PDA

Zobacz pełną wersję : Doskonały świat...



Dziobi van Kenobi
20-11-2012, 13:50
Mam problem z Brachypelma Emilia. Mam ja od L4 i było wszystko w porzo, gdy przechodziła 5 wylinkę to było jakoś dziwnie bo liniała etapami najpierw zeszła jej wylinka z samego głowotułowia ( i tak sobie przez chwile żyła) a potem to już wyliniała normalnie tzn. obróciła się na plecy itd. A teraz L6 wszystko było ok. nawet zjadła mączniaka ale jak zajrzałem do niej dzisiaj to tragedia:(( W ogóle się nie przemieszcza jak popchne ja palcem to troche popełznie ale z trudem , nogi ma jakieś dziwnie miękkie i wygląda jak by nie mogła ich wyprostować.
Acha i jeszcze jedno czy jest jakaś większa róznica miedzy Pterinochilus Mamillatus a Pterinochilus Murinus bo nie mogę znaleśc żadnych informacji na temat tego pierwszego:))

Niech moc będzie z wami


Dziobi van Kenobi

morda
20-11-2012, 14:11
Murinus=mammilatus

Co do emilii to zostaw ja. Może linieje. Mi Lasiodora liniała "na stojąco". Zachowywała się podobnie. Nie ruchawa była, ciemna cała...

Banan
20-11-2012, 14:12
Podobno murinus i Mamillatus to jedno i to samo

small
20-11-2012, 14:13
> Acha i jeszcze jedno czy jest jakaś większa róznica miedzy
> Pterinochilus Mamillatus a Pterinochilus Murinus bo nie mogę
> znaleśc żadnych informacji na temat tego pierwszego:))

Pterinochilus mamillatus jest tylko i wylacznie synonimem gatunku Pterinochilus murinus...

morda
20-11-2012, 14:22
Możecie nie powtarzać tej samej odpowiedzi 100razy? Dziekuję.

Pterinochilusów jets teraz 6 i zapamiętajcie je bo to się często powtarza. Oto one:
P. alluaudi (BERLAND, 1914)
P. chordatus (GERSTACKER, 1873)
P. lugardi (POCOCK, 1900)
P. murinus (POCOCK, 1897)
P. simoni (BERLAND, 1917)
P. vorax (POCOCK, 1897)

small
20-11-2012, 14:26
morda napisał(a):

> Pterinochilusów jets teraz 6 i zapamiętajcie je bo to się
> często powtarza.

To zapamietaj, ze jest ich 7 zapomniales jeszcze napisac o Pterinochilus leetzi (Schmidt, 2002)...

Dziobi van Kenobi
20-11-2012, 14:34
Dzięki jestem już mądrzejszy o synonimy:))
ale u Emili to napewno nie wylinka bo liniała tydzień temu.

morda
20-11-2012, 14:42
Aaa no to zostaw ja narazie w sopkoju. Pająki po takim czasie czesto leża bezwładne w terrarium i "przeciagaja" sie.

bachus
20-11-2012, 16:07
morda napisał(a):

> Możecie nie powtarzać tej samej odpowiedzi 100razy? Dziekuję.

Nie wiem jak u was, u mnie to wygląda tak:

morda 22:25
Banan 22:25
small 22:27

Teoretycznie pisaliście w tym samym momencie więc nie mogli powtórzyć odpowiedzi, rozumiem jakby ludzie to samo napisali co godzinę ale bez przesady, tu już się nie można czepiać.

Jimbo
21-11-2012, 03:06
Murinus i Mammilatus to nie to samo. Teraz niby tak, ale Mammilatus to barwna, ładniejsza (pomarańczowa) odmiana Murinusa, którą teraz określa się jako Usambara.

bachus
21-11-2012, 05:44
Na jakiejś anglojęzycznej stronie widniała nawet nazwa Mammilatusa, w tłumaczeniu ptasznik czerwony z Usambara

small
21-11-2012, 05:58
> Murinus i Mammilatus to nie to samo. Teraz niby tak, ale
> Mammilatus to barwna, ładniejsza (pomarańczowa) odmiana
> Murinusa, którą teraz określa się jako Usambara.

To co piszesz jest bez sensu... skoro jest to odmiana barwna gatunku Pterinochilus murinus to skad inna nazwa gatunkowa ? Potrafisz moze to wyjasnic ?
Na dzien dzisiejszy P. mamillatus jest synonimem gatunku P. murinus.
Ktos napisal bzdure, ze ten synonim to odmiana barwna P. murinus inny to przeczytal i pomyslal, ze tak faktycznie jest itd... podobnie jak z okreslaniem ilosci wylinek pajaka w formie np. 'L3'... :/
Nazwy odmiany barwnej najczesciej pisze sie zaraz po nazwie gatunkowej np.:
- Pterinochilus murinus "usambara" (ten zapis jest stosowany najczesciej);
- Pterinochilus murinus (orange form)
rzadziej stosuje sie Pterinochilus murinus "RCF" (Red Colour Form)...

small
21-11-2012, 06:01
> Na jakiejś anglojęzycznej stronie widniała nawet nazwa
> Mammilatusa, w tłumaczeniu ptasznik czerwony z Usambara

To, ze byla to anglojezyczna strona nie oznacza wcale, ze nie ma na niej zadnych bledow...

Atrax Robustus
21-11-2012, 07:01
Chyba jeszcze duzo czasu mina, az ludzie przestana okreslac 2ma nazwami jednego pajaka.
:/
Na szczescie coraz wiecej osob pisze tak jak byc powinno.

bachus
21-11-2012, 07:22
Nie twierdzę, że na zagranicznych stronach nie ma błędów, pisałem tylko, że spotkałem sie z czymś takim.

Jimbo
21-11-2012, 08:53
To co piszesz jest bez sensu... skoro jest to odmiana barwna gatunku Pterinochilus murinus to skad inna nazwa gatunkowa ? Potrafisz moze to wyjasnic ?
Na dzien dzisiejszy P. mamillatus jest synonimem gatunku P. murinus.
Ktos napisal bzdure, ze ten synonim to odmiana barwna P. murinus inny to przeczytal i pomyslal, ze tak faktycznie jest itd... podobnie jak z okreslaniem ilosci wylinek pajaka w formie np. 'L3'... :/
Nazwy odmiany barwnej najczesciej pisze sie zaraz po nazwie gatunkowej np.:
- Pterinochilus murinus "usambara" (ten zapis jest stosowany najczesciej);
- Pterinochilus murinus (orange form)
rzadziej stosuje sie Pterinochilus murinus "RCF" (Red Colour Form)...


Odpowiem ci synku, tylko się nie denerwuj. Do niedawna, jako pterinochilus mammillatus była określana barwna odmiana Murinusa (zapewne nie wiesz jak to wygląda więc się uspokój). Teraz nie ma już formalnie czegoś takiego jak Mammillatus, a barwną odmianę określa się jako Usambara. Rozumiesz już Krzysiu ?

Jimbo
21-11-2012, 08:55
A jak ktoś sprzedaje Mammillatusa to wiadomo, że chodzi o usambara, a nie o zwykłego murinusa, więc nie wymądrzaj się na drugi raz baranku.

Dziobi van Kenobi
21-11-2012, 10:08
To jak to w końcu jest z tymi Pterinochilusami bo ja tez słyszałem ze Mamillatus to jednak nie to samo co Murinus. Tylko prosze bez kłótni:))

MasterMike
21-11-2012, 10:16
Ja sie na Pterinochilusach nie znam ale dywagacje na ich temat sa bardzo ciekawe :))))))))

morda
21-11-2012, 10:36
To to samo. Mammilatus jest troche inaczej ubarwiony.

Tak samo jest z rosea. Niektórzy mówią, że to to samo co cala a inni że to co innego.
Rosea=cala. Tyle, że różnią sie troche kolorkiem.
Z murinusem jest tak samo. To to samo tylko ma inny odcień ubarwienia.

x ray
21-11-2012, 13:57
...czyli można powiedzięć to samo o porównaniu Acantoscurria Brocklehursti do A.geniculata

Awikularia
21-11-2012, 16:10
Nie mozna. Poniewaz jak na dzien dzisiejszy A. brocklehursti i A. geniculata to dwa odrebne gatunki. Moga sie roznic np. ksztaltem bulbusa, niewidocznym golym okiem. A moze kiedys sie zsarzy tak, ze oba te gatunki beda jednak zaliczane do jednego gatunku.

A wiec: A. geniculata i A. brocklehursti to nie tak samo, jak P. murinus i P. mammillatus...

small
21-11-2012, 16:15
> Odpowiem ci synku, tylko się nie denerwuj.

Hehehe zapewniam Cie, ze wcale sie nie denerwuje, nie wiem co masz na celu rozpoczynajac tak Swojego posta i nie wnikam w to... :> a Twoim synem na pewno nie jestem.

> Do niedawna, jako pterinochilus mammillatus była określana barwna odmiana
> Murinusa (zapewne nie wiesz jak to wygląda więc się uspokój).

Nie, do niedawna Pterinochilus mamillatus byl uwazany za odrebny gatunek (Strand, 1906). Pozniej nazwa zmieniala sie kilkakrotnie. Holotyp tego gatunku zostal zniszczony podczas II Wojny Swiatowej. Dostepny jest tylko bardzo zly oryginalny opis Schmidt w 2000 roku uznal ten opis na tyle dobry, ze na jego podstawie rozpoznal 'usambara' jako odrebny gatunek Pterinochilus mamillatus.
Dopiero w zeszlym roku Richard Gallon w swojej rewizji - Gallon, R. (2002): Revision of the african genera Pterinochilus and Eucratoscelus (Aranea, Theraphosidae, Harpactirinae) with description of two new genera. Bull. Br. arachnol. Soc. 12, (5): 201 - 232 porownal 'usambara' z materialem holotypowym P. murinus i tylko on rozpoznal roznice w zabarwieniu obu form. Konsekwencja tego byla synomizacja obu gatunkow i dlatego P. mamillatus nie jest zadna forma barwna tylko synonimem gatunku P. murinus.

Zapewniam Cie, ze wiem jak wyglada ten pajak w kilku formach barwnych.

> Teraz nie ma już formalnie czegoś takiego jak Mammillatus, a
> barwną odmianę określa się jako Usambara. Rozumiesz już Krzysiu
> ?

Chyba mnie z kims pomyliles bo nie mam wcale na imie Krzysztof... :>

small
21-11-2012, 16:26
> A jak ktoś sprzedaje Mammillatusa to wiadomo, że chodzi o
> usambara, a nie o zwykłego murinusa, więc nie wymądrzaj się na
> drugi raz baranku.

Wtedy sprzedawca uzywa synonimu, ktory odnosi sie do gatunku P. murinus a nie jego odmiany barwnej...
Co do wymadrzania sie to naprawde nie wiem co masz na mysli, moze nie spodobalo sie Tobie to, ze nie miales racji, albo urazilem przez cos Twoja osobe...
Wyobraz sobie, ze sa jeszcze osoby, ktorych interesuje ten temat, dlatego bede nadal udzielal odpowiedzi w ramach zdobytej na ten temat wiedzy...
Bardzo lubie zwierzeta dlatego 'baranku' odbiore jako komplement... :))

small
21-11-2012, 16:28
> ...czyli można powiedzięć to samo o porównaniu Acantoscurria
> Brocklehursti do A.geniculata

Nie, to zdecydowanie dwa odrebne gatunki...

BakuBak
21-11-2012, 16:37
bardzo łatwo sprawdzić czy to jeden gat czy nie :] bierzesz samca i samiczke ,,, pyku pyku ,, potem z kokonu bierzesz znów samca i samiczke i jeśli to pyku pyku przyniesie nowy kokon to jest to ten sam gatunek :]

morzna równierz zrobić badania genetyczne jak sie komuś spieszy ale to koszt paru tyśaków o ile pamientam :]

Chriss
21-11-2012, 17:08
A czy przypadkiem 'pyku pyku' [lol] nie moga robic samce i samice roznych gatunkow? W koncu skads sie biora hybrydy?

Pozdrawiam

Jimbo
22-11-2012, 03:34
" Wtedy sprzedawca uzywa synonimu, ktory odnosi sie do gatunku P. murinus a nie jego odmiany barwnej... " - sure sure , zaglądnij czasem na forum sprzedam i sprawdź czy aby napewno masz rację/
PS
Dla mnie jesteś Krzysztofem.

Awikularia
22-11-2012, 05:36
Jezeli chcesz nazywac uzytkownika "small" po imieniu, to raczej Maciej, a nie Krzysztof. .. Ale to taka prywatna uwaga. Ja tez bym nie chciala zeby ktos mylil moje imie...

A sprawdzanie gatunku metoda "pyku pyku", jak to okreslacie, nie jest metoda naukowa... Brachypelmy chetnie kopuluja w niewoli miedzygatunkowo. To co, dopuszczajac B. smithi i B. emilia, widzac je kopulujace, wysnujecie wniosek, ze sa jednego gatunku???

Jimbo
22-11-2012, 10:21
A już wiem small. To ty jesteś tym upierdliwym kolesiem z konkurencyjnego forum. Tak myślałem, że znam skądś ten styl wypowiedzi :))) Wyluzuj trochę, bo uwierz mi, przez twoją osobę wielu ludzi rezygnuje z odwiedzania tamtego forum.

Awikularia
22-11-2012, 11:04
Nie chcialabym wprowadzac zadraznie, ale chcialam zauwazyc, ze small nikgo nie urazil, to ty, Jimbo, zaczales od synkow... Small, ma niestety, racje, co do gatunkow, on co prawda ma niewiele pajakow, ale znamy sie juz kupe czasu i wiem, ze szpera on za nowinkami ze swiata ptasznikow. Nie pisze tu dlatego, ze mam jakies tam powiazania z terrarystyka i przez to bronie small'a. W nazewnictwie ptasznikow zawsze byl pierwszy z nowinkami.

Nie dlatego ludzie nie odwiedzaja terrarystyki, wierz mi Jimbo. Small ma duza wiedze i poswiecil mnostwo czasu na pomoc ludziom w ich problemach z pajakami. To chyba dobrze, ze stara sie byc na biezaco, tak jak powinien byc na biezaco kazdy z nas (hodowcow i hobbystow). Moze macie jakies zadraznienia, nie wiem tego, ale uwazam ze w powyzszym przypadku klotnia nie ma podstaw.

Zreasumujmy:
Jest jak na dzien dzisiejszy 7 gatunkow z rodzaju Pterinochilus - w porownaniu do stanu sprzed trzech lat o 16 mniej (bylo 23 gatunki).
Dzieje sie tak, poniewaz jest to rodzaj bardzo rozpowszechniony, najliczniejszy jest Pterinochilus murinus, ktory zasiedla rozlegly obszar. Przez to wyksztalcily sie odmiany barwne. Przez to rozpowszechnienie i rozne barwy opisywano tego samego pajaka jako odrebne gatunki.
Uczeni i badacze chyba wiedza co robia, nie zmieniaja tak hop-siup nazewnictwa, bo im sie tak podoba.
Usambara to jedna z prowincji (nie mam pojecia, jaki jest podzial administracyjny w Afryce...), a ze wystepuje tam P. murinus bardziej jaskrawy niz reszta.... (tak nawiasem mowiac dawny P. spinifer jest jeszcze bardziej jaskrawy).
Kiedys mialam P. mammillatus i powiem wam, ze wcale nie byl czerwony, tylko piaskowy, jasniejszy niz "zwykly" murinus. Hmm... na tutejszym forum dowiaduje sie, ze mammillatus jest czesto uzywany zamiennie z "Usambara" i ze jest on czerwony (zeby nie bylo niejasnosci - nie mam tu na mysli czerwieni jako czerwieni :D). Moglby mnie ktos oswiecic? Bede wdzieczna.

Pozdrawiam.

x ray
22-11-2012, 11:19
.....rozumiem ...tylko zastanawia mnie fakt używania określenia Brocklehursti to lepsza wersja A.genikulata...bo z takim określeniem sie spotkałem...i stąd to pytanie

x ray
22-11-2012, 11:27
...rozumiem dziękuję

Awikularia
22-11-2012, 13:29
Tez sie z tym spotkalam i nawet wiem gdzie sie spotkalismy :P
Coz, nie uwazam, aby to byla lepsza wersja (w ogole glupie okreslenie, ale coz...). Moze o to chodzi, ze A. brocklehursti ma wiecej czerwonych wloskow na odwloku (przynajmniej w mlodym wieku)?

Jimbo
23-11-2012, 03:58
Podobno ma ładniejsze i wyraźniejsze te białe plamki na odnóżach.

42d3e78f26a4b20d412==