PDA

Zobacz pełną wersję : płeć - czy tylko na wylince???



AGAM
01-09-2012, 02:06
Czy u młodych płeć można odróżnić tylko na podstawie wylinki, czy widać też to co trzeba po spodniej stronie odwłoka, np. kiedy pająk siedzi na szybie??

RAMMSTEIN1
01-09-2012, 02:47
płeć można rozróżnic jedynie po wylince ;) u bardzo młodych osobnikow będzie Ci potrzebny mikroskop, płeć można rozróżnic gdy pajączek ma minimum 3 cm ciałka :P

Atrax Robustus
01-09-2012, 03:53
Po 5-6 wylince spokojnie mozna probowac.

RAMMSTEIN1
01-09-2012, 04:06
po 5-6 wyl moze byc jednak trudno rozłożyc tą wylinke wtedy najlepiej jest ją wymoczyc w roztworze mydła i alkoholu wtedy wylinka staje sie elastyczna i nie rozpadnie sie w rekach ;-)

neo
01-09-2012, 04:40
A po 4 wyl. Murinusa moge zbadać to pod mikroskopem(specjalnie sobie zalatwilem) jakiej jest płci??, bo normalnie to potrafie a chciałbym wiedzeć jak najwcześniej:D

Atrax Robustus
01-09-2012, 04:51
Aha
Zalatw sobie mikroskop stereoskopowy (mam nadzieje, ze taki masz), bo mikroskop do probek przeznaczonych do ogladania w swietle przechodzacym sie nie nada do takiej roboty. Zwykle mikroskopy optyczne powinny byc uzywane raczej do ogladania probek, gdzie wystepuje najwyzej pojedyncza warstwa komorek.
Ja tez musialem pozyczac stereoskopowy, bo nawet przy maksymalnym swietle i przy minimalnym powiekszeniu, nie mozna bylo dokladnie poznac, co i jak.
Jak nie bedziesz mial stereoskopowego, to rownie dobrze moze sie nadac do tego jakas lupa :]

nokeg
01-09-2012, 16:36
a na takim zwykłym szkolnym mikrosopie moge zobaczyć, niewiem jakie to są ale to te takie zwykłe z lusterkiem zamist żarówki czy czegoś tam innego do oświetlania preparatu np wylinki:-)

Robson
01-09-2012, 22:28
to właśnie jest ten największy szajs a nie mikroskop stereoskopowy

Atrax Robustus
02-09-2012, 05:07
Nokeg -> Po prostu musisz znalezc cos, co bedzie dawalo obraz w swietle odbitym.
Pytaj w szkole o mikroskop stereoskopowy lub lupe binokularna.

Chociaz ja bym sie nie wysilal specjalnie i zalatwil sobie tanio jakas zwykla lupe.
Wiem tylko tyle, ze na moim mikroskopie (swiatlo przechodzace), raczej nie da sie idealnie zbadac morfologii pajaka ;).
CO prawda robilem juz rozne preparaty, ale rozpoznanie plci w ten sposob jest po prostu trudne.

42d3e78f26a4b20d412==