PDA

Zobacz pełną wersję : light/dark form? (H.lividum)



PAwcIO
10-10-2012, 14:35
Od czasu do czasu na zagranicznych giełdach osoby, które mają na sprzedaż Haplopelma lividum dopisują "dark form" albo "light form". Czy może mi ktoś powiedzieć jakie są różnice w wyglądzie tych form? Przyszła pora na wymianę substratu więc wyjąłem z terrarium samiczkę i pstryknąłem kilka fotek (załącznik). Do której formy należy ta samiczka? Proszę zwrócić uwagę na odwłok, który jest pokryty ciemnymi paskami na beżowym tle. W internecie są zdjęcia samic z odwłokiem prawie całkowicie pokrytym niebieskim futerkiem, np. tu: http://www.tarantulas.ru/photo/Haplopelma_lividum_5_foto.htm. Czy to są właśnie te dwie formy barwne?

[RED-689]
10-10-2012, 21:30
Nie wiem czy istnieje jaka kolwiek roznica... Moze sama roznica wybarwienia polega jednoczesnie na roznicy wieku. Jedno jest pewne. Zdjecie z Twojego linka (nie zalacznika..) jest przekolorowane (podobnie jak wiekszosc zdjec ze stron amerykanskich i caly bum na pewien gat. nowej poecilotheri :-)

Pozdrawiam

PS. To Twoje to ktora L?

Atrax Robustus
11-10-2012, 00:47
hmm
Ja z kolei slyszalem o dark i light form, natomiast z reguly roznica w intensywnosci niebieskiego ubarwienia pajaka zalezy od kata padania swiatla. Photoshop tez moze wiele zdzialac. ;)

Foxtrott
11-10-2012, 00:49
intensywność koloru z tego co pamietam największa jest po wylince, ale glowy sobie za to uciąć niedam ;)

PAwcIO
11-10-2012, 01:10
RED-689 trudno mi powiedzieć po której wylince jest ten pajączek... Myślę że szykuje się teraz do 10-11 wylinki.

[RED-689]
11-10-2012, 01:18
.....moze moze... a jeszcze lepiej jak w CS chodzily by pluginy i filtry od ver.7.0 ale to nie temat na to miejsce :-)

Hwarang
11-10-2012, 03:34
Z moich informacji z koleii wynika, ze kolor jest zalezny od plci w tym przypadku. To zdjecie chyba nie jest przejaskrawione, te pajaki uchodza za jedne z ladniejszych. Przejaskrawione moze byc to z zalacznika :)

Awikularia
11-10-2012, 04:50
Hm, musze powiedziec, ze moja dorosla, kilkuletnia samica H. lividum wyglada dokladnie jak z zalacznika pawcia..... Znaczy jak na tym zdjeciu w poscie... Kurcze, jakbym umiala zalaczac fotki, to bym podeslala zdjecie mojej lividum... Coz, kupno cyfry nie idzie w parze z umiejetnoscia obslugi kompa...ehhh....

[RED-689]
11-10-2012, 04:58
Dokladnie a cala reszta wychodzi na to ze albo:

1. Zdjecia sa totalna mistyfikacja (klasyka uprawiana przez kolegow zza oceanu przy "topowych")...
2. Nie mielismy dark form.....

A moze z podobnej aczkolwiek troszke innej bajki...

Selenocosmia hainana = H. schmiti "DARK FORM"
Selenocosmia huwena = H.schmiti "LIGHT FORM"

Czy jestem w bledzie? Jezeli sie myle poprawcie mnie.

Hwarang
11-10-2012, 07:00
A tu jest takie imo bardziej prawdopodobne zdjecie. Zreszta cytat z opisow z tej stronki (najciemniej zawsze pod latarnia ;) ) :

"Młode stalowoszare, samice po 5-6 wylince przyjmują kolor niebieski (samce są stalowoszare!)."

PAwcIO
11-10-2012, 07:24
Samcem to ona nie jest:). Teraz zakładam dwie możliwości:

1. Stalowoszary kolor odwłoka samicy zanika wraz z wiekiem (moja samica jest jeszcze młoda).
2. Faktycznie trafiła mi się inna forma barwna, której istnienie potwierdza ta stronka: http://www.birdspiders.com/index.cfm?fuseaction=photo.species&varTerm=H . Moja samiczka jest bardziej podobna do tej: "Haplopelma lividum Smith, 1996, female (light form)"

[RED-689]
11-10-2012, 12:12
GHmmmmmmmm... wlasnie odebralem "Voraxowa" H.lividum L7... Dupe ma szara w pasy i uznaje ze bedzie miala taka do konca zycia. Prawdopodobnie w PL mielismy do tej pory tylko jasna forme (mi szczerze poboba sie jakos bardziej... nie wiem czemu moze za duzo niebieskiego u mnie w pudlach i terrach :)

Z ciekawostek i pierwszych obserwacji to.... nie spodziewalem sie (porownuje do moich C. crawshayi ktore nawet przy L9 nie robia mi takich numerow..) ze bedzie tak sprawnie i szypko popierdalac po sciankach pudla i ze bedzie chciala zwiedzic.... moja reke :) Po blizszym poznaniu naszczescie bez usciskow i buziakow zostala "nakryta".

PAwcIO
11-10-2012, 13:52
Hehe jak 1 raz swoją przeniosłem do słoika to też mi gały wyszły na zewnątrz... Momentelnie wbiegła po ściance słoiczka i smykła na zewnątrz:D. Jakieś dziwne te łapska mają, że po szkle bez problemów dreptają;)

[RED-689]
11-10-2012, 15:40
Centralnie czegos takiego jeszcze nie widzialem... nie wiem moze nie ma w tym specjalnie nic wielkiego ale nawet moje Poecilotherie (ktore ze wzgledu na swoja nature powinny skakac itp) nie robia takich harcow. Po otwiarciu pudla robia tak jak pies na wsi jak krzyknie sie na niego "BUDA!" :-) Nie zebym je tam zaraz terroryzowal ale tak maja. Cobalt najwyrazniej nie i jeszcze do teraz mam wrazenie ze cos po mnie chodzi... a nie jest to moj pierwszy ptasznik (nawet z tak zakreconych gat.).

Awikularia
12-10-2012, 04:09
Hwarang, zamiesciles fotke mojej Haplopelma lividum... Tej mlodszej. Widze ze byles na www.ptaszniki.prv.pl.... Starsza lividum jest ciemnoniebieska, tylko odwlok ma troche jasniejszy. A tak na marginesie - prosze sie wymieniona stronka nie bardzo przejmowac, bo jest prawie nieaktualna. Powstaje nowa, tym razem z fotkami mojego autorstwa.......

Atrax Robustus
12-10-2012, 05:38
Moja lividum tez jest najprawdopodobnie ta light form. W kazdym razie ma bardzo podobne ubarwienie do tej ze zdjecia, ale przy manipulacjach z oswietleniem, kolor odnozy jest o wiele wyrazniejszy.

[RED-689]
12-10-2012, 06:01
Tzn jakie swiatlo stosujesz? :) Ja nie moge jakos uzyskac tego efektu. Nogi ma blekitne tylko przy swietle dziennym.

Awikularia
12-10-2012, 07:09
Do foty ustawilam oswietlenie halogenowe bez lampy blyskowej z aparatu. Ale dzisiaj robilam zdjecia z sama lampa blyskowa (aparat cyf. Minolta Dimage Z1) i wyszlo podobnie.

Awikularia
12-10-2012, 09:27
Hm, czyzbym miala tzw. dark form? Kurde, jak tu sie wstawia zdjecia...................... Czy trzeba miec wlasny serwer, jak w przypadku terrarystyki?

PAwcIO
12-10-2012, 11:05
Awi jak chcesz wstawić fotke do załącznika to nie musisz mieć serwera. Po prostu klikasz na "Wybierz" pod tematem Twojego posta i wybierasz fotke z dysku twardego. Zaznaczasz ją i następnie bierzesz "otwórz". Dalej normalnie wysyłasz posta z tym załącznikiem. Fotka nie może być większa niż 70 KB. Jeśli jest większa to należy ją skompresować, albo zmniejszyć rozmiary. Prawda że proste :D

Hwarang
12-10-2012, 12:27
Calkiem prawdopodobne :) Kolekcjonuje fajne zdecia, mam juz ok 300 na dysku :>
Btw, nie wiem czy pamietasz, ale rozmawialas ze mna na gg ze dwa dni temu nt koloru B.epicureanum :) Wlasnie moj przeszedl chyba 6 wylinke i z brazowego zrobil sie kolorowy :) Czerwony tylek, a cala reszta jednak jest ciemno niebieska, cos tak jak u mlodej versicolor :)

Co dozalacznikow, to nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie Pod ppolem "temat" wiadomosci ktora komponuje jest "zalacznik" i tam wybiera sie bezposrednio z dysku

[RED-689]
12-10-2012, 12:38
>Calkiem prawdopodobne :)
>Kolekcjonuje fajne zdecia, mam juz ok 300 na dysku :>

Witam w klubie :-) Ja mam okolo 700....... mb :-)

Awikularia
12-10-2012, 17:25
Zauwaz, ze Brachypelma vagans jest tez granatowawa po wylince....

Awikularia
12-10-2012, 17:28
No coz, to na razie nie wstawie fotki... Najmniejsza ma 103 MB. A zmniejszac dopiero sie naucze.

PAwcIO
12-10-2012, 18:49
wYSTARCZY ZWYKŁY PAINT, KTÓRY MASZ W SYSTEMIE WINDOWS. KLIKASZ START>>PROGRAMY>>AKCESORIA>>PAINT OTWIERASZ W NIM WYBRANĄ FOTKĘ A NASTĘPNIE U GÓRY W ZAKŁADCE OBRAR>>ROZCIĄGNIJ/POCHYL I PODAJESZ NP. 50% I JUŻ FOTA MA DOBRĄ WIELKOŚĆ DO UMIESZCZENIA W NECIE:D. ALE Faza po imprezce ;)

[RED-689]
12-10-2012, 19:28
Jezeli chcesz to podeslij te zdjecia na rainforest@go2.pl

Odesle Ci juz przerobione na ten adres z ktorego je dostane.

Pozdrawiam

Etienne_
12-10-2012, 20:27
Moja jest identyczna jak w załączniku PAwcIA, poprostu jak dwie krople wodyy, wielkościowo moja jest troszkę większa i jest po 9 wylince

Hwarang
14-10-2012, 13:54
Jeszcze nie zauwazyle, bo moje sa mlode i dopiero na dniach beda mialy u mnie pierwsza wylinke :)
A epi juz kilka dni po wylince, a kolorek nadal trzyma. Zobaczymy co z niego wyrosnie :)

serafin wolny
17-10-2012, 15:10
Ja dzisiaj odebrałem swoją H.lividum samica po 10 wyl.i wygląda identycznie jak ta w załączniku bez żadnych kombinacji ze światłem itp.może kolor niebieski jest tylko nieco ciemniejszy.Wylinkę miała ok. dwa miesiące temu więc zakładam,że to nie jest czasowe ubarwienie i taka już zostanie.

PAwcIO
17-10-2012, 19:28
Ale piękna, to dopiero prawdziwa H.lividum!!!;)

42d3e78f26a4b20d412==