PDA

Zobacz pełną wersję : ...dylemat...



Mc.Luka
03-07-2012, 05:48
od ponad roku hoduję ptaszniki(prawie półtora), zaczynałem od p.cambridgei, przeczytałem jakieś 10 ksiązek związanych bezpośrednio z terrarystyką i chcę się zająć bardziej "extramalnym" pająkiem, chodzi mi głównie o kilka gatunków i zastanawiam się, który z nich wybrać:
- haplopelma lividum,
- hysterokrates ederi, herkules lub gigas,
- poeciloteria ornata lub regalis,
- pterinochylus murinus.
wszystkie są piękne i dla bardziej zaawansowanych hodowców, a kiedyś w końcu trzeba podnieść poprzeczke i uważam, że czas ten nadszedł.
mam do Was pytanie:
którego z tych wymienionych wyżej pająków polecilibyście, a może zaproponujecie jeszcze jakieś inne gatunki?
pająki mają bdb. warunki, mama zawsze się śmieje- "w tych terrariach masz większy pożądek niż w pokoju...", często też przechowuję różne zwierzęta terraryjnie(przedewszystkim pająki), a terarystyczną przygodę zacząłem 4 czy 5 lat temu.
za odpowiedzi serdecznie dziękuję.
Pozdrawiem wszystkich terrarystów - ELO !!!

Murinusek
03-07-2012, 05:57
Osobiscie polecam P.murinusa. Fajny po prostu fajny hehe.

P.S. Nawet moge Ci mojego odpalic L6, z cena sie mozemy dogadac:)))))))))

Mc.Luka
03-07-2012, 06:05
a czy jest sexowany ten murimusek?
w sumie szczerze powiem, że narazie zastanawiam się nad zakupem, któregoś z tych pająków, ale kiedy dojdzie do kupna to nie wiem(najprawdopodobniej we wrzesniu lub październiku)
dzięki za odpowiedź !!!

Szymon_czarodziej
03-07-2012, 06:16
Hej !
Sam posiadam Hysterocrates gigas i poecilothria ornata i jestem z nich ogromnie zadowolony. Jezeli jednak chcesz sie zdecydowac na Hysterocratesa (jakiegokolwiek) lub na Haplopelma lividum to niestety nie są to pająki reprezentatywne. 90% swojego zycia spędzają w wykopanej przez siebie norce. Moj hysterocrates jest płochliwy i nie agresywny, nie ma jendak mowy o dotykaniu go albo braniu na rece. Zaraz sie chowa a zapędzony w przyslowiowy kozi rog przyjmuje postawę obronną. Nie jest jeszcze jednak dorosły (około 9 wylinki) a od innych hodowcow slyszalem, ze w miare dojrzewania maja tendencje do stawania sie bardzoej agresywnymi. Ornata jest z kolei bardzo pieknym pająkiem i na prawde jest na co popatrzec, nie chowa sie tak jak hysterocrates. Jest przerazajaco szybka i swietnie skacze. Najlepsze jest zabawa jak nie trafi podczas polowania, wtedy jest skakanie po calym terrarium. Jest też bardzo plochliwa i zdecydowanie trudniej jest wyprowadzic ja z rownowagi niz hysteroratesa. Woli uciekac niz sie bronic.

Pozdrawiam
Szymon
www.maikardaaion.republika.pl

Atrax Robustus
03-07-2012, 06:40
Ja tez proponuje jakiegos Pterinochilusa, ale moze na poczatek wybierzsz sobie jednak jakiegos nadrzewnego?
Tutaj zgodze sie z Szymonem i delikatnie zasugeruje jakas Poecilotherie.

mantid
03-07-2012, 07:07
Jeśli mam być szczery to podnoszenie poprzeczki według mnie powinno polegac nie na przerzuceniu sie na gatunki bardziej jadowite, tylko na takie, które na przykład:

- są rzadkie
- mało osób je mnożyło
- niewiele o nich wiadomo
- mają nietypowy biotop

Jeśli cos takiego sie uda hodowac i rozmnozyć to satysfakcja bedzie większa niz jeśli nie damy się naszemu jadowitemu podopiecznemu uzreć...


W sumie wymieniłes po prostu najpopularniejsze agresywne i dosyć jadowite gatunki. Ja chcesz byc naprawde ambitny to poszukaj dalej.....

Jezli już zdecydujesz się na któryś z wymienionych to raczej odradzałbym H. lividum - duzo jej nie będziesz oglądał. Zdecydowanie ciekawsze są Poecilotheria.....

Murinusek
03-07-2012, 07:22
Nie jest sexowany, bo jest malusienki, a wylinke nawet nie wiem kiedy przechodzi bo sie zakopuje i go praktycznie nie widuje. Potem wyjmuje wylinke ale w strzepach:-/

dee jay
03-07-2012, 07:46
H.LIIVIDIUM 6CM 250ZŁ SAMICA

Mc.Luka
03-07-2012, 08:58
mniej popularne...czyli jakie gatunki masz na myśli - jestem otwarty na wiele różnych propozycji - bardzo podoba mi się poeciloteria metallica(piękny, chyba żadko występująca) i aplopelma navaritum(lubię kolorowe pajaki,szczególnie z niebieskimi kolorami oraz aksamitno czarne)
P.S.
orjętujecie się może czy ktoś posiada poeciloterie metallica i w jakim przedziale cenowym można dostać młode osobniki(2,3 wylinka) ???
a może zaproponujecie jakieś inne ciekawie ubarwione i z ciekawych biotopów pająki - jak pisałem wyżej jestem otwarty na różne propozycje.
PoZdRo AlL !!!

Atrax Robustus
03-07-2012, 09:05
Podobno ktos ma mala Poecilotherie metallice do sprzedania (nie wiem, czy nei Wenezuel). Cena nawet nie jest tak wygorowana: 1600 zl. Albo l1, albo l2...nie jestem pewien.

A co do aksamitnie czarnego pajaka... nie chcialbys Grammostili pulchra? :)

Murinusek
03-07-2012, 09:05
Oj nie pytaj, podobno dojrzale samice chodza po 1500zl

Mc.Luka
03-07-2012, 09:08
nie spodziewałem się takiej ceny !!!!!!!!!!!!!!!
troche floty kosztuje - samochód można za to kupić....
z poeciloterią metallicą PASSSS......

mantid
03-07-2012, 10:01
Bez przesady, takich rzeczy nie kupuje sie w Polsce. Najdroższy pajak jakiego widzialem w sprzedazy to Poecilotheria miranda. Cena w euro nieco ponizej 1000 PLN za L1. Na zachodzie mlode P. metallica można kupic bez wiekszych problemów ponizej 100 euro - wystarczy poszukac.

Cenu pajkow sa u nas totalnie chore i mam nadzieje ze troszke przyczyniam sie do ich obnizenia........

Z rzadkich pajaczkow:

Xenestis immanis
Pamphobeteus sp. - bardzo ladne pajaki praktycznie u nas niespotykane....
np. P. vesperinus !!!!!!!!!!!

Megaphobema sp. - duze kolorowe pajaki, u nas praktycznie ich nie ma...

Ze względu na biotop bardzo ciekawe sa pajaki z rodzaju Chilobrachys, zyjace na terenach podmokłych - (Ch. fimbriatus jest przy okazji ładnie ubarwiony)

Z ładnie ubarwionych i dosyc rzadkich (przynajmniej w Polsce) - polecam Tapinauchenius sp. np T. gigas.


itd. itp.

P.S. Oczywiscie nie chcialbym zeby ten post potraktowny byl jako moja kryptoreklama.

Chcialbym zeby wiecej osob zauwazylo ze poza rodzajami takimi jak:

Brachypelma, Avicullaria, Pterinochilus, Poecilotheria, Haplopelma i Grammostola jest kilka innych.......

Atrax_Rabbit
03-07-2012, 10:10
polecam poecilotheria regalsi

Awikularia_
03-07-2012, 10:46
Popieram mantida. Chyba lepiej mieć w kolekcji rzadszego ptasznika - można wtedy prowadzić obserwacje i zapisywać je. Na temat np. Brachypelma smithi czy chociażby Poecilotherii napisano sporo, a taka Bonnetina cyaneifemur? A może sprawić jednak sobie rzadszą Poecilotherię (subfusca, rufilata), Eupalaestrus campestratus, Paraphysa manicata? Ciekawe są Chilobrachysy - np. przepiękny Ch. fimbriatus, czy jaskrawo rudy Ch. andersoni... Co prawda jadowite dość mocno, ale przejawiające dość ciekawe zachowania. Mogę polecić także coś z Ceratogyrusów - sanderi, bechuanicus, darlingi (te dwa ostatnie nieco bardziej popularne). Z łagodniejszych gatunków mogę polecić coś z Grammostol - np. G. aureostriata, o pięknych, złotych "kolanach" lub G. grossa... Dość ciekawa jest także szybka Chaetopelma gracile, ptasznik żyjący stosunkowo blisko nas, bo m. in. na Cyprze. Przepiękne są Megaphobemy, szczególnie M. robustum oraz M. mesomelas oraz Aphonopelmy, których jest około 100 gatunków. Śliczna jest A. moderatum... Możesz także wybrać coś z rzadszych Avicularii - A. minatrix, A. azurklaasi... Obie piękne (szczególnie pierwsza), z tym że należy zapewnić im dość dużą wilgotność.

Widzisz więc, jak jest wiele możliwości, a ja wymieniłam tylko te niektóre... Posiadam wymienione gatunki i zapisywanie obserwacji tychże ptaszników dostarcza niezwykłej frajdy... Kolejne wylinki, zmiana ubarwienia na "dorosłe"... Jest tyle pięknych, mniej znanych gatunków.....

Atrax Robustus
03-07-2012, 11:17
Mi od jakiegos czasu chodza po glowie Chilobrachysy i Cheatopelmy.

mantid -> To i tak bardzo dobrze, bo jeszcze niedawno, pajak ten (miranda) kosztowal jakies 280 Euro (jezeli dobrze pamietam). Tanieja.

Jezeli hodowcy rozmnoza na wieksza skale ten gatunek, to cena na pewno spadnie.

Mam tez pytanie ( off topic), czy ma ktos do sprzedania jeden z tych "rzadszych gatunkow". Przede wszystkim interesuje mnie Chilobrachys lub Ceratogyrus.

Atrax_Rabbit
03-07-2012, 11:37
tylko z kad brac takie zadkie gatunki jak sa ciezko dostepne

Psalmopoeus
03-07-2012, 12:00
Właśnie tylko skąd brać takie pajączki??I czy nie będą za drogie dla amatorów??Bo wy sprzedajecie pajączki i sprzedacie ileś tam sztuk to możecie sobie kupić takiego żadkieko pajączka.A ja(amator)dopiero zaczynam sie tym bawić(będe chciał rozmnożyć cambridgei(może mi sie uda,i będe sprzedawał albo sie wymieniał)):P

Kendzierzawiec
03-07-2012, 14:23
hehe, niekture z tych żadkich gat. które wymieniliście są tak żadkie że praktycznie niedostępne :D. Ja naprzykład postawiłem sobie za zadanie, chodować wszystkie gatunki Brachypelma teraz mam 10 gat lub 11. Z polskiego rynku brakuje mi tylko klassi, a potem chyba z Ameryki trza będzie sprowadzać lub z krajów sąsiedzkich(niewiem dokładnie gdzie są tanie i rzadkie gat.). A co do twojego dylematu to ja bym polecił poprostu P. ornata bo jest piękna i duża. Ja jej niestety nie posiadam, ale z tego co słyszałem to wlasnie tak jest.

blah

Awikularia_
03-07-2012, 15:30
Nie trzeba zamawiać aż stamtąd... Poczekaj rok, mam parkę :P. A na serio, są w Polsce w sprzedaży, i to wcale nie tak drogo. Sama sprzedawałam kiedyś jednego z moich maluchów (3 wylinka) za 80 zł.

Pieniądze, które ja mam ze sprzedaży ptaszników, idą na pokarm dla moich zwierząt (mam jaszczurki, węże, ryby i pająki - trochę tego jest) oraz na terraria i regały dla nich. A ptaszniki kupuję sobie z normalnej pensji... Jak dorośniecie i będziecie zarabiać, o też sobie kupicie wymarzone zwierzaczki (proszę się nie obrażać, to niezłośliwy żart).

mantid
04-07-2012, 03:21
Co do klaasi to powinnienem miec niedlugo mlode......

Co do innych gatunkow to proponuje uwazniej czytywac moje ogloszenia....... wcale nie jest tak trudno je dostac....

Pozdrawiam

mantid
04-07-2012, 03:32
Poza tym jeszcze jedno na marginesie wiele osob trzymajac jednegoptasznika z jakiegos gatunku naduzywa okreslenia hodowac........

Zgadzam sie z Awikularią wiele pajaczkow mozna kupic trzeba troche poszukac - wiele mozna tez kupic nie szukajac daleko (np. u Awikularii lub u mnie i Kudlatego)

Atrax Robustus
04-07-2012, 05:20
Musze sie zgodzic z Mantidem:
hodowla -> trzymanie ptasznikow w celu ich rozmnazania i dalszego handlu (choc z tym handlem, niekoniecznie).
Chow -> Trzymanie kilku gatunkow, ale bez rozmnazania.

mantid
04-07-2012, 07:36
Tzreba cos w koncu z tym nadmiarem zrobic........

P.S. Atrax, wysłalem Ci maila w sprawie ptaszników

walter
05-07-2012, 19:51
Jesli chodzi o Poecilotheria metallica, jeszcze przez kilka dni mozna wziac udzial w konkursie - raffle za jedyne 5 zielonych i (ewentualnie) wygrac tego pajaczka - podobno gwarantowana samica :)
http://www.arachnopets.com/arachnoboards/showthread.php?s=&threadid=13040&perpage=15&pagenumber=1

W Stanach P. metallica chodzi zdaje sie po $400.00

42d3e78f26a4b20d412==