PDA

Zobacz pełną wersję : Nie do konca pewien



mAYh3m
16-08-2012, 13:10
Moj Kedzierzawiec (Kedzierzawczyni? - wlasnie staram sie dokladnie to ustalic) - ostatnio zobaczylem ja? / jego ? w pozycji prawie ze normalnej - tyle ze :

Dwa ostatnie tylne odnoza byly uniesione. Pajak "drapal" sie nimi pod spodem karapaksu i w okolicu kadziolkow przednych. Zastanawiam sie czy nie bylo to napelnianie bulbusow (10 wylinka), ale jakos mi nie pasuje w tym momencie taka czynnosc.

Ogladalem jego/jej ostatnia wylinke, szukalem "haczykow" na odnozach i stwierdzam ze nic takiego nie ma. Poza tym wyglad pajaka w zasadzie swiadczy o jego plci. Masywny, krepy pajak, spory odwlok (nie od przekarmienia), dosc krotkie odnoza - typowa babka.

Moze ktos mi podsunie inne sposoby rozroznienia plci mojej bestyi.

Pozdro,

Jimbo
16-08-2012, 13:22
Takie drapanie po odwłoku to po prostu higiena pająka, raczej napewno nie jest to napełnianie bulbusów.

dreadknight
16-08-2012, 13:53
Proponuje obejrzeć ostatnią wylinkę
Pomocna strona: www.metus.asmed.pl/Plec.htm
tylko że chyba chwilowo nie działa ale może później :)

RAMMSTEIN1
16-08-2012, 14:07
płeć mozesz okreslic na podstawie wylinki ( konkretniej tylniej czesci odwloka ) zajrzyj na stronke metusa jak napisal Dreadknight ;)

PS. sorx za ew. bledy w moich postach jezli chodzi o ort. ale powiedzmy ze nieco ucierpialem na zdroqwi i ciezko mi sie pisze :(((

Mc.Luka
17-08-2012, 02:01
tak wygląda wylinka samicy od wewnątrz- na zdjęciu wylinka chromatopelma cyaneopubescens

napełnianie bolbusów wygląda tak, że samiec buduje sieć, do której wchodzi, składa nasienie na niej, a dopiero następnie zbiera je w bolbusy, po czym niszczy ów sieć.

Awikularia
17-08-2012, 06:06
Poza tym jak ta B. albopilosum nie ma haczyków to nie ma też narządów plciowych (bulbusów). Pojawiaja sie one dopiero po ostatniej wylince. Tak wiec twoj pajak nie wypelnial bulbusów (zreszta odbywa sie to w calkiem inny sposob -> patrz post wyzej), tylko o prostu czyscil ciało.

mAYh3m
17-08-2012, 14:04
Ok, wielkie dzieki za odpowiedzi. Jej wylinki to ja juz wystudiowalem na pamiec ;)
Co do napelniania bulbusow nie bylem pewien, gdyz nigdy nie widzialem tej czynnosci u pajaka na "on-live" i nie mialem zadnej wiedzy praktycznej na ten temat. A z tego co sie naczytalem az tak wiele wywnioskowac sie nie dalo, pomimo iz FAQ znam juz na pamiec od kawalu czasu ;]

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedz,

42d3e78f26a4b20d412==