PDA

Zobacz pełną wersję : czy to jest plesn (fotki)



Metus
01-07-2012, 12:09
jakis czas temu u swojego kedziorka zauwazylem takie cos:

www.metus.asmed.pl/plesn.htm

czy to jest plesn?? kedzior jest prawie dorosla samica. juz niedlugo bedzie liniec (max miesiac) czy mam cos robic czy czekac do wylinki??

Kafares
01-07-2012, 13:03
Na moje oko to nie jest pleśń (oczywiście mogę sie mylić). Moja b.boehmei miała takie cos przed wylinką, po wylince już tego nie było. Z tego co wiem to było puste miejsce po włoskach, które wypadły przed wylinką. Jestem ciekaw co inni o tym powiedzą.


Pozdrawiam wszystkich terrarystów

************************************************** *******

Psalmopoeus cambridgei x2 L5 - Fafik i Kafik
Brachypelma boehmei L7 - Bombik
Chromatopelma cyaneopubescens L1 - Chromik
http://i.wp.pl/a/i/spotkania2/0/0/0/49/89/58.gif

Atrax Robustus
01-07-2012, 13:22
Jak juz mowilem na gg: ja tu widze lysinke po wloskach ;)

Krzysztof.W
01-07-2012, 13:42
To samo ma moja B. auratum.
Ale nie przejmuję tym wcale bo widziałem jak to sobie zrobiła, po prostu wyczesała włoski i taki „placek” jej się utworzył.
To nie żadna pleśń a ani żadna choroba.

walter
01-07-2012, 13:43
Najzwyczajniej w swiecie Kryska wyczesala sobie dupsko.
Albo sie czyms wkurzyla, albo szykuje zabezpieczenie do wylinki.
Dokladnie tak zrobila moja B. boehmei.

Murinusek
01-07-2012, 23:13
Jak juz mowili inni to łysinka:) hehe

memphis
02-07-2012, 11:07
na moje oko pleśń to nie jest. miałem przez jakiś czas samice albopilosum i miała coś podbnego na dupsku nie powiem co to jest bo sie nie przygladałęm za mocno, ale pleśń to raczej nie jest

Metus
02-07-2012, 12:06
dzieki wszystkim za info. Owszem 99,99% pytanych odpowiada, ze jest to wyczesana pupa. Zapytalem aby sie upewnic. Nie spodziewalem sie wyczesania bo nigdy tego nie robil, pozatym pajak ma swiety spokoj. w domu calymi dniami nikogo nie ma a do mnie do pokoju wchodze tylko ja wiec nie wiem czym on sie zdenerwowal. Biorac pod uwage warynki w moim pokoju (bardzo wykoka temperatura i spora wilgotnosc) bylem nastawiony na zle wiesci.
Dzieki za pomoc jeszcze raz.

ps jak milo poczytac Wasze miłe odpowiedzi... na forum "konkurencji" nieco mnie "zjechali" - drobiazg :)

ps' jak milo byc znow na forum po tak dlugiej przerwie :))

Czaruś
02-07-2012, 16:58
Witam.
Pająk wyczesuje włoski nie tylko, gdy jest niepokojony, ale też, jak pisał któryś z przedmówców przed wylinką. Niektóre pajączki, a wśród nich znana nam wszystkim Theraphosa, przed wylinką rozpościera coś na kształt prześcieradła i tuz przed samą wylinką ściera włoski z końca i boków odwłoka na wspomniane pajęcze prześcieradło. Podobnie jest z ich kokonami. Układają naprzemienne warstwy pajęczyny i włosków. Jaki cel takiego zachowania? Otóż w środowisku naturalnym Theraphosa ma na swym ciele małe muszki z rodzaju Megaselia. Pasożyty te znajdywane są tylko na pająkach. O ile muszki żywią się resztkami ofiar pajaka, to ich larwy jego krwią (czyt. hemolimfą). Zadziory włosków zwyczajnie unieruchamiają te paskudztwa na takim prześcieradle, a sam pajączek może bezpiecznie przechodzić wylinkę.
Nie odpowiem co z naszymi pająkami, które są przecież zwykle wolne (podkreślam zwykle) od pasożytów, ani czy zachowania te utrzymują się w taaaakim luksusie, bo zwyczajnie nie wiem. Wiem jednak, że istnieją podobne do opisanej ceremonie.
POZDRAWIAM JA WAS

42d3e78f26a4b20d412==