PDA

Zobacz pełną wersję : JAD szkodliwy?



Samoel
12-09-2012, 01:48
Chciałbym poruszyć temat a propo jadu naszych ptaszorów. Zbierajcie informacje o skutkach ukąszeń. Jak reagują alergicy a jak zdrowi ludzie. Oglądałem ostatnio program w którym mówiono że nikt nie zginal od jadu pajakow. Ale pokazywano kobiete której noga po ukąszeniu wyglądałea makabrycznie. Czekam na odpowiedzi

Jimbo
12-09-2012, 01:58
Z tą nogą to widziałem. To ten słynny pająk, od którego jadu gniją tkanki, ale to nie jest ptasznik, to mały pajączek. Nazwy niestety nie pamiętam.

talullah
21-09-2012, 14:07
Co do reakcji na jad, to jest to sprawa przeważnie osobnicza. Każdy alergik, też reaguje różnie na takie same alergeny. Co do tego straszliwego pajączka (nazwy też nie pamiętamy), to chyba wszyscy reagują tak samo, bez względu czy jest alergikiem, czy nie.

Alerik
21-09-2012, 14:34
Chyba chodzi o tego pająka z Sydney i okolic? Obiło mi się o uszy, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć nazwy...

king
21-09-2012, 14:58
jest to Loxosceles reclusa(Brown recluse)

neo
22-09-2012, 04:23
Nie od jadu gniją tylko od bakterii które osiadły na kłach tego pająka i to one powodują martwice i rozkład tkanek po wprowadzeniu ich do organizmu.

Atrax Robustus
22-09-2012, 05:35
A dokladniej, toksyny produkowane przez te bakterie w srodowisku beztlenowym wywoluja to, co widac na filmach. PRzedstawiany pajak to najprawdopodobniej Loxosceles reclusa. Baccilus sphaericus, ktora wystepuje na szczekoczulkach tego pajaka, jest jego komensalem (a wiec nie powoduje choroby u swojego nosiciela), lecz jest niezwykle niebezpieczna dla np. kregowcow. Opisany przez Ciebie przypadek mogl dotyczyc rowniez pajaka Lampona cylindrata, ktory jest nosicielem Mycobacterium ulcerans... krewniaka pratka gruzlicy. Ukaszenie wywoluje tzw. wrzod buruli.
Co do reakcji na ukaszenie... zdrowi ludzie reaguja zazwyczaj podobnie. To znaczy.. pojawia sie stan zapalny wywolany cytoliza komorek, jak i sama obecnoscia jadu.
Mam na mysli to, ze kazda komorka, zawiera w sobie pewne kompleksy bialkowe, a te bialka sa tak roznorakie i odpowiadaja za tyle procesow, ze czesc z nich moze byc czasem nawet i obca dla naszego ukladu immunologicznego. Podczas cytolizy, blony plazmatyczne lizuja i na zewnatrz komorki wydostaje sie potok tych bialek, ktore sa rozpoznawane jako obce i pojawia sie stan zapalny. Jak wiecie, jad ptasznika to rowniez toksyna bialkowa.. ona tez wywoluje stan zapalny.
Teraz... w zaleznosci od budowy tego jadu, efekty jego dzialania moga byc calkowicie rozne! Neurotoksyny moga pobudzac pecherzyki z neurotransmiterami do oddania neurotransmiterow do receptorow neurotransmiterowych i w rezultacie, uczynic organizm o wiele wrazliwszym na bodzce (co sie dzieje po ukaszeniu Atraxa, gdy cialo czlowieka zachowuje sie jak cialo chorego na tezec - ogromne pobudzenie, a wrecz epilepsja). Neurotoksyny moga tez dzialac uspokajajaco.. a wrecz paralizujaco. Co zas sie tyczy tezca... nie wolno lekcewazyc faktu, ze hodowanie pajakow podziemnych w podlozu "ogrodowym" rowniez moze byc troche niebezpieczne, gdyz teoretycznie ptasznik, mimo swojej wielkiej czystosci, moze miec troche bakterii na szczekoczulkach i w razie ukaszenia... wiadomo.


Widze, ze poki co, nikt nie napisal Ci dokladnie niczego o skutkach ukaszenia przez ptasznika dla alergika.
No to zaczynamy: Jak pewnie kiedys slyszales, toksyna dla alergika moze byc bardzo grozna i powodowac smiertelne w skutkach powiklania. Powiklania te sa skutkiem ANAFILAKSJI i zaliczaja sie do symptomow ujetego klamra o nazwie "wstrzas anafilaktyczny". Z tego, co pamietam ,to anafilaksja jest reakcja zachodzaca miedzy antygenem, a receptorem bialkowym wystepujacym na powierzchni komorki (najczesciej bialko integralne). Reakcja ta jest odpowiedzia immunologiczna I typu i biora w niej udzial przeciwciala IgE. W tej reakcji bierze udzial wiele zapalnych mediatorow (mediator jest substancja, ktora umozliwia przeplyw impulsow przez uaktywnienie blony postsynaptycznej i znajduje sie w zakonczeniu synaps.. ale to jest w sumie niewazne). Do mediatorow zaliczamy np. acetylocholine, ktora w normalny sposob, zapewnia przeplyw impulsu nerwowego poprzez neurony. Natomiast mediatory, o ktorych chce powiedziec teraz, oddzialywuja dosc silnie na miesnie gladkie i w naszym przypadku... oddzialywuja raczej niekorzystnie: np. histamina "powoduje pokrzywke" lub rozszerzanie naczyn... z kolei prostaglantydy moga wywolywac skurcze oskrzeli. Skurcze oskrzeli wywoluja tez np. leukotrieny. (mysle, ze juz chyba ogolnie wyjasnil sie zarys oddzialywania tych mediatorow na miesnie gladkie).
Niektore czynniki, jak np. eosinophil chemotactic factor of anaphylaxis, moga powodowac pojawianie sie innych mediatorow zapalnych oraz naplywanie eozynofilow (biale cialka krwi... a nie owijajac w bawelne - granulocyty kwasochlonne). Zapewnie niektorzy sie domyslili wlasnie, ze w tym momencie zapewne pojawi sie stan zapalny :)
Mimo, ze wyzej opisalem mniej wiecej ogolny przebieg anafilaksji, to jednak przejdzmy do tego, co nas interesuje najbardziej, a wiec skutki anafilaksji oraz jej objawy. Objawy anafilaksji moga byc miejscowe lub ogolne. Nie bede sie skupial na miejscowym, bo objaw miejscowy polega po prostu na kontakcie z alergenem....
To znaczy, ze jezeli jestescie uczuleni na .. no nie wiem.. farbe, to po kontakcie z nia, pojawi sie Wam na skorze wysypka. Przy wytlumaczeniu niebezpieczenstwa zwiazanego z ukaszeniem ptasznika, nalezy skupic sie na objawach ogolnych. Sama anafilaksja nie jest zawsze smiertelnie grozna i moze objawiac sie zwyczajnym zmeczeniem lub pobudzeniem. Teraz najwazniejsze: SILA DOZNANEJ ANAFILAKSJI ZALEZY OD STEZENIA IgE W ORGANIZMIE. Jezeli ktos ma bardzo duze stezenie IgE, moze dojsc u niego rownie dobrze do silnych zaburzen blednika, jak i do zawalu serca. Taki rodzaj anafilaksji jest nieslychanie grozny, gdyz reakcje zachodza bardzo silnie i energicznie w organach posiadajacych miesnie gladkie (nie liczac miesnia sercowego). Reakcje te zachodza szczegolnie energicznie w ukladzie krwionosnym i oddechowym. Objawy te moga obejmowac bronchozpazm (zwiazany z zaburzeniami oddychania), jak i tachykardie (czestoskurcz...serce nawala jak perkusja) serca. Objawy zwiazane z zaburzeniami ukladu krwionosnego prowadza dosc czesto do hypotonii (niedocisnienia), co moze powodowac inny rodzaj wstrzasu. Wszystkie te symptomy moga doprowadzic do... niedotlenienia mozgu lub uszkodzenia waznych dla zycia narzadow i w konsekwencji do smierci.
Mam nadzieje, Samoel, ze teraz mniej wiecej rozumiesz, jakie sa roznice w ukaszeniu osoby zdrowej przez pajaka, a uczulonej.

Pozdro.

Atrax Robustus
22-09-2012, 05:52
Heh
Gdyby to bylo troche zbyt skomplikowane, to wystarczy, ze przeczytasz sobie tylko poczatek (do 2 "akapitu") i tam, gdzie opisywalem skutki. Reszta to po prostu dokladniejsze wyjasnienie, co sie skad bierze, ale tym w sumie niewarto sobie glowy zawracac.

Mysza1983
22-09-2012, 06:52
WOW, skąd Ty to wogóle wiesz :-) ?? Ja takich wypracować na polok nie pisałem, a zawartość "obcych" mi słów sięga zenitu, widocznie jakiś (głu..) niezbyt oczytany jestem w tych sprawach. Ale ogólnie opis zaczepisty i trzeba go uważnie czytać żeby coś poczaić :-)

Atrax Robustus
22-09-2012, 07:20
Kiedys juz byly tu rozne dyskusje na ten temat, wiec mozna sie bylo czegos dowiedziec.
W kazdym razie, arachnologia to nauka, ktora jest zwiazana z wieloooma dzialami nauk :)
Od historii po medycyne. Dlatego im wiecej wiemy, tym wieksza wiedza o pajaczkach.

To, co napisalem nie jest napisane w sumie tak skomplikowanie, tylko te pojecia. Ale w sumie kazdy chyba powinien wiedziec, o co mniej wiecej chodzi.
Sorry, ze uzywalem takich slow, ale moze sie komus akurat przyda na przyszlosc...

_INVISIBLE_
22-09-2012, 08:28
Lady "artykul" troszke CI sie atrax nudzi ... hihihi

RAMMSTEIN1
22-09-2012, 08:29
HEHE- Atrax niezly wyklad, brawo :D

talullah
22-09-2012, 14:13
Imponująca wiedza!!!

Metus
23-09-2012, 08:09
moze chodzilo o te fotki??
tak wyglada reka po pajaku Brown Recluse (chyba dobrze napisalem nazwe)

jak ktos chce wiecej takich ... to mam ;]

RAMMSTEIN1
23-09-2012, 08:16
metus - podeslij mi na maila ---> arti121@poczta.onet.pl

a pozatym jak zobaczylem teraz ta fotke to myslalem ze zwymiotuje, hmm...moze w zlym momencie jem obiadek :D:D:D:D

Samoel
26-09-2012, 01:45
Wielkie dzieki za odpowiedzi a szczegolnie dziekuje Atraxowi juz to raczej rozumiem:D. Oglądajcie TV planete powinna byc powtorka Pajakow z marsa! Polecam
Pozdro

MaJSteR
26-09-2012, 03:39
to atrax robustus... potocznie nazywany ptasznikiem sydneyskim(sydney funnel-web spider)...

RAMMSTEIN1
26-09-2012, 04:06
hehehe ;]
jak juz cos to A. robustus nie jest ptasznikiem :P:P

MaJSteR
07-10-2012, 04:19
wiem wiem.. ale tak go potocznie nazywają ;]

42d3e78f26a4b20d412==