PDA

Zobacz pełną wersję : Tężec :/



Tobasz
12-11-2012, 05:16
Planuje kupić na wiosne B.smithi i B.emilia.
W F.A.Q pisze o ryzyku tężca.
Pisze jakiego podłoża nie używać. To zatem jakiego używać :)
To czy moge używać
Kostke kokosową?
Jeżeli nie to jakie mi podłoże polecaće?
Czy moge dawać ptasznkowi mączniaki?
(w F.A.Q pisało że tak ale słyszałem że są za tłuste)

Jak duże jest ryzyko tężca?
i czy są jeszcze jakies inne środki ostrożności?

Zibi
12-11-2012, 05:27
Tobasz napisał(a):

> Planuje kupić na wiosne B.smithi i B.emilia.
> W F.A.Q pisze o ryzyku tężca.
> Pisze jakiego podłoża nie używać. To zatem jakiego używać :)
> To czy moge używać
> Kostke kokosową?
> Jeżeli nie to jakie mi podłoże polecaće?
> Czy moge dawać ptasznkowi mączniaki?
> (w F.A.Q pisało że tak ale słyszałem że są za tłuste)
>
> Jak duże jest ryzyko tężca?
> i czy są jeszcze jakies inne środki ostrożności?

Kostka kokosowo jest jak najbardziej dobra. Mozna tez uzywac torfu. Mozna podawac maczniaki (chyba ze masz dostep do wylegu swierszczy, ktore sa zdecydowanie lepszym pokarmem). O tezcu nie moglem znalezc wzmianki w FAQu, wiec nie wiem o co chodzi.

Jimbo
12-11-2012, 05:58
Raczej substrat kokosowy, kostka jest raczej niewygodna dla pająka. Ryzyko tężca jest raczej małe, poza tym Smithi i Emilia cię raczej nie ugryzą, bo to spokojne pajączki.

Tobasz
12-11-2012, 06:02
Fragment FAQ

Jad Brachypelm jest dla człowieka takim samym zagrożeniem, jak jad pszczoły, czy osy (jednak wstrzyknięty w większych ilościach). Należy wtedy wypić wapno i czekać. Mimo wszystko, powinno się iść do lekarza (profilaktyka przeciwtężcowa), gdyż na szczękoczułkach nawet najmniej jadowitych i najczystszych ptaszników występują groźne drobnoustroje, które mogą wywołać choroby. Wystarczy, że kilka endospor Clostridium tetani dostanie się do rany, gdzie występują warunki beztlenowa, a już rozpoczyna się proces kiełkowania. Podczas wzrostu bakteria ta wydziela silną neurotoksynę, która atakuje układ nerwowy. Kolejnym przykładem niebezpiecznej bakterii jest Clostridium septicum, która trawi proteazy i kolagen oraz wydziela przy tym pewne ilości gazów, co powoduje gnicie i martwicę zakażonej kończyny.


Ja niestety nie mam dostępu do świerszczy.
Mieszkam w bloku i nie moge ich rozmnażać :/ bo soą chałaśliwe.
Czym moge jeszcze karmić ptaszniki L3 L4?

Jimbo
12-11-2012, 06:04
Larwami mącznika, larwami much ze sklepu wędkarskiego, muszką owocówką, małymi robaczkami, jak gdzieś znajdziesz, itp itd

Atrax Robustus
12-11-2012, 06:22
Tobasz -> Ryzyko zachorowania na tezec jest bardzo male, bo pajaki to czyste zwierzeta i musialbys je trzymac w podlozu ogrodowym, by cos takiego moglo sie stac.

Ukaszenie Brachypelmy nie jest grozne, ale KAZDY lekarz, ktory zna sie na rzeczy, wie, ze po ukaszeniu koniecznie trzeba sie zabezpieczyc przed ewentualnosci wystapienia tezca (nawet po ukaszeniu naszych... rodzimych pajakow).

Foxtrott
12-11-2012, 06:42
czy pająk to czyste czy zapuszczone zwierzątko to niema aż takiego dużego znaczenia, bo jeśli zagnieździ się na nim tężec to i tak nie zostanie usuniety podczas porannej toalety.
jeśli zdarłeś kiedys mocno kolano to wtedy byleś o wiele bardziej narażony na tężca niż w wypadku ugryzienia.
jeśli przytrafiło by ci się, ze pajączek zatopił by w To bie swoje ząbki to i tak trzeba iść do szpitala, a w szpitalu pierwsze co zrobią to podejżewam zaszczepią Cie na tężca.

Tobasz
12-11-2012, 07:01
Aha a czy wam zdażyło sie być ukaszonym przez B.smithi albo B.emilie?

nokeg
12-11-2012, 07:24
mączniaki sa tłuste ale to nie robi różnicy ptasznikom, bardziej to zagraza jaszczurkom

Yeter
12-11-2012, 07:28
hmm, mysle ze na szczepienie jest za póżno, podadzą surowice. Zastanawia mnie jeszcze, przecież chyba każdy był szczepiony przeciw błonicy,tężcowi (to jest jedna szczepionka) i to nic nie daje, że trzeba jeszcze ukłucia po załóżmy ugryzieniu?

nokeg
12-11-2012, 07:36
ja byłem szczepiony tężca ale jak rowaliłem sobie głowe to też dostałem szczepionke na tężca

Foxtrott
12-11-2012, 07:42
surowica czyli inaczej anatoxyna podawana jest dopiero wtedy kiedy wystąpią objazy zatrucia organizmu, natomiast szczepionka podawana jest przy zanieszczyszczonych ranach.
wiem co mówię, bo jestem dość urazowym człowieczkiem i mam podawaną szczepionke tak często jak to tylko możliwe.

Hari
12-11-2012, 07:46
Tak, to jest zwykła profilaktyka i taka jest procedura na kazdym pogotowiu. Obojętnie czy uzne Cie pies czy zarniesz sie nozem.

nokeg
12-11-2012, 07:52
no albo rozwalisz głowe o słup :-) tak jak ja:-)

Tobasz
12-11-2012, 09:29
Ja uderzyłem głową w grzejnik :) i miałek kilka szfów :)
Ale nie byłem szczepiony na tęzca :(


ale hyba odeszliście od mojego pytania :)
więc je powtórze :)

Aha a czy wam zdażyło sie być ukaszonym przez B.smithi albo B.emilie?

Foxtrott
12-11-2012, 09:33
niezdarzylo

MaJSteR
12-11-2012, 09:41
też nie... ale na zagranicznych stronach są opisy ukąszeń przez te ptaszniki...

42d3e78f26a4b20d412==