PDA

Zobacz pełną wersję : jak urządzić salon??



Rewja
08-11-2012, 07:15
Jako, że moje pajączki już troszkę urosły, chciałbym zacząć powoli przygotowywać im domki spokojnej starości. Dlatego też proszę o ewentualne sugestie dotyczące wystroju wnętrza terrariów, aby się czóły jak najbardziej naturalnie. Mój profesjonalny aranżator wnętrz zaplanował to tak :):

Dla smithego terrarium stepowe:
- ścianki obklejone łupkami lub też twardy styropian na to silikon i wytaplane w piasku (atrapa piaskowca); -jak myślicie co będzie lepiej imitowało warunki naturalne??
- jeśli chodzi o roślinność, chciałem mu tam zainstalować jakiegoś kaktusa, ale nie znalazłem gatunku nieuzbrojonego w kolce, myślałem także o tzw. żywych kamieniach. Z tym mam największy problem, gdyż np. popularny fikus drobnolistny nie pasuje zbytnio do biotopu pająka, raczej coś meksykańskiego.

Dla chromatopelmy cyaneopubescens:
-na ścianki korek, a na to gdzieniegdzie kora drzewna.
-roślinność- nie mam pojęcia. Proszę o sugestie.

Spodziewam się również irmini i chciałbym już urządzić terra dla nadrzewnego:
- na ścianki chcialem dać kore i korzenie paproci tropikalnej, ale gdzie można takie korzenie zakupić i za ile??

dzięki i pozdrawiam Rewja

BakuBak
08-11-2012, 08:58
b dobry pomysł !!!

Atrax Robustus jak tu zajzysz :] to miałbym taki pomysł ,,, załurz posta przyklejonego ( mam nadzieje ze jest takpcja:] ) w którym byśmy umieszczali propozycje wystrojów tera do poszczegulnych gatunków :]

aby uniknąć śmiecenia tam będziemy dawać juz gotowe i " zatwierdzone pomysły

a " propozycje " biotopu by sie dawało w oddzielnym wątku :]

wg mnie było by to bardzo pomocne np dla takich osub jak ja - które są zupełnie pozbawione gustu i im cięzko coś ładnego zaplanować :]

_INVISIBLE_
08-11-2012, 09:15
Lub mozna podsylac foty:)

Neo2
08-11-2012, 10:22
Rewija Smithiemu możesz dać zygokaktusa niema kolców(to nie kaktus) nawet ładnie wygląda :D

BakuBak
08-11-2012, 11:48
ooooo i opisy do tego co i jak kto zrobił : ]


a co do roślinek - gróbosz hobbita mi by pasił :]

Frodo
08-11-2012, 13:13
Żywe rosliny nie sa dobrym pomyslem, podwojne zmartwienie, tym tez trzeba sie opiekowac, szkoda, ze tak trudno dostac sztuczne kaktusy, bo one naprawde ladnie wygladaja. Lepiej zrob sam nie pytajac nikogo, bedziesz mial wieksza satysfakcje a naprawde nie jest trudno cos wymyslec

nokeg
08-11-2012, 14:57
hehe BakuBak, napisałeś grubosz hobbita a podspodem sie Frodo wypowiada hehe:-) jak ktoś nie oglądał władcy pierścieni to frodo nalezał do rasy hobbitów:-)

cochin
08-11-2012, 16:43
wladce pierscieni sie czyta a nie oglada- naprawde polecam :D :D

Yeter
08-11-2012, 16:56
ja tez polecam, świetna książka (nawet 3 :P )

Rewja
08-11-2012, 17:12
Dzięki Neo2, niezły pomysł z tym żygokaktuskiem. Z tego co wiem to brazylijska roślinka, która kwitnie w grudniu, tylko jak wygląda zima w brazylii i czy w temperaturze 26 stopni i przy wilgotności 70-80 nie zaniemognie za szybko??

ps. wiesz gdzie można takową kupić i za ile...

ps2. powielam pytanko. Jakie roślinki dla chromatopelmy, coby biotopu nie zaszpecić??

ps3. Znów powielam... Słyszeliście coś o użyciu jako wystroju przyklejonych do ścianek korzeni paprotki tropikalnej, podobno jak się ją zrasza to obrasta mchem i kwitnie. Wygląda to bosko, tylko skąd je wziąść??

ps4. Frodo jednak gumowe, plastelinowe, czy plastikowe roślinki to już nie ten klimat. A może mój smith jest zwolennikiem naturalizmu i nie lubi dyskotekowych plastików. Pozatym żywe oczyszczają powietrze...

dobra ostatni już ps. Władca pierścieni to wspaniale dzieło, ale terra nie wytapetuję stronnicami z tej knigi, bo się paskudy zaczytają i jeszcze papu ich zeżre..
A czytaliście "Ostatniego władcę pierścieni"- tam jest wszystko na odwrót i frodo to zły hobbit... :)

BakuBak
08-11-2012, 17:18
a mówiła mi babcia - nie wywołuj hobba z lasu :P

Frodo
09-11-2012, 04:29
I w taki oto sposob Rewja dowie sie zeby czytac Wladce Pierscieni - banda jełopów. Nie wiem czy widziales sztuczne kaktusy skoro twierdzisz ze sa z plasteliny, trudno je odroznic od prawdziwych szczegolnie gdy sa w terrarium. Zobaczymy jak Ci oczyszcza powietrze :) powodzenia w wybieraniu plechy.

mordd
09-11-2012, 04:34
kaktus, kaktus - fakt, że mało kłujący ale niezmiennie jest to kaktus:)))))

Rewja
09-11-2012, 05:03
Wiesz ja też już straciłem nadzieję na jakąś konkretną wskazówkę, już 2 razy przepisałem pytania i jako riposte dostałem, krótką rozprawę filozoficzną, z której wynika, że kaktus to kaktus niewątpliwie.

Niewątpliwie było to strasznie twórcze, ale ja chciałem tylko wiedzieć czym terra przyozdobić. Klikam sobie na ten wątek, gdy tylko zobaczę napis nowa przy temacie i już się zdążyłem naburmuszyć przez to zbaczanie z tematu. grrrr

Napiszcie mi wreszcie coś konkretnego, zamiast śmiecić w mym pośce...
EEEEKKKKKKSSSSSSSPPPPPPPPEEEERRRRRRRTTTTTAAAAAAA!! !!!!!!!!!!

ps. frodo, wiemy że ptasiory występują również w środowisku naturalnym tak, a w pobliżu ich obszarów życiowych są także roślinki przystosowane do tego biotopu, które nie padają odrazu. Powinny mieć również sporą tolerancję jeśli chodzi o wilgotność, bo w terra jest słabsza wentylacja...
ps2. kupię sztucznego kaktucha jeśli nie znajdę czegoś żywego i niezbyt upierdliwego, jednak naturalne roślinki dodają pewnego klimatuuuu......

mordd
09-11-2012, 05:19
Nawet rozumiem ten punkt widzenia. Haworsja, gasteria - meksykańskie, niewielkie i niezniszczalne, w dodatku w 100 % bezpieczne. Polecam. A z kaktusów w razie czego Gymnocalycia - gatunkow parędziesiąt i mało który kłuje (ciernie krótkie i przylegające do korpusu - w dodatku mało), tyle że nie pochodzą z Meksyku. Jeśli chodzi o konkrety to ja tyle..... Ps. Żywe kamienie tak mocno reklamowane i zalecane raczej nie przetrzymają w terra więcej niż sezon - a jeśli tak to bedą tylko wegetowały a nie rosły - z Meksykiem też nie mają nic wspólnego.

Neo2
09-11-2012, 05:50
U mojej Smithi miałem zygokaktusa przez 10miechówi żył, kupić go chyba możesz w
obi, castoramie itp. Ale ja kupowałem w zwykłym sklepie ogrodniczym który stoi sobie niedaleko mnie, za jakieś małe pieniądze dokładnie nie pamiętam.

Btw. Dlaczego jestem Neo2 jak zawsze od początku jestem Neo i tu i na Terrarystyce, może mi to ktoś wyjaśnić??

Rewja
09-11-2012, 06:53
wielkie dzięki mordd, nareszcie ktoś mnie wysłuchał alelujaaaaaa

wiesz może czym mógłbym przystroić mieszkanko chromatopelmie, tym razem coś z wenezueli lub z podobnego biotopu??

wielkie dzięki i pozdrawiam
Rewja

mordd
09-11-2012, 07:31
Dzięki za miłą zagadkę:))) Przeglądam listę rodzajów i gatunkow naturalnych dla tych rejonów i o dziwo jest tam zaskakująco dużo powszechnie uprawianych roślin. Nie wszystkie są naturalne dla tych terenów, wiele wprowadzono, ale postaram się wynaleźć coś przydatnego. Flora venezueli zawiera stosunkowo mało endemitow i rosną tam głównie gatunki powszechne w podobnych warunkach klimatycznych. Warunki terraryjne dla Chromatopelm znam tylko z uproszczonego opisu w książce - jeśli więc coś poza temperaturą i wilgotnością jest w ich przypadku szczególnie istotne to proszę o info. A narazie z tego co widzę:
- Banan (Musa sp.) - są do kupienia miniaturowe w OBI - miniaturowe nie oznacza niestety bardzo małe więc do malego terra odpada.
- Ananas (bywają odmiany miniaturowe- drogie!!!)
- Kawa - rośnie spora, małą sadzonkę można spokojnie uprawiać lub silnie ciąć.
- Cattleya - storczyk - popularny, tani i łatwy w uprawie.
- Phalenopsis - kilka gatunkow (najtańsze ze storczykow, ale gat. botaniczne rzadkie i drogie).
- Tillandsia usneoides i wiele innych (oplątwa) - w sumie bez problemu można kupić i uprawiać.

W sumie wiekszość storczykow i bromelii powinna dobrze rosnąć i wyglądać naturalnie. Jeśli się wiosną przypomnisz to mogę podesłać sadzonkę miniaturowego oncidium (teraz nie ośmielę się go ruszyć) - to jeden z mniejszych i łatwiejszych w uprawie storczyków - sam jestem ciekaw jak się sprawdzi w warunkach terra.... Poza tym wszelkie powszechnie dostepne pnącza i rośliny w typie Maranta powinny świetnie sobie dawać radę - większość pewnie będzie trzeba często odmladzać bo szybko rosną, ale nie stanowi to problemu.

Rewja
09-11-2012, 08:02
Serdeczne dzięki za pomoc...

Jeżeli będę miał problemy ze zdobyciem roślinek, albo trochę nabroję (jak zwykle) i do wiosny już padną, chętie skorzystam z propozycji...

Jeszcze raz dzięki, idę zaorać torf przed sadzeniem...
Mógłby mi ktoś konia pociągowego na chwilę podesłać (konduktorem oczywiście)??

pozdrawiam Rewja

mordd
10-11-2012, 01:29
Wszystko się zgadza, ale z tym meksykańskie to przesadziłem nieco:( mea culpa! Reszta bez zmian.

42d3e78f26a4b20d412==