PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ptasznik to tarantula a tarantula to ptasznik??



Double
14-07-2012, 05:50
...bo ja myślałam, i nadal tak myślę (taaak, ja myslę :-)), że padżąk typu np brachypelma to nie jest tarantula, bo jest przecież innej budowy, a podobno to to samo, bo po amerykańsku tarantula i birdspider (czy jakoś tak) to to samo??? jak to w końcu jest??? hodujemy tarantule czy ptaszniki? czy to obojętne?

Zboj
14-07-2012, 05:59
Tylko w krajach angielsko jezycznych mowi sie na ptaszniki - tarantula

Szymon_czarodziej
14-07-2012, 06:16
Jest rozbieżność w nazewnictwie. Z tego co wiem w USA słowo "tarantula" stosuje się wymiennie do "birdeater spider". Jest jednak mały problem gdyż niektóre ptaszniki po amerykańsku mają w nazwie albo tarantula albo birdeater. Dla przykładu Lasiodora parahybana nazywa się zwyczajowo Brazilian salmon pink birdeater, a Poecilotheria ornata zwie sie Indian ornamental tarantula. Zwykło się jednak mowić i pisać, w USA, tarantula-określając pająka ptasznika. Dlatego też tłumacząc z amerykańskiego jak nabardziej trafnym jest: tarantula=ptasznik.

Co do języka polskiego zrozumienie tarantula=ptasznik jest niepoprawne.
Jest bowiem taki pająk-Lycosa tarentula, występujący na południu Europy, który tarantula powinien się zwać.
Tak więc po polsku tarantula nie jest jednoznaczne ze słowem ptasznik. Tarantula określa pająka nie należącego do Megalomorphae, czyli ptaszników.

Swoją drogą od nazwy Lycosa tarentula powastała nazwa tańca bałakańskiego 'tarantella". Powszechne bowiem było przekonanie, że osoba ukąszona przez Lycosa tarentula powinna spontanicznie i energicznie, z dużą szybkością tańczyć w celu zneutralizowania jadu. BTW jad tego pająka nie jest niebezpieczny dla życia człowieka.

Korgan
14-07-2012, 06:22
w FAQ'u znajdziesz odpowiedz.

Atrax Robustus
14-07-2012, 06:25
Nic dodac, nic ujac. Tarantule to pajaki z rodziny Lycosidae. Nazwa ptasznik tez zostala wprowadzona z pewnego powodu...pewego dnia, jedna artystka (jesli dobrze pamietam), zauwazyla pewno zdarzenie, gdzie pajak jadl ptaka. Uwiecznila to na swoim obrazie, ktory stal sie symbolem. Nastepnie pewien przyrodnik (o ile sie nie myle), zauwazyl podobne zdarzenie.. i tak nazwano ptaszniki ptasznikami :)

Zreszta sama etymologia nazwy gatunkowej pewnego ptasznika (Avicularia) mowi sama za siebie: Avi - ptaki (chyba.. nie znam sie na odmianie w jezyku lacinskim, bo jeszcze sie go nie ucze ;) cularia - jedzacy.

Co do tarantul, to ich krewniacy wystepuja nawet w Polsce i nikt na nie nie zwraca specjalnej uwagi.

Zibi
14-07-2012, 07:56
W Polsce wystepuja rowniez pajaki ptaszniki (Mygalomorphae) i rowniez nikt na nie nie zwraca uwagi :)

Atrax Robustus
14-07-2012, 07:58
Prawie nikt ;)

Wiele osob robi wielkie oczy, jak sie dowiaduje, ze tu zyja przedstawyciele Mygalomorphae. Te pajaczki nie sa rzadkie, ale dosc trudno je znalezc, wiec zdziwienie nie jest niczym dziwnym. ;)

Korgan
14-07-2012, 12:21
to chyba tylko jeden gryziel?

Atrax Robustus
14-07-2012, 12:46
3 gryziele :)

Bartek
15-07-2012, 07:46
i te gryziele nie sa ptasznikami tylko sa najblizej spokrewnione z nimi ale nie osoagaja takich rozmiarow.

Terrariko
15-07-2012, 11:18
niezawsze z tego co wiem to tarantulle mają bardziej smukłe ciało i sześć kądziołków
przennych!

Awikularia
15-07-2012, 15:34
Avis to po łacinie ptak, zgadza się. A malarka nazywała się Sybilla Merian, obrazek przedstawiający wielkiego pajaka pożerającego pisklę namalowała w 1705 roku. Badaczem był Johann Chrisyian Fabricius - jako pierwszy uzył łacińskiej nazwy w 1793 roku na oznaczenie pajęczaków z rodzaju Ambylpyga i Uropyga. Pierwszym ptasznikiem, jaki dostał nazwę łacińską, była Avicularia avicularia. Nazwał ją tak Carl Linneus w 1758 roku.

42d3e78f26a4b20d412==