PDA

Zobacz pełną wersję : Jak urządzić pojemnik po kliszy dla małego ptasznika?



Celtic_Spirit
01-07-2012, 14:03
Mam kilka pytań. Gdzie mogę dostać wymienione w dziale FAQ przezroczyste pojemniki na mocz? W aptece? Myślę, że jest to odpowiedniejsze od podełka po kliszy.. Poza tym- czy pojemnik ten ma również zawierać torf? Szczerze mówiąc jestem bardzo początkującym hodowcą- w tym tygodniu "adoptuję" pierwszego ptasznika (Brachypelma smithi). Przeczytałem już całe FAQ i nie mam zamiaru rezygnować z pajączka! Przeszedł on 3 wylinki.

Dlatego proszę o wyrozumiałość i szczegółową poradę w miarę możliwości! :) Pozdrawiam.

Hari
01-07-2012, 14:17
Tak, dla smithiego po trzeciej wylince odpowiedni juz będzie pojemniczek na mocz. Kupic tkai mozesz albo w aptece albo w sklepie z artykułami medycznymi. Sypiesz do niego to samo podloze co do kazdego innego pojemnika, czyli najlepiej włokno kokosowe lub torf.

kooba00
01-07-2012, 14:17
Tak pojemniczki na mocz są w aptece za około złotówke i powinien zawierac około centymetra lub troche więcej podłoża które dobrze trzyma wilgotność

Sojkas
01-07-2012, 14:31
Witam i grauluje! Smithi to IMHO piekny pajak.
L3 wg mnie moze byc w pojemniku po kliszy, ale to oczywiscie zalezy od wielkosci samego pajaka. Co do urzadzania : torfu proponowalbym troche wiecej niz 1 cm, bo to po pierwsze ulatwia utrzymanie wilgotnosci, po drugie umozliwia pajakowi zbudowanie sobie kryjowki. Nie zawsze to zrobi, ale dobrze jest dac taka mozliwosc.

Pozdrawiam!

Celtic_Spirit
01-07-2012, 14:35
Hmmm.. Jeszcze jedno pytanie. Czy coś oprócz tej warstwy ziemi powinien jeszcze taki pojemniczek zawierać? Chodzi mi o jakąś mini-kryjówkę albo coś innego? :) I jak często trzeba nawadniać taką ziemię? Wystarczy raz dziennie wstrzyknąć wodę strzykawką? I jak dużo otworków powinno zawierać wieczko? :) Pozdrawiam!

Miszqa
01-07-2012, 14:46
Ja osobiście jako kryjówke w pudełkach po moczu stosuje połówke tzw "Kinder Niespodzianki" (jeśli wiesz o co mi chodzi) - pół tego plastikowego "jajeczka";] lub jeden mały pojemniczek od palety do robienia kostek lodu. Niby zajmuje to troche miejsca w pudełeczku ale po ustawieniu pod dobrym kątem przy scianie, przysypaniu torfem z boków i troche n górze wychodzi całkiem fajna grota - moim pająkom ten pomysł sie podoba:]

Celtic_Spirit
01-07-2012, 15:01
Ah, nasówa mi się od razu pytanie... Trochę banalnie głupie, ale jednak.. Jak mam postawić taką kryjówkę? Nie ważne- teraz pół kinder niespodzianki, czy potem pół kokosa. W każdym razie.. Jak ma być ta kryjówka ustawiona? Tak, że wejść można tylko jak pająk się podkopie, czy jak? :D Pozdrawiam!

Hari
01-07-2012, 15:09
Dodam jeszcze, ze grubsza warstwa podloza pomaga w utrzymaniu czystosci. Jak zauwazysz plesn, to wywalasz plesniejący odpadek + troche otaczającego podłoza i nie martwisz sie ze po kilku takich zabigach pająk pozostanie na gołym plastyku.
Kryjóki nie musisz robic. Dopiero w duzym pojemniku mozna dać. Mlode Brachypelmy i tak dużo ryją. Jak bedzie chcial to sam sobie norke zrobi.
Nawadniasz w miare potrzeby. Tak zeby nie bylo mokro, ale zeby tez nie bylo sucho.
Wieczko całe podzurkuj gruba igłą raz przy razie, a i tak nie bedzie Ci bardzo wysychac. Mozesz tez przedziurkowac okloła scianke w jednej linii, w polowie. Pozwoli to na lepszy obieg powietrza.

Miszqa
01-07-2012, 15:12
kryjówke ustawiasz tak jak bude dla psa;]]] jeśli postawiasz otworem do ziemi do pająk sie raczej tam nie podkopie;D

a jeśli będzie chciał sobie zamkąć "drzwi" to sobie poradzi - przed wylinką niektóre lubią sobie zasypać wejście do kryjówki torfem:)

Sojkas
01-07-2012, 15:17
Pajak sam sobie urzadzi. Moja geniculata L8 ma polowke doniczki malej jako kryjowke, ktora tak rozbilem, zeby bylo eleganckie wejscie. A moja bestia elegancko je zasypala, zalepila otwor u gory i wykopala sobie malutkie wyjscie przy scianke faunaboxa, takze teraz przeciska sie z trudem, ale tak jej widac sie podoba.
Dla malego pajaka nie musisz uzywac kryjowek, dopiero pozniej sie przydaja ;p
jesli nie chcesz miec znerwicowanego agresora.

Atrax Robustus
01-07-2012, 15:21
Polecam jako kryjowke, lupine z orzecha.

neurosis
02-07-2012, 03:20
Moja Brachypelma...okopala sie..i wyglada to calkiem niezle...nie potrzebuje juz kryjowki w pojemniku na mocz. Chyba w tak malum pojemniku nie ma co przesadzac z gadzetami...?
Poza tym, ostatnio widzialem 3 rozne rodzaje pojemnikow na mocz...te typowe z 1 zl i nieco drozsze- sterylizowane za ok 2 pln, ale bardziej przezroczyste...

Celtic_Spirit
02-07-2012, 08:35
Mam jeszcze pytanie.. Ile czasu ma być włączona lampka w celu nagrzewania? Cały czas, czy np. tylko w dzień lub tylko w nocy? Pozdrawiam! :)

Miszqa
02-07-2012, 08:37
a jaką masz temperature bez podgrzewania?;) może nie jest potrzebne:]

alice
02-07-2012, 08:54
aaaaaaaaaaaaaa celtic swirze jeden od kiedy sie za ptaszniczki zabierasz?
z tej strony numero z bloga sffirow :P

reszta Ci juz chyba wyjasnila co i jak, a jak nie to nie zadzieraj o mniejsze sprawy mozesz zawsze kolezanki pytac...
o bosh a ja myslalam ze wszyscy znajomi juz krzycza na prawo i lewo ze mam ptasznika i nie beda mnie odwiedzac hihihi

pozdrowki
numero zona sffira shirl

Atrax Robustus
02-07-2012, 08:57
Ja lampke wlaczam tylko zima. Wlasciwie, teraz nie ma po co :)

alice
02-07-2012, 08:58
acha do reszty.. nie obrazcie sie o text "nie zadzieraj" po prostu zauwazylam jakie jaja tu sa jak poczatkujacy zadaja ciekawe pytania, jak widze celtic czytal faq, zadal tylko serie dodatkowych pytanek - i dobrze, widac ze przejmuje sie malenstwem :)
sprobowalby nie, a dopadlaby go zemsta sffiruf :P

off-topic - celtic masz ponizej moj numer gg odezwij sie bo sffiry wyjechaly, najebna tez i nie mam z kim gadac...

Celtic_Spirit
02-07-2012, 10:02
Wow! Niezly zbieg okolicznosci ze spotykam Cie na tej stronie! :D Wielkie jest moje zdziwienie.. :P Aaaa.. :) No ja rzeczywiście przejmuję się tym maleństwem.. Muszę wiedzieć wszystko, by czuł się u mnie najlepiej! :) Dziś robiłem zakupy i wszystko gotowe... :)

Pozdrawiam!

Celtic_Spirit
02-07-2012, 10:37
Właśnie nie mam jak zmierzyć temperatury.. :/ Jutro kupię jakiś termometr i zmierzę, ale zazwyczaj (nawet w zimę) jest u mnie baardzo gorąco i duszno więc chyba nie będzie potrzebne narazie oświetlenie.. :)

alice
02-07-2012, 14:18
i dobrze ze sie przejmujesz, znam ludzi co hoduja ptaszniki, nie wiedza jaki gatunek a trzymaja je w tak pieknych warunkach ze nic tylko zakrasc sie noca i pod...iwanic chociaz wiem to tylko ze sluchu jak rozmawialam z takowymi osobnikami mowiacymi "kupilem sobie ptasznika" argh...

ok reszta na gg
i nie obudz sie przysypany torfem :P

42d3e78f26a4b20d412==