PDA

Zobacz pełną wersję : trocinny jako podłoże



Snuk
26-10-2012, 13:29
Dzisiaj oglądałem program Tarantula na national geographic i był tam pokazany koleś który hoduje ptaszniki i trzymał on je w pojemnikach z trocinami wszystkie ptaszniki wytłumaczie mi czy można trzymac pajączka w pojemniku z trocinami zamiast torfu ??

mich
26-10-2012, 13:42
Hmmm trociny chyba źle trzymają wilgoć, po za tym pewnie są jescze jakieś inne powody dla których torf czy włókno kokosowe jest lepsze od trocin o których nie potrafie w tej chwili powiedzieć.

Krzysztof.W
26-10-2012, 13:55
Który pająk może kopać w trocinach ?.
W żadnym wypadku trociny nie nadają się.

mich
26-10-2012, 13:59
O właśnie :)

Jaxter
26-10-2012, 14:23
no i szybko zaczną pleśnieć pzy tak wysokiej wilgotnosci... trociny polecam cholikom :)

Yeter
26-10-2012, 16:37
przecież trociny przy dużej wilgotnosci to zwykłe błoto sie zrobią, zresztą estetycznie są do bani

Hari
26-10-2012, 17:49
To napewno byly trociny?? Na zachodzie jest popularne uzywnie vermiculitu jako podloza dla ptasznikow.

Snuk
27-10-2012, 03:09
jestem pewien ze to bylu trocinny na 90%

Jimbo
27-10-2012, 04:34
Ja też ten program widziałem, to chyba nie były trociny, raczej właśnie wermikulit.

Snuk
27-10-2012, 04:56
a gdzie można kupic taki bajer jak wermikulit ??

Atrax Robustus
27-10-2012, 06:59
np. w biofilu

krzdab2150
27-10-2012, 09:40
o wermikulicie ( czyli za i przeciw):

"Największym problemem z tym podłożem jest to, że ptaszniki naziemne nie znoszą wermikulitu, spędzając nienaturalnie dużo czasu (dni, nawet tygodnie) zwisając ze ścianek lub pokrywy pojemnika rzadko lub wcale nie schodząc na podłoże, chyba że zmusi je do tego zmęczenie, pragnienie lub przymieranie głodem. Nawet jeżeli zejdą, pokrywają szybko ten wermikulit warstwą przędzy, aby się od niego odizolować. Jeżeli tak jest u twoich ptaszników – zmień go na ziemię niezależnie od jego zalet".
...
Jeżeli minęło po kilku latach doświadczeń z kilkoma ptasznikami możesz spróbować czegoś z tych nowych substratów, ale teraz pozostańcie z wypróbowanym i pewnym podłożem"

to pisał Stan Shultz - ten od Tarantulla keeper's guide.
Tłumaczyłem ja.

dodatkowo:
to taki rodzaj substratu przypomina rozdrobniony pumeks – granulki stosowany jako domieszka do gleby, chłonie wilgoć, może występować też jako włókna, lub jako materiał budowalny na izolacje), to „minerał (zbliżony do minerałów ilastych) powstały w efekcie naturalnego procesu wietrzenia biotytu, flogopitu, niektórych chlorytów i innych krzemianów zasobnych w magnez. Polska nie posiada złóż kopalin vermiculitowych. Swoistą cechą vermiculitu jest to, że po obróbce wysokotemperaturowej oddaje wodę międzypakietową i zwiększa swoją objętość 10-25 razy przechodząc w formę spęczniałą. Po takim procesie vermiculit ma bardzo niską gęstość i niebywałą trwałość w zakresie temperatur od - 260°C do 1200°C” - http://www.rominco.com.pl/vermiculit/]
Ufff. Mam nadzieję, że przydadzą się te informacje - bo ja też nie miałem zielonego pojęcia o takim podłożu i znalazłem powyższe informacje.

Hajdi
27-10-2012, 11:32
Pewnie ze mozna trzymac ptasznika w trocinach,ale bardzo slabo utzrymuje wilgoc a poza tym nie bedzie mogl kopac w trocinach bo mu sie to zasypie




Pozdro

Snuk
27-10-2012, 14:40
hehe ja niemam zamiaru tryzmac ptasznika w trocinach tylko się zapytałem z ciekawości bo było coś takiego pokazanego w programie i zwontpiłem i dlatego się zapytałem hajdi

walter
27-10-2012, 17:48
Czasami mozna zobaczyc ptaszniki trzymane w trocinach w roznych sklepach zoologicznych.
Sprzedawcy zapewne mysla, ze jesli chomiki i inne myszy czuja sie w tym dobrze, to dla pajaka tez bedzie OK.

Jesli chodzi o vermiculit, uzywam go tylko jako podloze-pod-podloze, tzn, okolo 2 cm vericulitu i reszta wlokno kokosowe.
Poniewaz vermiculit ma wlasciwosci dobrego utrzymywania wilgoci, nie ma potrzeby czestego zraszania.
Na golym vermiculicia ptaszniki rzeczywiscie czuja sie fatalnie - moja G. rosea pozostawiona na vermiculicie cale 3 dni spedzila na szybach, dokad jej nie przenioslem na wlokno kokosowe.

42d3e78f26a4b20d412==