście, wszystko wiem.
jednak niech mi ktoś powie czy ich jad jest faktycznie tak mocny?
nie chodzi mi o fakt czy jest potworem czy nie- tylko czy faktycznie jego ukąszenie może być aż tak szkodliwe?

Atrax Robustus
28-05-2012, 09:00
Napisalem:
"W kazdym razie objawy ukaszenia sa jak najbardziej prawdziwe".

To znaczy, ze jad jest mocny...nawet bardzo mocny.

walter
28-05-2012, 20:36
To samo mozna powiedziec rowniez o Poecilotheria, ktora coprawda doroslego, zdrowego czlowieka raczej nie zabije ale moze spowodowac dosyc niemile i czasami nawet dlugotrwale komplikacje.
Generalnie, wszystkie ptaszniki tzw. starego swiata sa 'uzbrojone' w duzo silniejszy jad niz ich amerykanscy kuzyni, ktorzy dodatkowo potrafia bronic sie wyczesywaniem wloskow.


są pająki które gryzą częściej i są takie które gryzą żadziej, a stromatopelmy należa do tych drugich...
Ze wszelkich dostepnych opisow wynika, ze Stromatopelma sa raczej agresywne i atakuja przy najmniejszej prowokacj.

walter
28-05-2012, 20:57
Jak mnie ktoś klepie w ... no, w cokolwiek, dostaje w pysk. Dlaczego Stromatopelma ma nie użreć, jak ktoś jej przeszkadza?
No wlasnie, z ptaszorami to tak jak z kobietami http://daggers.infopop.net/infopop/emoticons/icon_biggrin.gif ... taka np. Brachypelme poklepiesz po ... no, po czymkolwiek i spokojnie wejdzie ci na reke (dobre pajeczysko) a od takiej Stromatopelmy zaraz dostaniesz w pysk ... albo nawet i ugryzie! http://www.mediawatchers.nl/smileys/icon26.gif
... najmocniej przepraszam ale nie moglem sie powstrzymac :)

Jimbo
29-05-2012, 00:47
Walter - fajna stronka - congrats.

Atrax Robustus
29-05-2012, 03:26
Mi sie tez bardzo podoba strona Waltera. Piekna robota.

Co do Poecilotherii... to moja, jak na kobiete jest wyjatkowo "chetna", bo raz bez klepania wskoczyla mi na reke, kiedy jej sprzatalem ;)

Wole jednak nie powtarzac tego, bo wystarczy, ze wtedy mialem puls jak karabin maszynowy.

A tak na serio, mialem szczescie, ze pajak mial...dobry humor i mnie nie dziabnal, bo normalnie nie jest taki lagodny.

Awikularia_
29-05-2012, 03:46
Dodam, że dojrzałe samce Stromatopelma calceatum mają jad kilka razy silniejszy niż samice...

Atrax Robustus
29-05-2012, 03:48
Tak samo u przedstawicieli Hexathelidae... Samce sa o wiele bardziej niebezpieczne, dlatego to ukaszenie samca Atraxa jest prawdziwym zagrozeniem.

42d3e78f26a4b20d412==