PDA

Zobacz pełną wersję : Rodzaj Pterinochilus-do znających sie na rzeczy



Xeo
29-11-2012, 04:34
Pisze tego posta bo sam nie wiem juz jakie gatunki należą do rodzaju Pterinochilus
Juz z samym murinusem jest duuzo zamieszania..
Jakies odmiany barwne..mamillatus....usambara..(to samo)
A moze mamillatus(usambara) to poprostu nasz spinifer.Niektorzy sprzedaja P mamillatus a niektorzy P spinifer.
Prosze o wypowiedzi konkretne i fachowe.. nie chce np.ja mam mamillatusa :/

Awikularia
29-11-2012, 05:03
Na dzien dzisiejszy jest 7 gatunkow z rodzaju Pterinochilus:
P. alluaudi;
P. chordatus;
P. leetzi;
P. lugardi;
P. murinus;
P. simoni;
P. vorax;
W obrebie wszystkich tych gatunkow istnieja odmiany barwne ze wzgledu na duzy zasieg wystepowania rodzaju Pterinochilus. Najwiecej barwnych odmian ma P. murinus.

Kiedys tych gatunkow bylo znacznie wiecej: 23.
P. affinis;
P. alluaudi;
P. greyeri;
P. brunellii;
P. carnivorus;
P. constrictus;
P. crassispina;
P. hindei;
P. junodi;
P. lugardi;
P. mammillatus;
P. meridionalis;
P. murinus;
P. mutus;
P. nigrofulvus;
P. pluridentatus;
P. raptor;
P. schonlandi;
P. simoni;
P. sjoestedti;
P. spinifer;
P. vorax.

Czesc z nich zostala podporzadkowana jednemu gatunkowi (np. P. mammillatus=P. murinus), czesc zostala zaliczona do innego rodzaju, np. do Harpactira. P. spinifer zostal przylaczony do Eucratoscelus -> jest to teraz E. constrictus. W sumie od zmiany nazwy sie zastanawiam, dlaczego wlasnie do Eucratoscelus, przeciez, u licha, Eucratoscelus ma calkiem inna budowe, to ptasznik kopiacy nory... Wystarczy porownac E. constrictus z E. pachypus... Dwa calkiem inne pajaki, a zaliczone do tego samego rodzaju. No ale coz, ja nie jestem badaczem, oni w koncu wiedza lepiej, co robia (mam taka nadzieje....). Mam nadzieje, ze dopisze sie tu small, ktory ma sledzi zawsze nowinki ze swiatka nazewnictwa ptasznikow.

A teraz troszke nie na temat: wiecie, ze dwa nowo odkryte gatunki ptasznikow zaliczono do rodzaju Brachypelma? Sa to Brachypelma schroederi i Brachypelma verdezi. Ta pierwsza wyglada troche jak B. vagans, zdjecia drugiej na razie nigdzie nie ma.

Pozdrawiam.

Awikularia
29-11-2012, 05:07
No i tak, przez szybkie pisanie sie pomylilam. Teraz bedzie errata:
jest P. greyeri ma byc P. breyeri;
i zapomnialam o P. widenmanni, ktory powinien byc 23 na liscie. P. widenmanni zostal zaliczony do P. chordatus.

Xeo
29-11-2012, 05:10
Ok !
vorax jak i wiele osob ma na sprzedaz P spinifer...czyli E. constrictus tak??

Xeo
29-11-2012, 05:13
Vítám Vás u dalšího čísla "Amatérského arachnologa". Věcí okolo časopisu se stalo opět mnoho. Je trochu objemnější a bohužel také dražší, než minulé číslo. Ovšem slibuji, že na této ceně již zůstanu. Alespoň letos. I v tomto čísle jsou velmi zajímavé články. Obzvláště mě potěšilo, že i junioři začínají články posílat. Jen tak dál. Ve spolupráci s p. Kovaříkem vznikl také článek (již otištěný v A-T) o některých taxonomických změnách a novinkách, týkajících se sklípkanů.
V poslední době se v našich končinách začal prodávat sklípkan rodu Pterinochilus. Prodává se pod názvy "orange", "usumbara", či dokonce mammillatus. Je proto pravděpodobné, že se jedná o sklípkana, který žije v Tanzanii a pravděpodobně pochází z lokality, se jménem Usumbari. Zatím je však označovám jako Pterinochilus spp. Je však velmi pravděpodobné, že tento do oranžova zbarvený sklípkan se zde v budoucnu bude prodávat (a již prodává), pod názvem Pterinochilus mammillatus. Problém je ovšem v tom, že druh Pterinochilus mammillatus, Strand, 1906 byl synonymizován a již neexistuje. Ostatně, dle sdělení Františka Kovaříka došlo v rodu Pterinochilus k několika podstatným změnám. Zde je přehled platných druhů rodu Pterinochilus : Pterinochilus alluaudi, Berland,1914; P. chordatus, (Gerstacker,1873); P. leetzi, Schmidt,2002; P. lugardi, Pocock,1900; P. murinus, Pocock,1897; P. simoni, Berland,1917; P. vorax, Pocock,1897.
Druh Pterinochilus sp. "usumbara" si lze prohlédnout např. na adrese http://gea.free.fr .
Přeji Vám hezké počtení.

Michal Toráň


MOZE KTOS PRZETLUMACZYC??!?!?!

Awikularia
29-11-2012, 05:13
Tak. Ladna bestia, wedlug mnie o wiele ladniejsza niz "usambara". Przynajmniej moja samiczka jest tak sliczna ;).

Xeo
29-11-2012, 05:16
P. alluaudi BERLAND, 1914
P. chordatus (GERSTACKER, 1873)
P. lugardi POCOCK, 1900
P. murinus POCOCK, 1897
P. simoni BERLAND, 1917
P. vorax POCOCK, 1897


Ja znalazlem tyle , czyli 6 na stronce http://hem.spray.se/minax/arter/namn.html

Xeo
29-11-2012, 05:22
No dobra.. :) Eucratoscelus constrictus to wg Ricka W http://www.birdspiders.com/index.cfm?fuseaction=photo.detail&imageid=15B02C97KD0B7KAEC2K14F58E493ED245D5

small
29-11-2012, 05:28
> Ja znalazlem tyle , czyli 6 na stronce
> http://hem.spray.se/minax/arter/namn.html

Bo przez pewien czas tak bylo, artykul pisany po rewizji Gallona... jednak po niekrotkim czasie Schmidt opisal kolejny gatunek - Pterinochilus leetzi.

Awikularia
29-11-2012, 06:09
"Witam Was w kolejnym numerze "Amatorskiego Arachnologa". Ponownie wokol czasopisma zaczelo sie dziac sporo rzeczy. Ma troche wieksza objetosc i bedzie niestety troche drozsze, niz numer poprzedni. Obiecuje, ze taka cena juz pozostanie. Wrocmy do tematu. W numerze sa bardzo interesujace artykuly. Bardzo mnie ucieszylo, ze i poczatkujacy zaczynaja przesylac artykuly. We wspolpracy z panem Kovarikiem powstal taki artykul (juz wydany w Aquarium-Terarium) o niektorych zmianach w taksonomii oraz o nowinach dotyczacych ptasznikow.
Jaks czas temu w naszym kraju zaczeto sprzedawac ptaszniki z rodzaju Pterinochilus. Sprzedaje sie je pod nazwami "orange", "usambara" czy w koncu mammillatus. Jest prawdopodobne, ze chodzi o ptasznika, ktory zyje w Tanzanii i prawdopodobnie pochodzi z lokalnego okregu, zwanego Usambara. Oznaczono je jako Pterinochilus ssp. Jest wszak bardzo prawdopodobne, ze ten pomaranczowo ubarwiony ptasznik bedzie w przyszlosci sprzedawany (i juz sie go sprzedaje) pod nazwa Pterinochilus mammillatus. Problem w tym, ze gatunek Pyterinochilus mammillatus, Strand 1906, byl synonimem i juz nie funkcjonuje (juz sie nie powinno go uzywac przyp. tlum.). Ostatnio, na skutek dzialan P. Kovarika doszlo w rodzaju Pterinochilus do wielu znaczacych zmian. Tu jest przeglad obowiazujacych nazw gatunkow z rodzaju Pterinochilus: P. allualdi, P. chordatus, P. leetzi, P. lugardi, P. murinus, P. simoni, P. vorax. Gatunek Pterinochilus sp. Usambara mozna ogladnac pod adresem http//gea.free.fr

Awikularia
29-11-2012, 06:10
To jest tekst zadany przez Xeo w wolnym tlumaczeniu. Nie pisalam dat przy nazwach Pterinochilusow, oznaczaja one badacza i date odkrycia. Michal Toran to oczywiscie nazwisko autora artykuliku.

Atrax Robustus
29-11-2012, 06:24
A ja zaproponuje zarkanie w przyszlosci na ta stronke:
http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog81-87/INTRO1.html.

small
29-11-2012, 06:30
Atrax Robustus napisał(a):

> A ja zaproponuje zarkanie w przyszlosci na ta stronke:
> http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog81-87/INTRO1.html.

Na ta strone zerkam czesciej niz wp... ;)

42d3e78f26a4b20d412==