PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie to skorpiony ???



walter
26-05-2012, 10:58
No i mam problem ... :)
"Odziedziczylem" wczoraj trzy skorpiony o ktorych potrzebuje informacji.
Facet przyniosl do sklepu zoologicznego skorpiony, ktorych chcial sie pozbyc ... cale szczescie, ze byla tylko mloda sprzedawczyni, ktora panicznie sie ich bala i nie chciala nawet slyszec o wzieciu ich nawet za darmo.
Nie mialem innego wyjscia i zaopiekowalem sie nimi.
Mam pewne doswiadczenie z P.imperatorem ... te jednak stanowia dla mnie niejako zagadke.
Gosciu nie wiedzial NIC na ich temat, oprocz tego, ze nie pozwala synowi trzymac ich w domu.
O jednym z nich mowil, ze to prawdopodobnie jakis chinski lesny skorpion ... nie wiem tylko ktory.
Jednego natychmiast zidentyfikowalem jako Hadrurus arizonensis - wyglada tak:

http://www.simplesolutionpc.com/waldek/spiders/wlochacz/05.jpg

PROSBA!
Pomozcie mi zidentyfikowac nastepne dwa skorpiony, zebym mogl poszukac informacji o warunkach jakich potrzebuja.

Pierwszy:

http://www.simplesolutionpc.com/waldek/spiders/unknown1/01.jpg

Drugi:

http://www.simplesolutionpc.com/waldek/spiders/unknown2/01.jpg

Z gory dziekuje za pomoc!

Leny
26-05-2012, 11:05
Spytaj Climy - może do jego skorpiony, hehe

Pozdrawiam
Leny

Arrow
26-05-2012, 11:36
1. to z pewnoscia Hadrurus arizonensis
2. Scorpio maurus
3. byc moze Hadogenes troglotydes

eh Ty to masz szcescie ja raz tak dostalem E. italicus .... wymeczony w 1l sloiku ....

tego niezazdroszcze Hadrurus arizonensis wytrzeliuje w powietrze chnurke jady w odleglosci jakies 15 cm :D ale kapitalnie wyglada :)

Jaca
26-05-2012, 12:13
Leny jak zwykle do wszystkiego potrafi podejść z jajem. Nie ma to, jak dojrzała wypowiedź.

Double
26-05-2012, 12:40
oj zostawcie biedaka, znowu sie do niego ktoś pluje :) zmądrzeje z czasem :P

Michał_W
26-05-2012, 14:27
Witam

1. Hadrurus arizonensis
2. Scorpio maurus
3. prawdopodobnie Centruroides margaritatus, ale napewno nie H. troglodytes :)

Co do informacji, to polecam stronę www.ub.ntnu.no\scorpionfiles oraz książkę o skorpionach z serii Hobby...

Pozdrawiam

walter
26-05-2012, 17:47
Dzieki za informacje!


niezazdroszcze Hadrurus arizonensis wytrzeliuje w powietrze chnurke jady w odleglosci jakies 15 cm
Powaznie, strzela jadem w powietrze???!!!
zauwazylem, ze jest bardzo agresywny ale na razie niczym we mnie nie strzelil ...

Arrow
27-05-2012, 01:38
no ta ostatnio wyczytalem "skorpion ten potrafi rozpylic swoj jad na odleglosc 25 cm, " wniosek trzeba miec zawsze okulary

fragment pochodzi z ksiazkiSkorpiony - Ryszard Wiejski-Wolschendorf

co do H. troglodytes to nie bylem pewien :), jescze nie mialem okazji sie z nim spotkac eh ....

Nurek
27-05-2012, 01:55
moim skromnym zdaniem ten drugi to nie jest Scorpio maurus tylko Euroscorpius carppathicus a ten trzecie to wg mnie wytslonda jak wysuszony arozones :))))

Pozdrawiam all !!

Nurek
27-05-2012, 01:56
a tak przy okazji to jak chcesz sprzedać tego drugiego skorpiona to ja go z chęcia wezmę :)

Hari
27-05-2012, 05:12
Tylko ze fajnie bys zaplacil za przesylke ;>

Nurek
27-05-2012, 05:20
warto zapłacic za E carphaticusa to super skorpioniki najlepiej sie jo obserwuje w grupie

Pozdrawiam !

Ps. nadal chce go kupic :)

Arrow
27-05-2012, 05:27
eh ale az z kanady zamawiac :D

Michał_W
27-05-2012, 06:33
Jakiej wielkości jest ten skorpion z 2 zdjęcia? Po wielkości można raczej poznać czy to jest S. maurus, czy E. carpathicus. Sądząc po budowie ciała obstawał bym przy S. maurus.
Jeżeli chodzi o 3 zdjęcie to na 99% C. margaritatus - mój jest prawie identyczny :)

pozdrawiam

walter
27-05-2012, 09:30
Faktycznie, zapomnialem ze rozmiar tez cos moze powiedziec.
Troche ciezko jest je zmierzyc ale jakos sie udalo :)

Nr.1 - 5.0 - 5.5cm bez ogona
Nr.2 - 3 cm bez ogona
Nr.3 - 3.5 cm bez ogona

- Nr.1 jest raczej napewno Hadrurus arizonensis poniewaz ma "przepisowo" owlosiona koncowke ogona.
- Nr.2 ... ???
- Nr.3 ... porownywalem wczoraj mnostwo zdjec i rzeczywiscie wyglada na C. margaritatus.

Michał_W
27-05-2012, 10:42
Już sam nie wiem co to może być :)
Są dwie opcje:
1. młody S. maurus
2. dorosły Euscorpius sp.

Porównuj dalej, życzę powodzenia ;)
Patrz na kształt szczypiec itp. - najlepsze będą rysunki.
Na stronie http://www.ub.ntnu.no/scorpion-files są do ściągnięcia książki, które mogą Ci pomóc :) Poszukaj też jakiś publikacji - polecam autorstwa Victora Feta
Tutaj powinno być coś ciekawego -> http://www.science.marshall.edu/fet/euscorpius/Fet.htm

Pozdrawiam i jeszcze raz życzę powodzenia ;)

Double
27-05-2012, 11:54
ej, znasz ten kawał? Przybiega na plaży dojrzewająca córka do matki i woła: Mamo, mamo, dałam nurka! A matka na to: Kochanie, mówi się " dałam Nurkowi..." ;-)

:: batmex ::
27-05-2012, 15:54
1. - hadrurus arizonienzis
2. - euscorpius carpathicus ? (por zdjecia na mojej stronie www.hadrurus.prv.pl)
3. - to moze byc mesobuthus gibbosus - uwazaj - jadowity

pozdrawiam

Michał_W
28-05-2012, 08:41
W żadnym wypadku nie jest to M. gibbosus. Posiadam takowe i raczej wiem jak wyglądają:) Ewentualnie Mesobuthus martensii - też jadowity.
Najlepiej wyślij te zdjęcia komuś kto się naprawde zna :), niebędziemy przecież gdybać w nieskończoność. Równie dobrze mogą to być jakieś mniej popularne gatunki, których zdjęć w necie nie znajdziesz.

Pozdrawiam
michał

:: batmex ::
29-05-2012, 01:04
fakt, tez mam gibbosusy, przyjrzalem sie im dokladnie i porownalem ze zdjeciem - ale na mesobuthusa wyglada - choc oczywiscie moge sie mylic :)

co do tego carpathicusa to tez nie jestem pewny , moze jakbysmy wiedzieli jakiej jest wielkosci , ew przydaloby sie zdjecie na ktorym lepiej widac telson..


pozdrawiam
bat

walter
29-05-2012, 07:47
Nr. 2 ma 3 cm bez ogona (raczej taki maluch).
Wszystkie 6 zdjec, ktore udalo mi sie zrobic "numerowi 2" znajduja sie tutaj:
http://www.simplesolutionpc.com/waldek/spiders/unknown1/
Podkopal sie pod kamien i siedzi caly dzien pod nim.
Nie chce go za bardzo stresowac - jest u mnie dopiero pare dni.

walter
29-05-2012, 09:27
Jeszcze jedno:
czy to mozliwe, ze nr.2 to Leirus quinquestriatus???
Ktos mi powiedzial, zebym raczej uwazal na tego goscia, dopuki sie nie przekonam ze to NIE jest Leirus quinquestriatus.
Podobno jest to najjadowitszy skorp ...?

Wszystkie fotki, ktore na razie mu zrobilem sa tutaj:
http://www.simplesolutionpc.com/waldek/spiders/unknown2/

Nurek
29-05-2012, 10:57
według mnie ten skorpion nr choć nie znam jego nazw jest jadowity. Stwierdzić to można po małych wydłużonych szczypcach i momnym grubym ogonem co swiadczy o tym, ż e skorpion ten zabija ofiary jadem a np. imperator ma duże mocne szczypce co świadczy o tym, że do polowan używawłaśnie szczypiec.

Pozdrawiam all !!!!

Michał_W
29-05-2012, 12:48
Tak, Leiurus quinquestriatus to najbardziej jadowity skorpion, jeżeli wogóle możemy tak powiedzieć. Ale pocieszę Cię, to napewno nie jest on. Skorpion "2" należy do rodziny scorpionidae. Przejżałem ze znajomym sporo zdjęć:) Najprawdopodobniej jest to Pandinus sp., ewentualnie Scorpio maurus. !00% nie jest to żaden z Euscorpiusów. Możemy łatwo to zauważyć po kształcie szczypiec. Co do 3 zdjęcia - myliłem się - jest to Mesobuthus martensii.

P.S. Walter przejżyj sobie jeszcze zdjęcia Pandinusów, żeby "być pewnym" gatunku.

pozdrawiam

walter
29-05-2012, 14:11
Nr. 3 - Mesobuthus martensii - to by wyjasnialo sprawe tego, ze gosciu ktory sie ich pozbyl, mamrotal cos o chinskim skorpionie, tylko nie wiadzial, ktorym.
Rzeczywiscie, wyglada na to, ze to jest Mesobuthus martensii.

Teraz jedna sprawa:
nigdzie na necie nie moge znalezc "instrukcji obslugi" Mesobuthus martensii.
Chodzi mi o to, jakie potrzebuje podloze, temperature i wilgotnosc.

Bartekg
30-05-2012, 11:55
Witaj Walter

Tak jak pisał Michał, „2” z całą pewnością należy do rodziny Scorpionidae, a „3” to M.martensii.
Wymaga terrarium pustynnego. Ja swoje trzymam na średnio ubitym torfie wymieszanym z piaskiem i żwirkiem. Zakopałem w podłożu kilka łupków skalnych i kawałków doniczki, tak by skorpion mógł bezpiecznie pod nimi kopać. Utrzymuj temp. W okolicach 26 stopni i wilgotność rzędu 40-60 %.
Zalecam sporą ostrożność przy obsłudze. Jest to skorpion bardzo szybki, agresywny, świetnie się wspina i dysponuje dość silnym jadem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w hodowli :)

Bartek Gorzkowski

walter
30-05-2012, 22:56
Bardzo dziekuje Wszystkim za wypowiedzi i pomoc.
# 1 - Hadrurus arizonensis
# 2 - 99% Scorpio maurus
# 3 - Mesobuthus martensii

42d3e78f26a4b20d412==