PDA

Zobacz pełną wersję : Czy irminia to dobry pająk dla początkującego



korecki
02-11-2012, 00:54
W związku z tym że chcę zacząć chodowlę ptaszników i sporo o tym już czytałem wolę się poradzić doświadczonych chodowców czy irminia i avicularie takie jak metalica, versicolor, avicularia, geroldi, huriana, minatrix, utricans nadają się dla początkującego chodowcy.

RAMMSTEIN1
02-11-2012, 01:18
Czytanie to nie to samo co praktyka, a ta czesto bywa inna ;)

Ale z ptasznikow nadrzewnych polecam wlasnie P. irminie lub P. cambridgei sa szybkie, srednioagresywne ale nie posiadaja silnego jadu ( chyba ze ejstes uczulony )
Ale odradzam ( !!! ) Avicularie, część tych ptasznikow pada bez powodu - nabierz troche doswiadczenia z innymi gatunkami a pozniej sprobuj z Aviculariami :)

Awikularia
02-11-2012, 02:51
Chcialam cos powiedziec do tych, ktorzy maja "pewna praktyke (od pol roku Brachypelma albopilosum) i duzo czytali". Uwazam, ze taka praktyka, to prawie zadna praktyka, jezeli ktos chce sobie kupic innego, szybszego pajaka. Podam przyklad: nie dalej jak wczoraj przekladalam Chilobrachys andersoni do nowego pudelka. Zachowywal sie spokojnie (prace wykonywane na srodku pokoju). Niestety, wyskoczyl blyskawicznie z nowego pudelka i w tempie swiatla zwial pod lozko. Na szczescie mam za niskie lozko, aby mogl tam wejsc 4 cm ptasznik. Wygarnelam go pomalu linijka, a ten znowu zwial, tym razem znajdujac szpare w narozniku. Skonczylo sie rozbieraniem lozka na drobne i ganianiem pajaka po szczatkach naroznika. W koncu udalo mi sie przelozyc pajaka do pudelka, ale musialam go zamknac w lodowce na kilka minut, aby go spowolnic. Niestety, nic to nie dalo i znowu sprobowal zwiac. Tym razem mu sie nie udalo. Zwykla Brachypelme zlapalabym w reke, Chilobrachysa wolalabym nie. Ostrzegam mniej doswiadczonych "trzymaczy", trzy razy sie zastanowcie, zanim sobie cos szybszego kupicie. Z nadrzewnymi o tyle jest dobrze, ze jak zwieje, to po kilkudziesieciu centymetrach ucieczki zatrzymuje sie, a Chilobrachys zatrzyma sie dopiero wtedy, kiedy znajdzie jakas szpare, w ktora sie schowa.

krzdab2150
02-11-2012, 03:03
Moje kontakty z irminią są pozytywne - mój egzemplarz jest raczej "stacjonarny" i tchórzliwy - kupiłem ją, choć nie miałem dużego doświadczenia.
Czemu nie zacząć z irminią ?? nie ma chyba wielkiego problemu, mimo, że szybka to szkody raczej nie wyrządzi.
Gorzej np. z poecilotheriami! Ja jeszcze do nich nie "dorosłem" :))

naimaD
02-11-2012, 03:19
A ja moge sie nazwac początkującym -hoduje pajaczki od 0.5 roku i wlasnie na sam poczatek kupilem P.irminia i A.versicolor:) wiedzialem ze jest to nie male wyzwanie bo nadrzewne cechuja sie nie banalną szybkością ---i moge teraz stwierdzic ze tak jest ---to nie to co smithi:) Ja kupilem te dwa pajaczki poniewaz sa one dwa z pieciu jakie mi sie tylko podobają:)Powiem tak juz przezylem przeprowadzki tych pająkow do wiekszych fanaboxów ----i przy maxymalnej ostroznosci nawet poczatkujacy sobie poradzi---Najbardziej obawiałem sie szybkiego zgonu versicolor ----ale moim zdaniem jak sie zapewni warunki odpowiednie temu pajakowi jak i kazdemu z jednej strony no to nie powinno byc przykrych niespodzianek!
Duzo zalezy czy ten pajak juz sam w sobie ma przypisany krotki zywot:)))
A tak na koniec no to: sa to pajaki o niebywalej pieknosci i predkości:)(moje pryw.zdanie-aby nie bylo zaraz dyskusji heheeh ze nie ten jest jeszcze ladniejszy) a po drugie nie sa to pajaki a u mnie w szczegolnosci P.irminia ---do wkladania rączek do terra i probowania branie na ręce:))) ale nie odradzam hodowli nawet poczatkujacym--poniewaz niesie ona tyle satysfakcji i pociechy ze pajaczki wcinają i rosna i ze z kazdym dniem sa piekniejsze --ze nie chcialbym sobie jej odebrac przez to ze jestem poczatkujacym! A widzialem i znam przypadki nie tylko pajakow co niby -- doswiadczeni hodowcy -- ale przez swoja niezdarnosc albo lekcewazenie popelniaja błędy. Decyzja nalezy do ciebie ---ja sie zdecydowalem i nie zamienil bym tych pajakow na zadne inne:)
Pozdrawiam.

korecki
02-11-2012, 03:19
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, jak to mówią kto pyta nie błądzi, od czego byście zaczeli przygodę z ptasznikami czekam na dalsze porady.

_INVISIBLE_
02-11-2012, 03:27
W mojej hodowli Psalmopoeus cambridgei jest spokojny i nie mam znich problemow, ale jako pierwrzego nie kupilem tego ptasznika. Avicularie odradzam jak na poczatek ...

Atrax Robustus
02-11-2012, 03:32
Nie dowiesz sie, czy masz doswiadczenie, dopoki nie sprobujesz hodowli. Chociaz jezeli nie czujesz sie na silach, to lepiej powstrzymaj sie z kupnem tak szybkich pajakow. Nawet najbardziej doswiadczonym hodowcom moze zdarzyc sie przykry wypadek i pajak moze uciec. Wystarczy chwilka nieuwagi i pajaka nie ma. Wiem to, bo mam P. regalis i nie powiem, zeby to byl wolny pajak :>

PaWeL^
02-11-2012, 06:27
czesc

moja przygodę z ptasznikami rozpoczolem z (B.Smithi, 3x B.Albopilosum) - którymi opiekowalem sie gdy mój qmpel wyjechal nad morze (ja wtedy mialem tylko gekona lamparciego), ptaszory tak mi się spodobaly, ze qpilem sobie B.Smithi, B.Angustum i Ch.Cyaneopubescens nie miałem z nimi większych problemów, później doszedl jeszcze P.Imperator i teraz na gieldzie w Świętochlowicach qpiel sobie L.Parahybana i P.Cambridgei. I jednak ptaszniki nadrzewne są duuuuuuuużo bardziej szybsze i chętne do ucieczki od naziemnych. W 1 dzień moj P.Cambridgei uciekl 3 razy :/ - pierwszy raz na stoisku na gieldzie ! 2 razy gdy przepuszczalem do większego pojemnika (naszczęscie biegał po mojej ręce i łatwo go złapałem), natomiast 3 raz w tym samym dniu wieczorem gdy chcialem zobaczyc co sie z nim dzieje (otwieram pojemnik patrze i.... pusty, nagle poczułęm jak cos przebiegło po mojej ręce i skoczyło na ziemię, naszczęscie bez problemów udał mi sie go złapać)

więc uwarzam, ze na początek wybierz cos z nazmienych (np. Brachypelmy), bo z nadrzewnych (Irminia, Cambridgei) chociaż nie wszystkie ale większość wykorzystuje każdy momęt na ucieczke !!

alice
02-11-2012, 06:28
Opowiem Ci moja historie [hehe]
W irmini zakochalam sie od pierwszego wejrzenia, jest to moja idolka i nia wlasnie pozostanie, wygrala nawet z kilkuletnia miloscia do smithi, ktorej zdjecia moglam ogladac jeszcze jako dziecko (procz kedziorka of coz).
Chcialam zaczac od niej, trafilam tutaj i pierwsze co zrobilam procz czytania tutaj wszystkiego co mozliwe to znalezienie kogos z okolic.. Na szczescie trafilam na konkretnego czlowieczka ktory uzmyslowil mi zebym nie brala irminii na 1 pajaka.
Kupilam boehmei, dochodzila jeszcze kwestia ze hodowalam go 5 miesiecy w tajemnicy przed rodzinka, wiec nie moglam dopuscic do ucieczki jesli chcialam zachowac pajaka. Pierwsze tygodnie z boehmei po 2wylince uzmyslowily mi ze dobrze zrobilam :)Z irminii na jakis czas zrezygnowalam, pewnego dnia nadazyla sie okazja, mama juz o boehmei wiedziala wiec zdobylam irminke z textem "raz kozie smierc". Nie mialam juz naglego przyspieszenia serducha przy naglych ruchach boehmei wiec na irminke myslalam ze jestem gotowa :P
Trafilam na osobniczke szalona i pokrecona. Jednego dnia spokojna i moglabym jej nawet lape do terra wsadzic i palcem szturchnac, a drugiego dnia staje co chwile w pozycji obronnej lub rzuca sie na wszystko co sie rusza (tak karmie ja). Miewa jeszcze czasem zle dni kiedy ma ochote na ucieczke...
Przeprowadzka w moim wykonaniu to dlugi kufel do piwa wchodzacy na styk w "okienko" faunaboxu, max spokoju.
Mimo milosci do niej nie polecam na poczatek, chyba ze juz tak bardzo chcesz to przemysl to 10 razy a takze wez sobie do serca to, ze irminia biega okolo 10-13cm na sekunde (mierzone i realne, a przy tym tak fajnie tupie hehehe).

Ja uwazam ze po 5 miesiacach z boehmei i tygodniu z 2 vagansami zbyt szybko zdecydowalam sie na irminke, ale na sam koniec pociesze ze po 3 tygodniach obcowania z nia poznalam juz jej charakterek na tyle ze te 3% doswiadczenia doszlo, a po 4 miesiacach ciagle potrafi mnie doprowadzic do stanu przedzawalowego :P

bachus
02-11-2012, 07:02
Mój pierwszy (i jedeny póki co) pająk to właśnie p. irminia, ale mam za małe doświadczenie żeby coś doradzić. Ale szybka jest bestia niesamowicie :)))

pppppp
02-11-2012, 07:30
nic nowego pewnie nie wniosę ale zdecydowanie odradzam irminę na pierwszego pająka, choć nie mam irminy (napewno kupię ją na wiosne) ale mam 3 szt p.cambridgei i ich szybkośc a szczególnie jednego osobnika za każdym razem mnie zaskakuje, po tym co wyprawiają dwie moje b boehmei (a są bardzo nerwowe) wydawało mi sie że bedzie spoko z nadrzewnymi i kupiłem 3 szt P.Cambridgei (4 i 5 wyl) podobna historia jak u PaWla, jeden nawiał od razu jak do mnie doszedł choć byłem przygotowany na taką ewentualnosć i przekładałem je w wannie - na szczeście z niej się nie wydostał ale dużo mu nie brakło - mały samochodzik to nic w porównaniu z nim :)))) pająk wyskakuje jak wariat przy karmieniu i zraszaniu, tylko jeden z tej trójki jest spokojny ale pewnie to jest chwilowe, dlatego nie polecam nadzrzewnych na początek jezeli nie miałeś jakiegokolwiek kontaktu z ptasznikami, znajdz osobę co ma takie pajączki w domu, umów się i idż pooglądaj ich zachowanie, popatrz na ich obsługę i dopiero jak bedziesz miał pełen poglad sytuacji zadecyduj czy dasz rade czy nie
przeczytanie że pająk jest szybki i dobrze skacze to nic jak zobaczenie tego na własne oczy :))
inna sprawa że jak sie chce nadrzewne a kiedyś trzeba zacząć to właśnie irmina i cambridgei wydają mi sie na początek najlepsze ale to moje skromne zdanie bo innych pajączków nadrzewnych nie mam

korecki
02-11-2012, 07:54
Dzięki wszystkim za tak wyczerpujące informacje, chyba naprawdę zaczne od czegoś spokojniejszego, jeszcze raz serdeczne dzięki.

naimaD
02-11-2012, 08:42
widze ze wszyscy pałają uczuciem do irmini!!a tak jeszcze do tematu to kolega moj ma smithiego i gadamy w pracy o szybkosci a on mowi stary smithi sa tak szybie ze łał a ja mu no tak zapewne ---ale jak zobaczysz szybkosc pajaka nadrzewnego to zmienisz skale :) no i tak sie stalo:) pozdrowienia dla wszystkich nadrzewniakow!:)

cochin
02-11-2012, 10:09
po czym poznac ze jestem juz na tyle doswiadczonym "uzytkownikiem" pajakow zebym mogl sobie kupic irminie? mam brachypema albipolosum od 4 miesiecy, brachypelma emilia od 3 miesiecy i grammostole pulchre od 2 tyg oraz "duzo czytalem" :))))

wlasnie w ostatniej chwli zdecydowalem sie wziasc te g. pulchre zamiast irmini i z tego co czytam wydaje mi sie ze dobrze zrobilem. teraz dopiero na wiosne sobie cos sprawie- moze juz dorosne do irmini (ten pajak to takie male marzenie:))

nokeg
02-11-2012, 10:28
ja we wtorek bede miał swoją pierwszą avicularie :D (metallice), jak narazie mam dwa nadrzewne, irminie i cambridgei, irminia siedzi w swoim tunelu i z niego nie wychodzi (możliwa wylinka), cambridgei, siedzi przy wiczku, ale jak na niego lekko dmuchne to ucieka na dół, szybkie są to prawada, agresywne napewno nie. odradzam na początek nadrzewne, ja zayczynałem od Brachypelm i Garmmastol, i dobrze że od tego zaczołem a nie od nadrzewnych, nidy nie można przewidzieć kolejnego ruchu pajaka nawet brachypelmy która chce uciec, wiec lepiej nauczyć sie ostrożności przy wolniejszych pajączkach żeby nie mieć większych problemów z uciekającymi nadrzewnymi:-) bo to naprawde kłopot:-)

Mysza1983
02-11-2012, 10:30
Czyli wszystkim zdarzają sie pościgi za pająkami po pokoju z czymś do nakrycia w ręku ;-). I tak jak ktoś zauważył, to że pająk jest szybki trzeba sprawdzić na własnej skórze.

PaWeL^
02-11-2012, 10:33
czesc

Cochin - "po czym poznac ze jestem juz na tyle doswiadczonym "uzytkownikiem" pajakow zebym mogl sobie kupic irminie? " po niczym !! nie ma takiej rzeczy po której poznać ze jesteś juz "doświadczonym uzytkownikiem" - poprostu musisz to czuc !! musisz wiedziec, ze jestes na siłach i poradzisz sobie :))

:/ ale jestem zły ze na geildzie w Świętochlowiach nie bylo małych Irmini :( tylko takie po L5 (a ja nie uznaje qpowania podrośniętych ptaszorów, wszystkie mam od L1 i mam z tego satysfakcje oglądając jak fajnie rosą :]), ale może na następnej będą :P

naimaD
02-11-2012, 11:25
No wlasnie nie bylo kumpel chcial kupic sobie! ale nic z tego wsyztskie juz lekko podrosniete:) szkoda tylko tego ze nie mozna wziac na rece raz ja jakis czas hehehehe:)

pppppp
02-11-2012, 11:49
PaWeL jak znajdziesz gdziś irminkę 1-2 wyl daj mi znać też chętnie kupię !!!

PaWeL^
02-11-2012, 12:12
czesc

Pppppp - spoko-jak cos upatrze to Ci dam znac :))), tylko ze jak cos to ja bede dopiero szukac na wiosne, bo zimą nie chce wysylac :/

nokeg
02-11-2012, 12:34
no irminki po 1-2 wyl to ja też bym kupił chętnie, ale niema od kogo:-(, teraz tylko jak dostane A.metallice to oszczędzam kase i kupuje coś na wiosne ciekawego, pozamieniam moje i bedzie git :-)

pppppp
02-11-2012, 12:43
echh ten znowu z tą zamianą :))) nokeg zmien nick na najlepiej_zamieniający
hehehehe ale śmiac mi sie chce sorki :)

x ray
02-11-2012, 12:46
.....nie musi zmieniać ...,wystarczy przeczytać wspak.. ;)

nokeg
02-11-2012, 13:04
pppppp-oki rozumie, sam sie czasem z tego śmieje, ale wydaje mi sie że łatwiej zamienić swojego pajączka na taki jak sie chce niż: najpierw szukać chętnego który kupi naszego pajączka a później szukać oferty nowego pajączka za tylko PLN'ów co dostaliśmy za pajączka wcześniej. Tak to załatwiam dwie sprawy na raz i często bardzo mi sie to opłaca (np. Boehmei po 2wyl udało mi sie zamienić za irminie po 7wyl) w życiu bym nie kupił irmini po 7 wyl za taką cene ile dostałbym za boehmei po 2 wyl. pozatym lubie sie zamieniac na forum bo poznaje się więcej ludzi z którymi znajmość sie opłaca:-)

nokeg
02-11-2012, 15:48
ja bym proponawał w opisach dodać że nadaje sie dla początkujących hodowców ptaszników nadrzewnych, czy coś w tym stylu:-)

evelman
02-11-2012, 18:27
no tak. ja kupile pierwsza smithi. nadrzewne mi sie nie podobaja tak bardzo jak naziemne. a nawiazujac do tematu to kup takiego pajaka jaki tobie sie podoba.
tak samo musisz dbac o smithiego czy irminke. kupujac smithiego przekonasz sie ze jest szybki, ale irminke ze jest jeszcze szybsza. wszystko zalezy od punktu widzenia.

ale pamietaj kupujac pajaczka innego niz chcesz musisz przygotowac sobie DUZE zaplecze... mam na mysli to ze "dochodzac" do twojego pajaka bedziesz mial juz w swojej hodowli 30 innych ;)...

pozdrawiam

Kenshi
05-11-2012, 08:11
Ja zaczalem od kedziora 5wyl, pozniej po miesiacu doszly smithi i vagans 2wyl - kolejny zakup to oprocz emili, kolejnych smithi pierwszy raz ptaszniki nadrzewne (2xversicolor) - albo mi sie trafily spokojne okazy albo mnie lubia bo zawsze otwieram pudeleczko (4wyl) i siedza spokojnie, tudziez sie przesuna troszke, ale przejdzmy do rzeczy - od dwoch dni mam irminie(kupiona przez to forum od pajczarza) i dzis mi zwiala z pudelka, spedzilem ok 15min na lapaniu uciekiniera, miedzy innymi musialem odsuwac mebelki ;) - w koncu sie udalo przy pomocu butelki odcietej po wodzie mineralnej zlapac uciekiniera i przeniesc do fauna box'u. Nie uwazam sie za doswiadczonego hodowce ale nie mam problemow wiekszych z nadrzewnymi!

Kenshi
05-11-2012, 09:07
Aha!Irminia to pajaczek ktory jako pierwszy w mojej kilkumiesiecznej karierze pokazal mi swoje "ząbki" - narazie tylko raz, wczoraj wzialem pudeleczko do reki - patrze na irminie a tutaj odnoza w gorze i mysli ze mnie wystraszy ;). Reasumujac - jezeli jestes naprawde poczatkujacy to kup sobie lepiej versicolor'a - padnie, nie padnie - ale od czegos trzeba zaczac przygode z nadrzewnymi - ja zaczalem od versi i narazie przeszly u mnie jedna wylinke i trzymaja sie ok!

42d3e78f26a4b20d412==