PDA

Zobacz pełną wersję : Prace naukowe



Awikularia
18-11-2012, 14:17
Coz poprzednia dyskusja nie wyszla, to moze teraz wyjdzie. Chyba ze sobie zmienie nicka... Zaczynajmy. Autorytety. Ponawiam pytanie. Czy macie/znacie jakies autorytety w dziedzinie tzw. ptasznikarstwa? Ludzi, ktorzy robia cos wiecej niz tylko maja pajaki w domu, chocby to bylo i 300 gatunkow. Moze znacie jakies prace naukowe, nie Cieslaka ani Budziszewskiego, tylko wlasnie czysto naukowe na temat jakiegos ptasznika lub zwiazanego z ptasznikami. Np. na temat ksztaltu bulbosow czy kadziolkow przednych. A jezeli chodzi o autorytety... przepraszam, ale znam takiego jednego pana, ktorego wlasnie tak bym nazwala. Jest nim pan Frantisek Kovarik, nie zawaham sie powiedziec, ze swiatowej slawy badacz. No bo przeciez nie kazdego uwiecznia sie w nazwie ptasznika - Selenocosmia kovariki. Aha, i nie mowmy o niezyjacych, nie czepiajmy sie Pococka, Simona, Stranda czy Petrunkevitch'a. Mowmy o zyjacych i ich pracy. Moze tutaj rozwinie sie dyskusja a nie jak w poprzednim temacie...

Atrax Robustus, Hari -> mam nadzieje ze sie tu wypowiecie, skadinad wiem, ze macie zainteresowania troche szersze niz patrzenie w terraria...

bart1990ek
18-11-2012, 14:22
ja mam taki przykład: Rick West, co wy o nim sądzicie (był z nim program na Animal Planet, a jego stronka to www.birdspiders.com)

Awikularia
18-11-2012, 14:25
Bart, a moglbys mi/nam powiedziec, za co podziwiasz (i czy podziwiasz) Ricka Westa? Bo to, ze powiedziales, ze jest taki ktos, to troche za malo. Ale brawa dla pierwszego, odwaznego uczestnika :).

BakuBak
18-11-2012, 14:26
cięzko będzie ci cokolwiek znaleźć / co do autorytetów w polsce to jestem w stanie na 90% powiedzieć ze osoba mająca te " nawet 300 gat " wie tyle samo albo i więcej niz najlepsi z nich ,,,,,,

co do zagranicy ,, twój typ jest dobry ,,
równierz s.a.schultz jest godzien tego miana ( nawet spotkałem sie z tym ze odpowiada na miale :] ) no i reszta autorów zagranicznych ksiązek na temat ptaszników ... : ]

bachus
18-11-2012, 14:29
Kurde spóźniłem się, miałem go wpisać, facet jest niezły w te klocki :)))

bart1990ek
18-11-2012, 14:31
Hmm... JA podziwiam tego człowieka za to, że podróżuje po różnych krajach, obserwuje pajaki w ich srodowisku naturalnym itp.

Dzieki za oklaski :P

bart1990ek
18-11-2012, 14:33
byłem szybszy! :D

Awikularia
18-11-2012, 14:36
No wiem, ze bedzie mi trudno, ale wlasnie o takie prace pytam, bo bym chetnie poczytala. Moze szperacie po necie, albo ktos cos gdzies slyszal.... W ostatecznosci jakies ksiazki, niekoniecznie z badaniami... Np. cos na temat nowo odkrytych ptasznikow z Meksyku, albo badania nad dlugowiecznoscia ptasznikow. moze dokladny opis kopulacji jakiegos gatunku wychodzacy poza standardowe "po miesiacu dopuscic najedzona pare i czekac na kokon". O takie rzeczy mniej wiecej mi chodzi...

x ray
18-11-2012, 14:36
.Rick West......jest autorem wielu ksiażek o poszcaególnych gatunkach ale szkoda że nikt tego nie tłumaczy na polski .

x ray
18-11-2012, 14:37
http://www.birdspiders.com/books.html

Awikularia
18-11-2012, 14:40
Thx x ray. Ktos jeszcze cos powie?

pac
18-11-2012, 15:00
no i wlasnie do czego prowadzi ta dyskusja??? ja znam tylko jednego pana, mianowicie tego o ktorym wspomnial bart.. nie uwazam sie za doswiadczonego hodowce i takze znajomosc kilku nazwisk nie jest wykladnikiem zadnej wiedzy.. Natomiast nie wiem po co zaczelas taki temat.. chodzilo o pokazanie ile sie zna nazwisk badaczy??? czy to ma cos dowodzic??

"Aha, i nie mowmy o niezyjacych, nie czepiajmy sie Pococka, Simona, Stranda czy Petrunkevitch'a" - widze tu tylko chec (no nie bede sciemnial) pochwalenia sie ich znajomoscia..

howgh

Awikularia
18-11-2012, 15:09
O rany, pac ty znowu sie czepiasz... Wiem, ze kilka osob z terrarium interesuje sie szerzej ptasznikami i nie poprzestaje na czytaniu opisow. Nie chwale sie, jakis przewrazliwiony jestes, moze powinienes sie udac do psychologa, czy co... Jak napisalam, nie interesuje mnie Cieslak ani podobne ksiazki, mowisz o chwaleniu sie... Chce zaznaczyc ze nie znalam nazwiska S.A. Schultz, dzieki temu tematowi dowiedzialam sie o nim. A co, mialam zalozyc temat "moja albopilosa siedzi 4 dni na kokosie, co jej jest"? Nie chwale sie, powtarzam, a ze ty znasz tylko R. Westa... Uwazam, ze tez skorzystasz na tym temacie, jak sie dowiesz innych nazwisk. Mnie nie zadowala czytanie jaka temperature i jakiej wielkosci jest dany ptasznik, chce czegos wiecej. I dlatego zalozylam ten temat. Oczywiscie ze znajomosc kilku nazwisk nie jest wykladnikiem zadnej wiedzy, ale przez poznanie tych nazwisk mozna sie wiele nauczyc. Co ze mnie bylby za historyk, gdybym sie opierala tylko na Samsonowiczu czy chociazby szerzej znanym Woloszanskim i na niczym innym???

pac
18-11-2012, 15:17
to juz niewazne.. mi tylko chodzilo o te tragiczne ceny, a Ty wyskoczylas od razu "kim wy jestescie, po ile macie lat, nie znacie sie na handlu".. widze, ze co do tego tematu to nie jest moje "czepianie sie", bo nie tylko ja to tak odebralem..

Awikularia
18-11-2012, 15:17
I chcialam zaznaczyc, ze ta garstka nazwisk, ktore wymienilam, nie sa jakies wziete z kosmosu dla pochwalenia sie. Jak masz B. albopilosum, to wiesz, ze odkryl i nazwal ja Valerio, ktory musial byc sila rzeczy badaczem, a nie marsjaninem czy czlowiekiem z tego forum. I cos napisal. I wlasnie czegos takiego szukam - 1980 rok w przypadku Valerio o nie tak dawno temu. Po prostu mowie, aby sie nie zajmowac Pocock'iem, poniewaz zyl i zajmowal sie pajakami w XIX wieku, a od tego czasu wiele wiadomosci sie zdezaktualizowalo. Poza tym R. West az tak naukowo sie nie udziela, chociaz jest badaczem... I dlatego zalozylam ten temat, no bo niby gdzie mam pogadac o takich rzeczach? Na forum motocykli?

MasterMike
18-11-2012, 15:23
Żałosna jestes

MasterMike
18-11-2012, 15:29
Dokłądnie pac ,daj spokój nie ma o czym gadac ,jest chamska arogancka i tyle a kiedy sie jej to pisze to jest zmiana tematu bo nie ma argumentów na dalsza rozmowe.

AGAM
18-11-2012, 15:33
to Wy jesteście żałośni!!! to jest forum do zdobywania wiedzy a nie osobistych sprzeczek.... Nie widze nic chamskiego w wypowiedziach Awi a temat jest bardzo ciekawy. To Ty MasterMike jesteś tu chamski z tym: "Żałosna jestes"..... brak słów.... nie dojrz że nie na temat to jeszcze bez sensu.....

Hari
18-11-2012, 15:34
O ciekawy temat :) Tez sie wypowiem, ale jutro bo juz mnie od pisania pracy oczy bolą i umieram. Nie klocicie sie tak. Czy co po niektorzy nie potrafią utryzmac swojego języka i zachowac poziomu?? Ech... i wez tu czlowieku dyskutuj normalnie. Dobranoc.

Awikularia
18-11-2012, 15:36
Master Mike, a na czym tym razem polega moja zalosnosc? A moze ty sie wypowiesz w interesujacym mnie temacie i okazesz wyzszosc nade mna, ze bedziesz komunikatywny i szanujacy innych, w przeciwienstwie do mnie? Tylko na tyle cie stac? "Jestes zalosna"? To jak zalozysz temat, ze z twoim pajakiem jest cos nie tak, to tez napisze ze jestes zalosny... Albo nie, nie znize sie do twojego poziomu.

A, wlasnie, moderatorzy. Chcialam zaznaczyc, ze nie zaczepiam nikogo tym razem, zalozylam temat, ktory mnie interesuje.

Ja naprawde chcialam sie czegos dowiedziec, ale widze, ze nie warto. Zaraz zostane o cos posadzona - wiem, ze mam za uszami, ale przeciez nie czesto zaczepiam, a jak kogos "zbluzgam", to slowami cenzuralnymi. Kilka osob usilowalo cos powiedziec, czegos sie jednak dowiedzialam... Dlaczego posty M.Mike czy paca maja byc lepsze niz moje. Oni pisza na interesujace ich tematy, a ja na swoje. Nie bluzgam, nie zaczepiam, a wrecz przeciwnie, czepiaja sie mnie. Czy niektorzy ludzie naprawde musza pisac nawet wtedy, kiedy nie maja nic do powiedzenia?

Mam nadzieje, ze temat nie zostanie zablokowany, bo NAPRAWDE temat prac dot. ptasznikow mnie interesuje i chcialabym poszerzyc swoja wiedze o Wasze doswiadczenia. Moze i jestem zalosna, ale mam przynajmniej jakies zainteresowania. Wiec jak temat zostanie zablokowany zaczne sie zastanawiac, czy rzeczywiscie jest sens www.terrarium.com.pl i czy terrarystyka w Polsce istnieje chociaz szczatkowo...

MasterMike
18-11-2012, 15:39
w słowach "nie znacie zycia " jest wiele chamstwa to chyba było jasne stwierdzenie .kim ona jest ze mi bedzie mówiła czy ja znam zycie czy nie ,nie znasz mnie , niech sie zastanowi nad swoja arogancja w stosuknu do innych ludzi .A słowa które dokanczała gwiazdkami chyba naprawde wyrazaja jej kulture osobista.
Jesli zas chodzi o zmiane tematu to sie nie dziw agam bo ona nie ma argumentów w rozmowie wiec zmienia temat. Agam ty tez jestes załosny i przesledz po kolei losy tych postów bo widze ze nie masz pojecia o czym piszesz.
Pozdrawiam MasterMike

bachus
18-11-2012, 15:41
I o co ta kłótnia, jak coś macie do siebie to chyba nie jest właściwe forum.

A temat o naukowcach dobry jak każdy inny, to nie jest forum dla znawców, każdemu może spleśnieć kokos, zakopać się pająk a świerszcz pogryść mamie papucie ale to nie powód żeby wszczynać jakieś kłótnie.

Awikularia
18-11-2012, 15:41
Hari, czekam na twojego posta. A wlasnie, skoro juz o tym mowa... Moze mozna w Polsce zaprenumerowac jakies zagraniczne czasopismo? Ja mam tylko kilka numerow "Sklipkana", "Aquatera", i "Akvarium terarium" oraz dwa czasopisma dotyczace wezy (niemieckie). Czesi i Slowacy nie chca do Polski wysylac, nie wiem czemu... Sa tak w ogole jakies angielskojezyczne czasopisma terrarystyczne? Nie musi to byc tematyka scisle pajeczarska, chociaz wolalabym, aby bylo tam kilka artykulow na temat ptasznikow. Probowal z was ktos takiej prenumeraty?

pac
18-11-2012, 15:44
wycofujemy sie? to ja sie tez wycofuje.. przeciez ja nic takiego nie napisalem.. poczulem sie obrazony jedna wypowiedzia, dla przypomnienia http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=16&i=21825&t=21558

napisalem tam swoje zdanie na temat zalosnych cen, a zostalem zmieszany z blotem i sie dowiedzialem, ze nic nie wiem o zyciu..
Obrazliwe??? baaardzo obrazliwe!!! i slysze tylko " nie zaczepiam, a wrecz przeciwnie, czepiaja sie mnie"..

to tyle w tym temacie.. nic wiecej nie mam do powiedzenia..

pac
18-11-2012, 15:45
taka mala dygresja AGAM :) "nie dość" a nie "nie dojrz" :)

MasterMike
18-11-2012, 15:46
Awi nie o tą dyskusje chodziło i ja to wiem i ty to wiesz ,chodziło o post który został zamkniety . tak czy tak zachowałas sie arogancko w słowach "co wy wiecie o zyciu" ale to juz pisałem.nie chce mi sie juz o tym pisac poniewaz i tak zmienisz zaraz temat . Pozdrawiam MasterMike

AGAM
18-11-2012, 15:46
Sorki MasterMike ale nie obchodzą mnie wasze wcześniejsze sprzeczki.... to jest temat o pająkach a Wy wyskakujecie z pretensjami do Awi że Was obraża.... to jest żałosne.....

pac
18-11-2012, 15:48
czy pretensje o to, ze Cie ktos obraza sa zalosne??? no jassssne.. ktos Ci splunie w twarz a Ty powiesz, ze deszcz pada.. TO JEST ZALOSNE!

MasterMike
18-11-2012, 15:49
masz racje agam ale tu nie chodzi o ten post ,chodzi o post poprzedni w którym awi nas potraktowała tak jak nas potraktowała tylko ze post został zamkniety wiec to jest kontynuacja ale niestety awi nie wypowiada sie na ten temat .

Awikularia
18-11-2012, 15:50
O Boze, slowa zakonczone gwiazdkami byly przykladem, jakbym nie miala kultury osobistej. Mike, nie najezdzaj na Agama tylko sam poczytaj dokladnie posty. I z tego, ze sie tak upierasz przy tym "znasz zycie" widze, ze trafilam z przedzialem wiekowym. Nie mowie ci jak masz zyc, masz niska samoocene. Nie obchodzi mnie jak zyjesz i nie mam zamiaru nikogo pouczac w tej kwestii, zrozum to raz na zawsze!

Bachus, fakt, nie jest to forum dla znawcow. Ale gdzie mam zamiescic taki temat jaki tu umiescilam? Malutka czesc osob interesuje sie problemami daleko wykraczajacymi poza tematy tu poruszane (np. Atrax Robustus). Gdzie niby mam porozmawiac na temat tej nieszczesnej literatury naukowej?

NIE BYLO moim zamiarem wszczynanie nowych klotni, zgadzam sie, ze od tego jest priv i ze mnie ponioslo, ale przeciez nie bede sie meilowo czy na gg z ludzmi klocic, bo szkoda mi na to czasu. Ja chce sie TYLKO czegos dowiedziec., Tak samo jak ci, ktorym przeszkadza norka albopilosum!!!

Wiec niech sie ktos wypowie na temat tej literatury, a jak nie ma nic do powiedzenia w temacie, to niech nie mowi. Dziekuje z gory.

MasterMike
18-11-2012, 15:50
Swieta racja Pac .włąsnie o to chodzi

AGAM
18-11-2012, 15:50
ja mam pretensje o to że mówicie o tym tutaj..... choćby Was Awi zbiła to macie od tego maila.... to jest temat o pająkach i nie zauważyłem tam nic co by Was dotyczyło.........

pac
18-11-2012, 15:52
i wlasnie o to mi caly czas chodzi

AGAM
18-11-2012, 15:52
dobrze zeby ktoś tu usunął część postów... ale nie cały temat oczywiście. Ja też jestem zainteresowany tą tematyką.

cochin
18-11-2012, 15:54
dżizas jak to wszystko czytam to mi sie chce mocz na to wszystko oddac.. bardzo prosilbym moderatorow o skasowanie wszystkich postow nie zwiazanych z tym tematem. jak chcecie to kloccie sie na innym boardzie bo ten jest o ptasznikach a nie o prawach rynku czy "kto ma jakie stresy".

aha a czasopism o ptasznikach lub chocby terrariach nigdzie nie widzialem- przeczesalem caly empik ale tam nic nie bylo na ten temat. jesli ktos ma namiary na takie gazetki to niech pisze.

Awikularia
18-11-2012, 15:55
Rany, czy ja powiedzialam "Pac, Mistermike nie wiecie nic o zyciu, spadajcie na trawe?" Macie naprawde jakies niskie poczucie wartosci, skoro wy oboje poczuiscie sie dotknieci, a reszta jakos mnie nie obraza. Nie atakowalam nikogo personalnie.

A to jest temat o pajakach i temat literatury, jak chcecie nadal ciagnac watek obrazania, czepiania sie i unoszenia to jest forum "na kazdy temat". Ja juz nie mam sily, nie mam tez argumentow, bo zadne nie docieraja.

Porozmawiajmy o literaturze, o pracach naukowych do jasnej anielki, po to zalozylam ten temat, a nie po to, aby sie klocic.....

Zreszta, nie odpowiem juz na zadne zaczepki w tym temacie, obiecuje, wypowiem sie tylko kiedy bedzie tu cos na temat. Ehh....

pac
18-11-2012, 15:55
juz skonczylem.. tylko bardzo prosze by, miedzy innymi mnie, nikt takimi postami nie obrazal..

x ray
18-11-2012, 15:55
Stanley A. Schultz , Samuel D. Marshall, Peter Klaas ,Steven B. Reichling

AGAM
18-11-2012, 15:55
Polskich raczej nie znajdziesz. Były wzmianki o terrarystyce w czasopiśmie "Aqua magazyn" ale już nie jest wydawane. Może jeszcze jakieś pismo akwarystyczne pisze coś o terrarystyce.

MasterMike
18-11-2012, 15:55
Awi znowu mnie obrazasz - "widze ze masz niska samoocene" ,mogła bys mnie nie obrazac na forum ?? skad ty wiesz jaka ja mam samoocene nie znasz mnie.a wierz mi ze gdybym miał niska samoocene to bym na to co piszesz nie zareagował.

AGAM
18-11-2012, 15:56
hehe :)

Awikularia
18-11-2012, 15:58
Cohin, podejrzewam, ze w empikach nie znajdziesz takich czasopism. Polskich czy niepolskich. Z angielskojezycznych o zwierzetach widzialam tylko "Arabian Horses" oraz "Araber Journal", ale akurat o konie mi nie chodzi... Moze z Niemiec lub z Anglii? Moze ktos byl i widzial, albo ma kontakt z Niemcem jakims lub Anglikiem? To samo moze dotyczyc literatury, obcojezyczne sa dostepne jedynie roznej masci powiesci....

AGAM
18-11-2012, 15:58
Co ciekawe znalazłem nawet gazetkę "Woliera" o ptaszkach, jest wiele wydawnictw akwarystycznych, o gryzoniach, poieskach, kotkach a jedno "Terrarium" się u nas nie przyjęło :( szkoda :(

MasterMike
18-11-2012, 15:59
Ja tez juz powiedziałem co miałem powiedziec i mam takie same prosby jak przedmówca. Pozdrawiam MasterMIke

msk
18-11-2012, 15:59
Ludzie, nowy rok, swieta za pasem, pogodzmy sie wszyscy i zyjmy jako bracia i siostry, zwlaszcza, ze na klotniach najbardziej cierpia nasze pajaki, ktorym (piszac posty i napierniczajac nonstop F5) nie zwiekszamy wilgotnosci ani nie wyjmujemy resztek macznikow i swierszczy :)

To forum jest bardzo seksowne i podniecajace, bo jest kulturalne. A kulturalnosc owego forum uzyskamy rowniez poprzez przeniesienie goracych tematow na gadugadu/mejla/icq/whatever, bo i tak nikt do consensusu nie dojdzie. Z racja jest, jak z rzycia- kazdy siedzi na swojej.

Dobrze jest, ze cos sie dzieje. Zle jest, kiedy dzieje sie w nieskonczonosc. Ludzie sie kochaja i nienawidza. Lubia i nie lubia. Ale zamiast mowic o tym wszem wobec, pogardzac innymi, a innych ponizac, wywyzszac sie tudziez innych parterowac, zapodajcie sobie, moi kochani terrarysci, takie klasyczne <span style="font-size: 16pt; font-weight: bold;">+IGNORE</span> jeden na drugiego i udawajcie, jakoby wszystko bylo podlug katolickiej doktryny milosci do blizniego swego, bo z nadmiaru krzykow zaraz nam sie Atrax obudzi i zbulwersuje =)

Awikularia
18-11-2012, 16:04
Jest fajne niemieckie czasopismo, a wlasciwie kwartalnik z serii DRACO-Teraristik/Themenheft. Fajna rzecz o tyle, ze kazde z czterech czasopism jest na jeden temat. Nie sa tanie, fakt, ale naprawde warto je miec. Tylko jest jeden szkopul - trzeba jezdzic do Niemiec raz na jakis czas i szukac, bo nie wszedzie jest. Nie tak jak nasze byle terrarium z artykulami na temat calej terrarystyki, tylko np. nr4/2002 jest w calosci poswiecony jadowitym wezom z rodziny grzechotnikow i trwoznic. Kolejny jest o duzych dusicielach. Oczywiscie nie jest to czasopismo tylko o wezach, sa pieknie wydane numery o drzewolazach, legwanach, felsumach... Pomyslcie tylko, 96 stron tematycznych, na kredowym papierze, w formacie A4, z przepieknymi fotografiami.... Miod!

Awikularia
18-11-2012, 16:08
Aha, jeden numer kosztuje prawie 9 euro i to jest bol, ale warto pocierpiec i wydac. Nie mowiac juz o mozliwosci zamowienia tematycznych kalendarzy terrarystycznych. W tamtym roku byly to: Ptaszniki, Drzewolazy, Kameleony, Zolwie i Weze jadowite. Zaluje tylko, ze nie ukazal sie do tej pory numer o ptasznikach, chociaz nie trace nadziei... W koncu wyszedl o krabach, waranach, kameleonach itp. wiec moze i ptaszniki sie ukaza......

bachus
18-11-2012, 16:13
Awikularia >>> pisałem "A temat o naukowcach dobry jak każdy inny...", nie potępiam tematu bo jest w porządku, jak najbardziej, sam szukam fachowej literatury, potępiam tą do niczego nie prowadzącą kłótnię.

Awikularia
18-11-2012, 16:27
Bachus, ja tez... Ale coz, zadziorna jestem i siem bronie jak moge. A literatury bede poszukiwac zawsze... A moze by tak w jakims poscie zrobic spis, zeby sie tak kazdy dopisal co ma w domku , co czytal i co ewentualnie gdzies tam w necie widzial? Moze nie calkiem naukowe rzeczy, chociaz takie tez by sie przydaly... Bo spis czasopism, ksiazek i artykulow to moze troche za duzo? Chociaz czy ja wiem?? Chyba tych artykulow nie ma znowu tak duzo...

small
18-11-2012, 16:41
Awikularia napisał(a):

> Zaluje tylko, ze nie ukazal sie do tej pory numer o
> ptasznikach, chociaz nie trace nadziei... W koncu wyszedl o
> krabach, waranach, kameleonach itp. wiec moze i ptaszniki sie
> ukaza......

Nie musisz awi niczego zalowac ostatni numer DRACO nr. 16 z listopada jest wlasnie o ptasznikach... :)

dr Robert
18-11-2012, 19:32
Nie jest to czasopismo naukowe (choć arachnologicznych czasopism naukowych na świecie jest pewnie sporo, ale niestety nie znam się na tym, tylko chyba nie ma podziału na ptaszniki i resztę pająków) to polecam "Reptilia" wydawane w Hiszpanii w kilku wersjach językowych. Wbrew tytułowi czasopismo jest nie tylko o gadach, ale też o płazach i innych zwierzętach terraryjnych. Chyba w każdym numerze jest coś o ptasznikach. Spisy treści i okładki można zobaczyć na:
http://www.reptilia.net/
Czeskie czasopisma rzeczywiście trudno kupić w prenumeracie, kilka lat temu próbowałem, ale tam była specjalna firma do wysyłek czasopism zagranicę i niestety ceny były tam astronomiczne. Kupuje więc gdy jestem w Czechach.

P.S. Może by tak wykasować trochę wypowiedzi bo konflikty i bluzgi, w dodatku przenoszone z jakiegoś innego wątku, naprawdę nikogo nie interesują, zaśmiecają tylko temat.

walter
18-11-2012, 23:11
Taaa ... znowu zrobilo sie tak milo i tak jakos "swojsko".
Jesli ktos komus nie skoczy do gardla w trakcie dyskusji ... to dyskusja niewazna.
Awikularia zaczela bardzo interesujacy temat "Autorytety" i zaraz musialo sie zrobic (oglednie mowiac) ... zamieszanie.

Pozwole sobie i ja wtracic swoje 0.02 PLN
Najpierw moze zdefiniujmy pojecie "Autorytet" - nic prostrzego, wystarczy siegnac do slowmika jez. polskiego, wyrazow obcych lub encyklopedii.
Jesli komus by sie nie chcialo, przytocze pokrotce kilka definicji slowa "Autorytet":

Wielka encyklopedia powszechna PWN

AUTORYTET [lac.], socjol. uznanie, prestiz osób, grup i instytucji spol., oparte na cenionych w danym spoleczenstwie wartosciach; takze osoby, instytucje itp. cieszace sie uznaniem w danej dziedzinie; zwykle wyróznia sie autorytety prawa, kompetencji, osobowy, sumienia i religijny.

Slownik wyrazow obcych PWN

1. ogólnie uznana czyjas powaga, czyjs wplyw, czyjes znaczenie; mir
2. czlowiek, instytucja itp. cieszace sie w jakiejs dziedzinie lub w opinii pewnych ludzi szczególnym powazaniem, uznaniem.
- niem. Autorität, za fr. autorité, z lac. auctoritas

Slownik jezyka polskiego PWN

1. ogólnie uznana czyjas powaga, wplyw, znaczenie&raquo;
Cieszyc sie autorytetem.
Miec autorytet.

2. czlowiek, instytucja, doktryna, pismo itp. cieszace sie w jakiejs dziedzinie lub w opinii pewnych ludzi szczególnym uznaniem, powazaniem&raquo;
Byc autorytetem w okreslonej dziedzinie.
Ulegac autorytetom.

Opierajac sie na w/w definicjach, niestety, zmuszony jestem zakwestionowac dosyc jednostronna opinie Awikularii na temat samej siebie (i dodam przy okazji, ze nie ma to nic wspolnego z jakimkolwiek "kadzeniem", ktorego z zasady nie uprawiam).
Dla mnie, osobiscie jest ona autorytetem w dziedzinie ptasznikow z tego prostego powodu, ze wiele jej wypowiedzi i opinii opartych na wlasnych doswiadczeniach pomoglo mi (tudziez, zdaje sie, wielu innym osobom) w moich problemach dotyczacych tych kilku moich ptasznikow i uchronilo mnie od potencjalnych bledow i pomylek.

W rownym stopniu dobry, doswiadczony mechanik samochodowy, ktory udzieli mi wlasciwej porady na temat samochodu na ktorym sie ni cholery nie znam, badz zreperuje go fachowo, skutecznie i nie zedrze ze mnie skory za zbedne naprawy jest autorytetem w dziedzinie samochodow.
W malym swiatku kolekcjonerow bialej broni (gdzie az roi sie od oszustow i pseudo-expertow wszelkiej masci) do ktorego mam zaszczyt nalezec, znam zaledwie kilka osob na calym Swiecie, ktore mozna nazwac autorytetami, ale ICH slowo i opinia ma swoja wage w zlocie.
Mozna by tak bez konca, chodzi glownie o to, ze nie oczytanie lub posiadanie ksiazek czyni kogos autorytetem, lecz PRAKTYKA i dosyc trudno jest odroznic prawdziwy autorytet (ktory zwykle temu zaprzecza) od samozwanczych pseudo-autorytetow i pseudo-expertow (ktore dla odmiany jako takowe glosza sie wszem i wobec).

Na zakonczenie tego przydlugiego postu dorzuce kilka nazwisk - autorytetow (moim skromnym zdaniem) w dziedzinie ptasznikow:
- wymieniony juz Stan & Marguerite Schultz
- Martin Overton
- Christophe Lallier
- Jon-Paul Lamouroux
- Dr. Robert Bustard
- Paul Carpenter
- Jean Michel Verdez
- Luc Ross

Artykuly tych ludzi - oparte na wlasnych doswiadczeniach - mozna sobie poczytac na wspanialej stronie:
http://www.arachnophiliac.com/burrow/home.htm

... czyzbym zapomial o Ricku West, ktory ponosi chyba najwieksza "odpowiedzialnosc" za opisywanie i fotografowanie ptasznikow w ich naturalnych srodowiskach?
Facet coprawda w czambul potepia trzymanie ptasznikow w terrariach ... ale nikt nie jest doskonaly :))))

bachus
19-11-2012, 00:32
Co do autorytetów zgadzam się z tobą w pewnym stopniu, sam czytając wątki zwracam szczególną uwagę na wypowiedzi kilku forumowiczów, których uważam (na podstawie znajomości tematu) za najbardziej tutaj doświadczonych. Mogę ich uznać za swoiste autorytety, nie będę pisał kto bo znów będzie dyskusja siakaś z tego :)))

bachus
19-11-2012, 00:35
Ano taki spis byłby ciekawym pomysłem, możne by się wymieniać albo przesyłać kserokopie (ehhh, piractwo :P ) interesujacych artykułów itd.itp.

Pozdrawiam :)

Hwarang
19-11-2012, 03:44
Obraziles to Ty (i nie tylko) Avi, i to wiecej razy niz ona was. Ja widze wyrazna chec z jej strony zakonczenia watku, a wy sie caly czas burzycie. Z mojej strony stierdzenie ktore Ci teraz przeszkadza jest calkiem prawdopodobne, bo nie ma innego powodu aby drazyc ten temt. Wyglada to tak jakbys staral sie komus cos udowodnic.
Avi wyjasnila sprawe, zalozyla nowy watek, a Ty donie, z tekstem ze jest zalosna. A teraz masz jeszcze czelnosc mowic, ze Cie obraza....

Mysza1983
19-11-2012, 04:42
1) "Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy"

2) Ciekawy temat o ile były by jakieś tłumaczenia jakiś artykułów in polnish, zajmuje się tym jako hobby.
Jak czegoś nie wiem to lece sie spytać kumpla o dużo większym doświadczeniu niż ja i po to jest tu Awi żeby mogła coś pomóc a nie wywyższać się, co jest i tak przez was wyimaginowane. Bo np mam problem z P. cancerides to wiem że mi w tym pomoże znając tą sprawe z własnego podwórka, a nie na podstawie obserwacji B. smithi lub G. pulchry.

x ray
19-11-2012, 04:48
czytałem kiedyś krótkie publikacje niemieckiego autorstwa Heiko Belmann,co prawda nie zajmuje sie on tylko ptasznikami lecz ogólnie pajakami ale opracowania niektórych gatunków były nawet ciekawe .....mianowicie dotyczace przedstawicieli podrzędu ptaszników ( Mygalomorpha) z rodziny gryzielowatych ( Atypidae )...mowa tu o Atypus piceus- Gryziel tapetnik który jest blisko z nimi spokrewniony i jak wiadomo występujacy na południu naszego kraju ,(choc nierzadki ,ale trudno go znaleść ). Może warto się tym zainteresować ..wyruszyć w teren ....poszukac ...opisać .....itd

Sojkas
19-11-2012, 05:02
Uf.....
Nie czytalem calego watku ze zrozumialych wzgledow->zycie jest za krotkie, zeby czytac cos takiego.

Wracajac do tematu: mysle, ze pomijacie cos dosc waznego. Ja sam niedawno (01.01.2004 godz. 2.30) dowiedzialem sie, ze na moim macierzystym uniwerku na wydziale biologii jest pani doktor specjalizujaca sie w pajeczakach (tzn dokladnie mowiac zwariowana na ich punkcie). Mam zamiar w przyszlym tygodniu udac sie do niej i pozormawiac. Moze uda mi sie zdobyc jakas "liste lektur"?
Wydaje mi sie, ze szukajac specjalistow wcale nie trzeba biadolic, jak to w Polsce jest tragicznie, tylko sie porozgladac. To, ze polska terrarystyka jest na nizszym stadium rozwoju, niz np w Czechach, nie znaczy, ze na uniwersytetach nie ma ludzi posiadajacych wiedze, ktorzy zechca sie nia podzielic.

Howgh!

RAMMSTEIN1
19-11-2012, 05:21
Najlepiej będzie gdy mod wykasuje zbedne posty.
a tak, ten temat jest zasmiecony i odechciewa sie go czytac.
Zreszta sprzeczki tak nic nie daja, wiec po co się kłucic? Awi ma racje, a ci ktorzy się czepiają chyba nie maja nic lepszego do roboty. :[

Awikularia
19-11-2012, 05:57
Nie twierdze, ze nie ma ludzi na uniwerkach czy gdziekolwiek, ale jednak trzeba przyznac, ze jednak kraje oscienne wiedza wiecej na temat terrarystyki. Small, od wrzesnia nie bylam w Niemczech (remont) i nie wiedzialam, ze jest o ptasznikach. Musze skoczyc na zakupy... Czeskie czasopisma sa dosc dobre wg mnie, przeciez w takim "Sklipkanie" nie ma tylko wiadomosci o samych ptasznikach. A z prenumerata jest tak, jak mowil dr Robert, niestety...

Widzicie, ile sie mozna dowiedziec z takiej dyskusji? Nie znalam polowy nazwisk i skrzetnie je zanotowalam. Moge szperac po necie i wlasnie o to mi chodzilo. Moge szukac nowych dla mnie rzeczy. Dziekuje wszystkim, ktorzy sie tu wypowiedzieli i mam nadzieje, ze na tym nie poprzestaniemy. Wiem, ze nie kazdy jest omibusem, nie kazdy zna jezyki swiata. Robiac opisy na terrarystyce (prosze bez klotni) korzystalam z literatury, dosc ubogiej, bo jest to tylko kilka pozycji, ale mam nadzieje, ze powieksze moje zbiory.

Jak na razie mam wspomiane czasopisma (przy okazji podrozy dokupuje sobie te czasopisma), oraz kilka knig, ale to kropla w morzu... Dobrze, ze mamy internet, ktory moze okazac sie kopalnia wiedzy. Nie ma to jednak jak usiasc w wygodnym fotelu, z herbata i czytac, czytac.....

Troszke odbieglam od tematu, ale co wy na taki spis literatury pajeczarskiej? Wiem, ze jest forum "literatura", ale moze by tak jeden post, w ktorym by sie dopisywalo ciekawe rzeczy, zeby mozna bylo szybko znalezc? Moze obok tytulu krotka opinia?

Atrax Robustus
19-11-2012, 08:12
A ja mam male pytanie... zapewne to, o czym zaraz powiem przyda sie wielu osobom w analizach toksykologicznych.. Slyszal ktos o bazie MEDLINE?

Awikularia
19-11-2012, 08:29
Baza w Bibliotece Glownej Akademii Medycznej w Bydgoszczy...

Atrax, sluchamy w napieciu...

Awikularia
19-11-2012, 08:31
Jezeli chodzi o polska, oczywiscie. A moze znowu cos pokrecilam??

TomekG
19-11-2012, 08:34
Od kliku dni obserwuje ta niecodzienna sytuacje, w ktorej ludzie bez ogrodek rzucaja w siebie miesem.Nie da sie ukryc, ze jest to interesujace, tym bardziej jesli porowna sie ja z innymi tematami poruszanymi na forum: pajeczaki.Z biegiem godzin atmosfera sie podgrzewa i cala klotnia urasta do miary wydarzenia, ktore powinno byc odnotowane w historii terrarium.com.pl.Ale do rzeczy:
Czemu kontynuujesz/kontynuowalas caly czas dyskusje, ktora do niczego nie prowadzi.Coraz to nowsze Twoje posty zaprzeczaja ,ze opinia ludzi przestalas sie przejmowac 10 lat temu.
Uciecie rozmowy udowodni Twoj szacunek dla siebie,jak i innych uzytkownikow forum, u ktorych ten temat wywoluje juz niepotrzebne frustracje.Natomiast tym, ktorym zalezy na upuszczeniu swych zadzy slownych,pozostalby jedynie niedosyt ,ze pasjonujaca rozmowe ,opuscila glowna bohaterka.
Uwazam tez, ze nie bylo najlepszym pomyslem forsowanie kolejnego tamatu ,gdyz latwe bylo do przewidzenia co z niego wyniknie.Dowod : wczesniejsze posty

Pozdrawiam
TomekG
www.ptaszniki.of.pl

Hajdi
19-11-2012, 08:39
ja za malo wiem jeszcze o pajkach i szukalem jakis czsopism,ale znalazlem tylko weze i jaszczurki.znacie jakies miesieczniki w ktorym cos mozana sie dowiedziec?odpadaja anglojezyczne.nie jestem taki dobry z jezykow zeby zrozumiec co tam pisze.



jesli jest problem,ktory da sie rozwiazac to sie nie martwimy,jesli sie nie da,martwic sie nie trzeba.

Awikularia
19-11-2012, 08:42
Oki, to nie bede zakladac juz wiecej tematow. Moze w ogole powinnam sie zastanowic, czy jest sens szukac wiedzy. Z zalozeniem takiego tematu (n.t. prac i ksiazek) nosilam sie jakis czas. To co, mialam odczekac miesiac? Uwazam, ze ten temat nie jest kontynuacja klotni. Uwazasz tez, ze dyskusja na temat ksiazek do niczego nie prowadzi. Coz, dla mnie jest ona wazna. I dowiedzialam sie kilku rzeczy. Grono klocacych sie opuscilam juz jakis czas temu. I pomimo roznych prowokacji nie dopisuje sie. I, nie obraz sie, uwazam, ze jestes jednym z takich prowokatorow, przynajmniej w tym momencie...

Tez pozdrawiam.

Awikularia
19-11-2012, 08:43
Hajdi, wlasnie w tym sek, ze po polsku nie ma... I dlatego, przynajmniej ja, szukam innych.

alice
19-11-2012, 08:49
Master & Pac oraz inni tego pokroju nie wiem jak Wy ale mnie tez ten temat zainteresowal, jestem wdzieczna Avi za zalozenie takiego tematu bo przynajmniej moze cos tu znajde i poszperam bo szczerze mowiac poza patrzeniem w terra i czytaniem jako takich opisow i ogladaniem fotek g... wiem nt ptasznikow..
A przez was tutaj zmarnowalam wlasnie troche czasu, moje lacze nie jest najszybsze, czasem ma dni ze dziala gorzej od modemu, teraz stracilam czas i cierpliwosc, ale nie chce pomyslec jak sie moze poczuc osoba jadaca z modemu ktora przy okazji traci pieniadze. O tym to wiecie chyba najlepiej z zycia bo chcielibyscie wiekszosc miec tanio.. Wracajac do watku z drogimi ptaszorami, to fakt ceny mnie porazily posmialam sie przez chwile ale nastroj minal jak sie klotnia zaczela.
A wiec tez moglam to sobie wziasc do serca bo sie posmialam z cen akurat tam, bo ja mam sklep w katowicach gdzie ceny sa jak u hodowcow, ale z tego jak zrozumialam posty Avi nie chciala obrazic nikogo tak piszac, miala tylko kupe racji, radze spacerek do sklepu i spytajcie sie ile placa za prad, czynsz, telefon, po chwili spytajcie sie jaka marze musza narzucac by miec co do garnka wlozyc... Pracuje w ksiegowosci co miesiac widze jakie rachunki na to wszystko ida, by zarobic trzeba narzucic marze, albo kantowac w urzedzie.. To wlasnie po tych waszych slowach mozna wywnioskowac ze jestescie na utrzymaniu rodzicow i o niektorych rzeczach nie macie pojecia, np o tym ze czesto temat zmieniac mozna po to by nie brnac dalej w bezsensowna klotnie :P
Wiem, wyszedl z tego of topic, ale nie wytrzymalam, chcialam tylko wam dac do zrozumienia ze nie jestescie tu sami, jeszcze 2-5 postow jest do strawienia, ale nie 20 z ktorych w sumie nic sie ciekawego nie dowiedzialam procz tego ze nadal sie czepiacie :/ Jesli wam nie pasuje nastawienie Avi czy innych do zycia to po prostu nie czytajcie postow, spojrzcie na 4 letnie dziecko, pokazcie jezyk i sie obrazcie traktujac kogos jak powietrze... A wielu bedzie szczesliwych.. zwlaszcza tych co chca poczytac cos wiecej niz klotnie, tych co placa rachunki za prad i telefon, a takze tych co nie zawsze maja pol dnia czasu na siedzenie przy komputerze.

Na odpowiedzi co do tego posta NIE CZEKAM, ani NIE BEDE ODPISYWAC bo to nie ten temat, a stad chce dowiedziec sie czegos o wiele bardziej interesujacego niz jak obrazic kogos lucz czepiac sie bardziej szczegolow (ciekawe ilu przecinkow zapomnialam i jakie mam literowki w poscie :P hehs)
nara

Nook
19-11-2012, 09:21
Ci co dostali ostrzeżenie juz wiedza ze jeszcze raz zbroją coś i pożegnaja sie z uczestnictem na forum - proponuje zalozyc NOWY WĄTEK, nie bede kasowal postów ani edytował bo w prawie kazdym jest cos co trzebaby zmieniac a to nie ma sensu, w obecnym stanie przynajmniej jasne kto tutaj tak nabroił.

część swoich wypowiedzi skopiujcie do nowego tematu ten WĄTEK ZAMYKAM

MOŻE TERAZ UDA SIĘ PRZEPROWADZIĆ MĄDRĄ DYSKUSJĘ NA POZIOMIE?
BARDZO PROSZĘ CZYTAĆ RÓWNIEŻ ZASADY NA FORUM, BO NIE STOSOWANIE SIĘ DO TYCH ZASAD I WSKAZÓWEK BĘDZIE MIAŁO DUŻE KONSEKWENCJE W PRZYSZŁOŚCI

42d3e78f26a4b20d412==