PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoże u pająków



Mysza1983
14-10-2012, 07:12
Czy wszyscy na forum urzywają jako podłożą do pająków takiego torfu z rozmoczonych sprasowanych kostek kokosowych, a może zdarzają się jakieś "wynalazki" a jak tak to dlaczego ten "wynalazek" jest lepszy od zwykłego torfu kokosowego? (spotkałem sie z ludzimi którzy mieszali torf z piaskiem ale nie wiem po co?)

Jimbo
14-10-2012, 07:42
Ja używam ziemi ogrodowej i moim pająkom się to podoba :)

kazikrulz
14-10-2012, 09:28
narazie mam male pajczki L2 i 4 i uzywam takze ziemi ogrodowej, w przyszlosci jeszcze nie wiem co bedzie....

[RED-689]
14-10-2012, 10:49
verumit czy jakos tak (www.biofil.pl). Podobno lepiej trzyma wilgoc ale nie jest tani..

mich
14-10-2012, 11:06
Ja używam torfu który sprzedawany jest jako "Ściółka do terrarium" :) Kosztował 2.90 zł (pół worka wystarczało na wyłożenie tarrarium 30x30x30 6 cm warstwa).
Wilgosc trzyma bardzo dobrze, pajak chyba jest zadowolony :)

neo
14-10-2012, 12:22
Ja mialem kiedyś 3/4 torfu i 1/4 żwirku do terrarii żeby pająk miał wybór gdzie chce siedziec. Teraz mam "podłoże do terrariów" za 12.50 a jest to zwykly zmielony torf i cala torba starczyła na wyłożenie terra o podstawie 40x20 warstwą 4cm :/ więcej tego nie kupie.

mafia883
14-10-2012, 13:15
Ja używam sciółki kokosowej, 9,50 za cegłe 10x30x10 czy jakos tak, po dodaniu 4,5 l wody mialam z tego całą miske sciółki mniej wiecej 8-9 litra, dobrze trzyma wilgoc, i pajączkom odpowiada lubią w tym kopac:D

Hari
14-10-2012, 15:04
namoczylas całą kostke?? :D To sie kawalkami odłupuje ;)

bT_PrzemO
14-10-2012, 15:18
ja uzywam torfu kokosowego za 9 zł taka kostka wychodzi bardoz duzooooooo :) ale oczywoscoe ze odlamuje kawalkami :) dobrze trzyma wilgoc ..... polceam ....

i`am
14-10-2012, 16:04
hehe troche raczej trudno jest odlupac kawalek;] bo to twarde dziadostwo;]

Awikularia
15-10-2012, 05:49
RED, wermikulit. Moim zdaniem nie nadaje sie on jako podloze, dobry jest do inkubowania jaj, np. agam. Ja uzywam wlokna kokosowego z kostek - namaczam w calosci ;). Kiedys uzywalam torfu kwasnego, ogrodniczego. Polecane sa takze mieszanki torfu i piasku w skali 3:1. Ale tego nie wyprobowalam.

[RED-689]
15-10-2012, 08:00
Robie podobnie (tzn. wlokno kokosowe...). Lituje sie tylko dla C.crawshay i Cobalta i im dodalem do wlokna kokosowego troche gliny (...grunt nie zapada sie im na glowe) Chociaz swojego czasu mialem troszke inna wizje na podziemne labirynty :)

Co do wermikulit'u czesto widzi sie toto u amerykanskich hodowcow w ze tak powiem masowych hodowlach.

Atrax Robustus
15-10-2012, 09:38
Hmm
Ja rowniez uzywam tylko wlokna kokosowego. U mnie cobalt ma tez samo wlokno kokosowe, ale zauwazylem, ze oprzed, ktory wykonal, zabezpiecza tunele przed zapadaniem sie.

[RED-689]
16-10-2012, 17:59
Mimo to zapadaja sie... Porownujac (stale :) bo cobalt mnie zadziwia swoimi zachowaniami..) H. lividum z C.crawshayi ten pierwszy plecie wiecej pajeczyny ze tak powiem "alarmowej" stad moze jego wzmozona czujnosc (a moze po prostu trafilem takiego swira hehehe).

Mysza1983
16-10-2012, 18:07
Do dłupywania kawałków najlepszy jest młotek i troche większy śrubokręt. A więc nasz impulsator kinetyczny wali z sila Fa w nasz wkrecacz srub, a on pod wpływem tej siły zagłebia sie w kostkę kokosową. Jako że kostka kokosowa nie jest materiałem spręzystym a jest nadzwyczaj krucha, pod wpływem narastających sił wewnętrznych rozciągających, spowodowanych klinowatym kształtem śrubokręta, zostaje przerwana jej ciągłość w mjejscu przyłożenia śrubokręta. ;-) (nudzi mi się)

Awikularia
17-10-2012, 04:55
Moja Haplopelma lividum (samica) jeszcze nie zrobila zadnego tunelu, natomiast oblednie robi sieci... Jej terrarium wyglada jak terra Ch. cyanopubescens..... A mala H. lividum za to kopie jak wariatka. Ostatnio widzialam ja, jak przenosilam ptaszora do wiekszego pojemnika... To bylo jakies 3 miesiace temu... Ale swierszcze znikaja i rosnie liczba tuneli, wiec pajak gdzies tam jest i ma sie dobrze... :)

Atrax Robustus
17-10-2012, 08:27
Hmm
Z tego, co wiem, to dorosle maja wlasnie o wiele wieksza tendencje do robienia sieci, niz male, ktore lubuja sie w kopaniu ;)

Mysza1983
17-10-2012, 10:22
Ludzie też jak są mali to lubują sie w kopaniu... w piaskownicy :-).

[RED-689]
18-10-2012, 13:14
Moja (L7) niestety kopie. I to w dosc dziwny sposob. C.crawshai (kolejne porownanie do nich.. nie wiem czemu.. :) robia ogromne tunele ze sporym wejsciem. Cobalt wlazl w cos co wydlumalem mu palcem :) ledwo sie tam zmiescil i zabudowal dokladnie wszystko pajeczyna. Stawialem na wylinke ale nie (pozatym ma za idealne ubarwienie przy L7 wiec wnioskuje ze dopiero co jest po wylince..).

PS. Jest to jedyny pajak w mojej kolekcji ktorego sie boje i mam w stosunku do niej respekt. Przy podobnej wielkosci P.rufilacie otwieram pudlo i bez problemowo grzebie w srodku. H.lividum... hmm widzialem i bylem juz swiadkiem "malej" akcji i wole robic wszelkiego rodzaju podawanie pokarmu czy ew. porzadki szybko, delikatnie i z wyczuciem. Nie obliczalny pajak :-)

Atrax Robustus
18-10-2012, 14:21
Moja lividum natomiast ma tyle podloza, ze blyskawicznie chowa sie do norki.
Jest agresywna, ale broni sie raczej w ostatecznosci. To juz bedzie chyba l8 :)
Samiczka.
Obawiam sie troche sprzatania. Najlepszym sposobem na wymiane torfu u tego gatunku, jest wywabienie go i zlapanie, a nastepnie wymiana podloza... ale moja lividum kompletnie nie reaguje na wywabiania i leniwa bestia czeka, az swierszcz, czy potencjalna ofiara, podejdzie jej pod szczekoczulki (ten pajak od sierpnia nie ruszyl sie nawet o cm od wyjscia norki :).
Tak wiec trzeba bedzie kopac. Juz raz uczestniczylem w lapaniu doroslej samicy i ... mam niemile wspomnienia :|. Na szczescie to jeszcze nie jest tak duzy i silny pajak. Jedynie szybkosc stanowi problem. Ale poradze sobie jakos :)

[RED-689]
18-10-2012, 14:58
>Juz raz uczestniczylem w lapaniu doroslej samicy i ... mam niemile wspomnienia :|.

Mogl bys napisac cos wiecej?


>Jedynie szybkosc stanowi problem. Ale poradze sobie jakos :)

Zdazylem juz zauwazyc/zaskoczyc sie szybkoscia gatunku.
Szybkosc i psychoza strachu (dosc jadowity gatunek..).

BakuBak
18-10-2012, 17:15
przesadzał pajonka ja bym w taki sposub :]
http://www.imperium-sportu.pl/files/nowy_obraz_-_mapa_bitowa_812.jpg

42d3e78f26a4b20d412==