PDA

Zobacz pełną wersję : Witaminki i świerszcze



Peacemaker
17-11-2012, 02:05
Jak już wiadomo (jeśli ktoś przerglądał forum, albo archiwum) można pająkom podawać witaminy. W świerszczach.

Teraz więc ja: po pierwsze primo ;), czy to ma sens hodowlany i w jakich wypadkach (przaed wylinką, po wylince czy kiedy jest jakieś zwiększone zapotrzebowanie), po drugie primo, na jaki czas przed podaniem świerszcza jako main meal trzeba go tymi witaminami nakarmić, bo moja znajomość biochemii i biofizyki mówi mi, że organizm nadmiar niektórych witamin wydala natychmiast.

Pozdrowienia dla pajączków i ich opiekunów. Bądźcie dla nich miłe;).

bachus
17-11-2012, 03:18
Mnie się wydaje, że to nie ma większego znaczenia, w naturze owady nie jadą na odżywkach, zresztą były już takie głosy na forum. Z tego co tu i tam wyczytałem wystarczy karmić świerszcze świeżymi warzywami i tyle, u mnie świerszcze żrą marchewki na tony i chyba im służy :)))

Mort_80
17-11-2012, 03:36
Ja mojej hodowli świerszczy podaję Ovo-vit - preparat witaminizowany dla rybek akwariowych w płatkach. Tak im zasmakował, że sałata, marchewka, jabłka, gruszki itd. leżą odłogiem i gniją. Moje świerszcze wolą te płatki od całej reszty pokarmów. A rosną po nich, jak na drożdżach... Nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości u pająków po podawaniu im świerszczy pędzonych na rzeczonym Ovo-vicie.

Hari
17-11-2012, 05:19
Podawanie preparatow witaminowych ptasznikom mija sie z celem. Po pierwsze nie znamy dawek jakie są dla nich odpowiednie, a o przedawkowanie bardzo łatwo. Po drugie, oraganizm pajeczaka zupelnie inaczej reaguje niz ludzki. Nie jest powiedziane, ktore wyitaminy wydali, a ktore nie. Po trzecie trawi pozautrojowo, wiec tez trzeba to brac pod uwage.
Tak więc podsumowując: Sensu hodowlanego w podawaniu witamin nie ma. Wszyscy podają swierszcze bez dodatkow i pająki mają sie dobrze. Takie wzbogacanie moze przyniesc wiecej szody niz pozytku.

Atrax Robustus
17-11-2012, 12:55
NIektorzy myla chyba hodowle jaszczurek z hodowla ptasznikow, gdyz ptaszniki nie sa zwierzetami, ktore wymagaja podawania witamin.
Ewentualne niedobory sa u ptasznikow bardzo rzadko spotykane.

_INVISIBLE_
17-11-2012, 14:09
Jak podasz im swierszcza wzupelnosci wystarczy, nie ma co kombinowac. Mort a marchewke gotojesz ja czy surowa podajesz.???

42d3e78f26a4b20d412==