PDA

Zobacz pełną wersję : Pasożyt ?!?!?



BoLo29
18-06-2012, 14:49
Właśnie zauwazyłem, że z odbytu jegnego z moich koników polnych ( karmie nimi pająki i żółwie wodne ), wyszła jakaś biała (3 cm) nitka, przyjżałem się jej i z przykrością stwierdziłem, że się rusza !!!!!! to chyba jakiś pasożyt !?!?!
Spotkał się już ktoś z czymś takim ?????? Czy jak bym go podał pajączkowi lub zółwikowi, zaszkodził bym im ???

mAYh3m
18-06-2012, 15:28
Pajakowi mysle ze nie. Tak czy siak, pajak ma trawienie pozaustrojowe i mysle ze ten "pasozyt" jak go nazwales zostalby po prostu strawiony. A z tego co sie orientuje swierszcze nie maja odbytu? ;) Hehe. Nie wchodzmy w szczegoly.

Zorientuj sie czy wiele swierszczy ma tego "pasozyta". Najlepiej przyjrzec sie mu pod mikroskopem.

Pozdro,

Atrax Robustus
18-06-2012, 15:53
Hmm... nicienie?
W kazdym razie karm pajaki pokarmem bez pasozytow, chociaz zgodze sie z tym, co napisal Mayhem: z sokami trawiennymi ptasznika, jakas robaczyna nie ma szans.

--->Mimi<---
18-06-2012, 17:17
e.... tak nie na tym forum ale jakto świerszcze nie mają odbytu??? żygają czy co?

Mc.Luka
18-06-2012, 19:24
świerszcze jak i inne owady posiadają odbyt(może i nie tak rozbudowany jak ussaków) bo jak iaczej mogą wydalać składniki balastowe(nie strawne)???????
przecież każde zwierze nie zależnie od tego do jakiej rodziny się kwalifikuje musi oddawać kał - przecież musi wydalać niestrawiony pokarm - tak jak samochód spaliny.

BoLo29
19-06-2012, 02:53
Dziś już konik nie żyje, ta niteczka uschła.Inne koniki "są czyste" bo tego jednego wczoraj odizolowałem, po zebraniu ogladam kazdego osobno i tylko ten wydał mi się dziwny, ponieważ był przesadnie gruby i pokrzywiony.

mAYh3m
19-06-2012, 05:42
Koniki polne MAJA odbyt, ale on sie tak nie nazywa chyba. Bodajze jakos inaczej, cos z laciny. Nie pamietam. A moze sie myle.

Atrax Robustus
19-06-2012, 06:22
Nie mylisz sie. Stawonogi maja swoj uklad wydalniczy.
Generalnie, narzady wydalnicze u stawonogow to: metanefrydia, ale one wystepuje zaledwie u czesci szczekoczulkowcow, a tak to u skorupiakow.
Natomias to, o czym tu rozmawiamy to Cewki Malphigiego...wystepuja u pajeczkow i wszystkich owadow oraz zwierzat posiadajacych tchawki. U pajeczakow wystepuja, jako wypuklenia ostatniej czesci jelita srodkowego, a u owadow: na poczatku j. tylnego.

Jaca
19-06-2012, 08:43
Atrax, mylisz wyjście jelita tylnego, które jest ujściem zarówno resztek pokarmowych, jak i substacji z narządów wydalniczych (dla porównania - głównym narządem wydalnieczym u człowieka jest nerka, a wydalaniem głównie oddawanie moczu) min. u owadów i pająków. Otwór ten można bardziej przyrównać do kloaki niż do odbytu, nie jest on natomiast ani jednym, ani drugim.

Atrax Robustus
19-06-2012, 09:18
Zgadza sie. O to chodzilo, ale z mojego postu wynikaloby, ze zgadzam sie iz owady maja odbyt (a nie maja). Chcialem przedstawic, ze stawonogi (zalezy jakie) maja 2 rodzaje narzadow wydalniczych (u jednych metanefrydia, a u innych Cewki Maplhigiego). O odbycie, jako takim, jednak nie mozna nawet wspominac, bo go nie ma :) (przynajmniej wnioskujac z tego, co kiedys czytalem :). Z mAYh3m'em zgodzilem czesciowo w sprawie wydalania, jednak nie wspomnialem, ze stawonogi nie maja odbytu i tu wielkie dzieki (!!!) za poprawe, bo ten post wtedy wprowadzilby czesciowo ludzi w blad :(

42d3e78f26a4b20d412==