PDA

Zobacz pełną wersję : Ciekawostki dot. ptasznikow, skorpionow.



Atrax Robustus
25-06-2012, 05:28
Aby troche rozruszac forum, proponuje, aby w tym watku (i mam nadzieje, ze takze w innych watkach), wpisywal jakies ciekawostki dot. ptasznikow, skorpionow oraz NAWET wszystkich pajakow wlasciwych, jak katniki, krzyzaki, skakuny i inne gatunki.

Ja np. zaczne od tego, ze samce wielu gatunkow pajakow "leca" na "grubsze" samice :).
Jezeli samica jest bardzo duza, to samiec instynktownie wyczuwa, ze ma ona wieksze szanse wydania na swiat jego potomstwa.


Jesli ktos ma cos ciekawego, to prosze tu wrzucac. ;)

Befsztyk
25-06-2012, 08:00
Chociaż u pająków "grube" mają duże powodzenie...:)
Jako ciekawostkę powiem, że podobno pająków na świecie jest tak dużo, że gdyby każdy z nich zjadał w ciągu roku tylko jednego owada dziennie i taką ilośc(tych owadów) zgromadzić na jednym stosie, to ważyłby on więcej niż 50 milionów ludzi!! Robi wrażenie...

Atrax Robustus
28-06-2012, 04:45
126 czytan i zadnego postu, oprocz postu Befsztyka!

No juz ludzie! :]...to nie jest takie trudne!

Kafares
28-06-2012, 06:17
Oki no więc zaraz coś ukulamy:-) Niektóre gatunki skakunów maja rozwinięty system komunikacji wizualnej. Widziałem raz program poświęcony tym pająkom i było pokazane jak samiec zalezał się do samicy wykonując spektakularny taniec.Poruszał przednimi odnóżami we wszystkie strony. Wyglada to tak jakby próbował nakierować na odpowiedni pas startowy samolot:-) Poruszał przednimi odnóżami we wszystkie strony. Jednak wiekszość pająków wykożystuje do komunikacji drgania podłoża i pajączyn.

Pozdrawiam wszystkich terrarystów

************************************************** *******

Psalmopoeus cambridgei x2 L5 - Fafik i Kafik
Brachypelma boehmei L7 - Bombik
Chromatopelma cyaneopubescens L1 - Chromik
http://i.wp.pl/a/i/spotkania2/0/0/0/49/89/58.gif

Jimbo
28-06-2012, 07:14
To ja jako ciekawostkę powiem, że znalazłem ostatnio jakiegoś skakuna na moim blokowisku. Był ciupeńki. Nie wiem czy miał z 5mm. Siedział sobie na drzwiach do klatki schodowej. Jak go wzięłem na rękę to zaczął skakać gdzie popadnie :). Fajny koleś ogólnie ;)

mAYh3m
29-06-2012, 02:58
Jako ciekawostke moge napisac taka historyjke :

Mniej wiecej 6-7 lat temu w Gdyni (u mnie) byl pokaz dotyczacy skorpionow, pajakow. Udalem sie wraz na niego razem z klasa, ale juz wtedy moja wiedza na temat pajakow byla dosc konkretna (byla to bodajze 5 klasa podstawowki).

Gdy dotarlismy na miejsce i uiscilismy oplate za bilety, cala moja klasa z wielka ciekawoscia "wlala" sie do srodka i zaczelo sie skakanie od jednego do drugiego terrarium, czemu towarzyszyly okrzyki "O rany!" "Jaki jest super!" etc. Ja wolnym krokiem ogladalem kazde z terrarium i dokladnie przygladalem sie pajakom, zapamietujac ich nazwy lacinskie (juz wtedy potrafilem niektore gatunki rozpoznac bezproblemu po wygladzie i stwierdzic czy dany okaz to samiec czy samica).

W pewnym momencie natknalem sie na terrarium "specjalnie" zabezpieczone. Byla tam podwojna siatka oraz dodatkowe uszczelnienia "drzwiczek". Z wielka ciekawoscia zblizylem sie do niego i zauwazylem w srodku malego pajaczka. Wiedzialem juz wtedy, ze istnieje na swiecie pajak znakomicie imitujacy czarna wdowe. Nie posiada on mianowicie czerwonych plamek na odwloku pod spodem, ale wyglada identycznie. Pajak siedzial na scianie w taki sposob, ze nie sposob bylo zobaczyc jego odwloku od spodu. Czekalem cierpliwie, az zmieni swa pozycje. Po chwili ku mojemu zdziwieniu stwierdzilem, ze NIE MA tam czerwonych plamek. Z ironicznym usmieszkiem zapytalem sie jakiegos "waznego pana" co to za pajak. Dumnym glosem odpowiedzial -Czarna wdowa. Wszyscy z ciekawoscia podeszli do terrarium, a ja wtedy z niewinnym usmieszkiem odparowalem -Ale tu na obrazku (nad terrarium byla ilustracja) czarna wdowa ma czerwone plamki na odwloku. I wiem ze jest pajak, ktory ich nie ma i to czarna wdowa nie jest. W tym momencie wszyscy umiescili swe spojrzenia na pozbawionym czerwonych plamek odwloku i wybuchneli smiechem. "Obsluga" tej wystawy spojrzala na siebie, wymienila pytajace spojrzenia i zamilkla.

Jak widac ludzie chcieli wykorzystac nieznajomosc dot. pajakow ludzi i zrobic ich po prostu w konia ;)

Ps. Pamietam, ze to byl PIERWSZY raz, gdy trzymalem na reku ptasznika. Byla to dosc pokazna samica Kedzierzawca i musialem nadstawic obie rece, gdy "pan instruktor ;)" kladl mi ja delikatnie na rekach. Serce bilo mi niesamowicie.

Pozdrawiam,

Kafares
29-06-2012, 03:38
He he dość ciekawe:-) Ja pierwszy raz miałem na rękach także kedziorka(załącznik) oraz wiele węży. Było to na spodkaniu zorgonizowanym przez mojego nauczyciela geografii. Prowadzącym spodkanie był Pan Witold Płucik (zagłębieni w temacie doskonale więdzą kim jest:-)) Opowiadał nam o ostatniej wyprawie. Było bardzo ciekawie.

Pozdrawiam wszystkich
P.S. Sorki za niedoskonałość zdjęc:-)

************************************************** *******

Psalmopoeus cambridgei x2 L5 - Fafik i Kafik
Brachypelma boehmei L7 - Bombik
Chromatopelma cyaneopubescens L1 - Chromik
http://i.wp.pl/a/i/spotkania2/0/0/0/49/89/58.gif

neurosis
02-07-2012, 02:53
heheh...ja widzialem te wystawe w Sopocie.....kilka lat temu..ale jak sie domyslam nic sie niezmienilo....wielki napis TARANTULE:)))))szkoda ze nie dodali krwiozercze bestie i takie tam...

a I pamietam ja PAn ktory pokazywal pajaczka na rece opowiadal ze ten jest spokojny...bo nie ma zebow jadowych...hehe...i pewnie odzywia sie przez ....nie wiem przez co

Befsztyk
05-07-2012, 11:51
Ja do tej pory nie moge zapomniec, jak na takiej wystawie tyle ze we Wladyslawowie, albopiloske nazwali tarantula kedzierzawa...Nie wiedzialem czy mam sie smiac , czy plakac....

42d3e78f26a4b20d412==