PDA

Zobacz pełną wersję : propozycja



bu-lee
17-07-2012, 13:29
mam propozycję (proźbę:) dla bardziej doświadczonych chodowców:
Możnaby zrobić i umieścić na jakiejś stronie tabelkę gdzie będę podane informacje po której wylince jest pająk mający określoną wieklość.
Mażna zacząć od bardziej popularnych gatunków i z czasem ją uzupełniać...

A tak przy okazji to po której wylince jest G.Rosea mająca ok 16mm ciała? :)))

bu-lee
17-07-2012, 13:31
sorki za ortografy :))
propozycja dalej aktualna:))

Awikularia
18-07-2012, 03:42
Taka tabelka mijałaby się z celem moi zdaniem. Zależy przecież od tego, jak dany pająk był trzymany. Są dość duże różnice w wielkości ptaszników w obrębie danego gatunku. Standardowo podaję przykład moich A. geniculata - u mnie po 6 wylince mają około 2,5 cm ciała, ponieważ nie jestem w stanie ich karmić częściej niż 1-2 razy na tydzień. U osób, które mają tylko kilka pająków te zwierzęta są większe.

Atrax_Rabbit
18-07-2012, 04:21
wrzystko zalezy od warunkow panujacych a terrarium i taka tabela jest zbedna

Atrax Robustus
18-07-2012, 06:43
Trzeba by wtedy skolowac okolo kilkaset takich tabel, bo inaczej rosnie blondi, a inaczej smithi ;)

memphis
18-07-2012, 07:21
No ale przeciesz jak możne porównywac wielkość pajaków jeden bedzie wiekszy drugi mniejszy nawet jeśli beda trztmane w jednakowych warunkach. Przeciesz ludzie są też bardzo inni. Niemożna powiedzieć że Smithi po przypuśćmy 5 wylince, karmiona 2 razy w tygodniu, powinna mieć 2 czy 2.5 cm ciała dlamnie to głupota.

bu-lee
18-07-2012, 09:55
a to przepraszam:))
do tej pory myślałem że dwa osobniki tego samego gatunku będące po tej samej wylince mają podobne rozmiary - całe życie się człowiek uczy:))

Miszqa
18-07-2012, 10:14
nom niestety to wszystko jest za bardzo względne żeby zrobić tabelke, która by zawierała poprawne dane...
Chyba, że by była mowa o pająkach trzymanych w identycznych warunkach itp.

memphis
18-07-2012, 10:50
Ej no stary nawet jeśli były by trzymane w tych samych warunkach a były od innych rodziców to wiadomo że jeden możę być wiekszy a drugi mniejszy. to przeciesz genetyka dlaczeko koleś o 3 lata młodszy jest odmenie wyższy o 15 cm i cieższy o 20 kilo ????? właśnie geny ( ps. kiedyś tesz męczyłem tym pytaniem ludzi ale ktoś mi wyjaśnił że każdy pajaczek jest inny i innaczej rośnie to tyle :])

Miszqa
18-07-2012, 13:11
Oj "stary" widze, że albo nie zrozumiałeś mojego posta albo nie chciałeś zrozumieć.
Ale już tłumacze, żebyś mógł potem spać spokojnie.

Sprawa jest zasadniczo prosta - juśli JUŻ ktoś by sie zabierał za robienie takiej tabeli to powinien wziąć załózmy 100 pajączków danego gatunku, zapewnić im te SAME warunki i potem na podstawie danych ustalić zakres wielkości zależnie od wylinki. Było by to zapewne nie dokładne i pracochłonne, ale jeśli jush ktoś chciałby sie za to zabierać to raczej w ten sposób... jaśniej nie potrafie.

Sprawa genetyki - serio jesteś na tyle dobrym genetykiem, żeby na podstawie genów wywnioskować cokolwiek? Bo ja sie nie znam i staram sie nie wypowiadać na tematy, o których nie mam zielonego pojęcia. Jeśli na podstawie genów byłbyś w stanie stworzyć taką tabele to życze powodzenia, ja jestem tylko małym szarym terarrystom.

Za wzmianke (wręcz odkrycie) na temat różnic genetycznych w obrębie gatunków powinneś od ręki dostać conajmniej nagrode Nobla:P albo i ze 3.

PS nigdzie nie napisałem że np pająk danego gatunku miałby przy np L7 6 cm, jeśli już to byłaby to albo uśredniona wartośc albo pewien zakres wielkości.

Pozdr.

Jimbo
19-07-2012, 03:16
Moim zdaniem, jak napisał Miszqa, pewien zakres wartości na pewno dałoby się ustalić. Bo różnice, pomiędzy osobnikami tego samego gatunku po tej samej wylince z pewnością nie są tak duże, jak to niektórzy sugerują. Nie przesadzajmy. Nie wierzę, żeby u kogoś przykładowo Smithi L8 miał 3,5 cm, a u drugiego 5,5 cm. Wiadomo tylko, że wielkość odwłoka ma znaczenie. Bezpośrednio po wylince jest malutki, a jak się pająk nażre to może być sporo większy od karpaksu. Stąd mogą wynikać pewne różnice. Należałoby więc ustalić w takiej tabeli, że wyniki dotyczą sytuacji, gdy np odwłok jest proporcjonalny do karpaksu, czyli troszką od niego większy. I tyle. Myślę, że dałoby się to zrobić, oczywiście z podziałem na gatunki.

Sojkas
19-07-2012, 05:48
Oj narobilio by to sporo zamieszania. Poza tym po co to? Do czego byloby to potrzebne? Ilosc pracy wlozona w tworzenie czegos takiego bylaby nieproporcjonalnie duza do efektow. Byloby to (chyba) tylko uzywane do oceniania, czy kupiony pajak jest rzeczywiscie np. po 5 wylinkach. No a to nie ma sensu, przy kupowaniu malych moze tak (do L2 IMHO), potem powinno sie podawac wielkosc ciala i EW. wylinke.

42d3e78f26a4b20d412==