PDA

Zobacz pełną wersję : P. spinifer=E. constrictus i co z tego wyniklo...



Awikularia
14-12-2012, 15:16
Tak się już od dawna zastanawiam w towarzystwie "small"... Moje rozmyslania dotycza rodzaju Pterinochilus. Około 2 tygodnie temu postanowilismy z uzytkownikiem "small" pogadac na ten temat - on jest na biezaco z taksonomia ptasznikow, wiec juz rozumiecie moj wybor. A ze bardzo lubie go prywatnie...:D. Ale do rzeczy.

Otoz po zmianach w nazewnictwie w obrebie Theraphosidae sprzed dwoch lat jest tylko 7 gatunkow z rodzaju Pterinochilus. Wedlug Gallona i innych badaczy Pterinochilus spinifer zostal przyporzadkowany do rodzaju Eucratoscelus jako Eucratoscelus constrictus. Zmienilam nazwe na pudelku, ale zaczelam sie zastanawiac. Mam w domu Eucratoscelus pachypus, ktory wyglada zupelnie inaczej niz E. constrictus. A na chlopski rozum powinny byc bardzo podobne... "Small" wygrzebal zdjecie u R. Westa, jak wedlug niego wyglada E. constrictus. I sie okazalo, ze bylam na dobrym tropie. 18 stycznia tego roku zmobilizowalam sie i pogadalismy ze "small". Pozwolcie, ze zacytuje tu nasza rozmowe:
Small:
- zaciekawił mnie ostatnio E. constrictus.
Awi:
- mnie ciekawi od dawna...
Small:
- i stwierdzilem, ze to co wiekszosc mialo jako P. spinifer to nic innego jak P. murinus 'usambara'...
Awi:
- coz moze ja mam "usambara" a nie E. constrictus...
Small:
- musze zdobyc rewizje Gallona tam jest dokladny opis tego gatunku
Awi:
- sluchaj, a nie ma w necie zdjec constrictusa??
Small:
- tylko u ricka znalazlem; http://www.kara-inci.nl/Pterinochilus_spinifer_1.jpg - to jest niby P. spinifer; u niego na stronce fotka E. constrictus to zupelnie inny pajak
Awi:
- no wlasnie... to w ogole do murinusa nie jest podobne, do jakiegokolwiek Pterinochilusa w ogole, to u Westa
Small:
- czyli wiekszosc co twierdzi ze ma P. spinifer maja usambara... ?? qrde dziwna sprawa; i sam jestem ciekaw jak to jest...
Awi:
- znalazlam inna fote, http://www.geocities.com/belewfripp/constrictus.html, tez jest tam podobny do E. pachypusa... na pewno P. spinifer to teraz E. constrictus? nie, no na pewno... ale znowu wgrac foty P. spinifer, to wyskakuje taki constrictus, jakiego mam ja...... czyli spinifer.... czyli spinifer.... synonimem E. constrictus jest Eucratoscelus longiceps i Pterinochilus spinifer; chyba ze te wszystkie zdjecia spiniferow w necie to w rzeczywistosci Pterinochilus murinus "usambara".........
Small:
- no wlasnie
Awi:
- kiedys byl to Pterinochilus sp.
Small:
- 'skandal swiatowy' ;)
Awi:
- wiesz co, mysle ze chyba moge miec racje............., ktos podal taka nazwe jak sie te pajaki w sprzedazy pojaily, moze jakis handlarz, moze malolat, a reszta podchwyciła...... no bo kurde jak to inaczej wytlumaczyc????
Small:
- no calkiem prawdopodobna teoria
Awi:
- a moze w rzeczywistosci nikt tak naprawde nie widzial Pterinochilus spinifer......
Small:
- no wlasnie calkiem mozliwe; ale by bylo... :D
Awi:
- o, cos mam..... "Pterinochilus murinus, red form "spinifer"=arboreal orange baboon, usambarra baboon.......
Small:
- a tam na fotce u ricka czarny; napisze dzisiaj jeszcze maila do Peters'a i Smith'a, albo do Gallona...

Troszke przydlugie, ale proszę o darowanie winy. Skonczylo się na tym, ze ?small? wyslal list do Gallona i otrzymal dzisiaj odpowiedz:

Hi,
The spider in captivity called Pterinochilus spinifer was misidentified.
The real Pterinochilus spinifer was the male of Eucratoscelus constrictus,
so it is no longer a valid species.

The captive spiders incorrectly called 'Pterinochilus spinifer' are
Pterinochilus murinus (red colour form - also called the usambara form).
Some people incorrectly call it 'Pterinochilus mamillatus'.

Wynika z niej, ze to co uwazalismy za Eucratoscelus constrictus to Pterinochilus murinus forma usambara... Forma ?usambara? to także Pterinochilus mammillatus. Coz, czyli ide zmienic napisa na pudelku z E. Constrictus na P. murinus ?usambara?...

A co wy o tym sadzicie?

Piotrw126
14-12-2012, 16:26
ehheeheheheh

Mam 1 z anglika(uwziela sie na mnie wredna bebe)ale mniej więcej przetlumaczylem lol naukowczy sie pomylili ale co wymagac to tez ludzie.Nie znam sie na murinusach i z nowinkami tez nie jestem na bieząco ale to wygląda poprostu śmiesznie. lol wtopa na skale światową.Tyle ludzi .... zylo w niewiedzy.Ciekawo ile jeszcze mnian nazw bedzie dopuki wyklaryje sie sytuacja ...pewnie nigdy bo ciagle będą nowe gatunki i nowe pomylki :);D lol

MaJSteR
14-12-2012, 16:55
ja sądzę, że mam pterinochilus murinus - usambara :)

Awikularia
14-12-2012, 17:21
Mnie od poczatku nie pasowała ta zmiana nazw P. spinifer na E. constrictus. Dla mnie P. spinifer to był jakiś Pterinochilus. Dwa gatunki nie mogą się az tak mocno roznic... Wystarczy popatrzec na rodzaj Psalmopoeus - barwy inne, ale pokrój ciała podobny, Poecilotheria tak samo, itd. A P. spinifer (ten dawny) i E. constrictus maja calkiem inna budowe zewnetrzna.....

Coz, ciesze sie z tego mojego "usambara", bo jest przepiekny.....

A z badaniami, odkryciami tak bywa.... Mysle ze bkedy wynikaja tez z tego, ze P. murinus jest tak szeroko rozpowszechniony w Afryce i wykształcił tak wiele odmian barwnych... Moze rzeczywiscie nastapila kolosalna pomylka gdzies na pietrze hodowca/handlarz... Nie wierze, aby badacz nie rozroznil E. constrictus od P. murinus... ba, kazdy troche doswiadczony hobbysta widzi nieubranym okiem, ze to dwa odrebne rodzaje....

Ciekawe, jak sie to rozwiaze... Moze small napisze jeszcze do Westa i Schmidta :D. Ale Schmidt może nie odpowiedziec, w koncu wlasnie odkrywa nowy gatunek Poecilotheria - P. hanumavilasum...

Robson
14-12-2012, 21:45
http://www.bighairyspiders.com/pic_usambara.shtml

foty waszej usambary :)

cochin
15-12-2012, 01:41
bardzo ciekawe odkrycie.. tylko skoro najprawdopodobniej to jeden i ten sam gatunek to jaka nazwe dla nie go ustalic? Do tego jeszcze ta odmiana kolorystyczna.... Po za tym ustalenie (prawidlowej) nazwy wsrod forumowiczow to jedno- a jesli wasze przypuszczenia okaza sie prawdziwe nalezalo by to zrobic na skale swiatowa- to juz moze byc trudniejsze :)

Powodzenia :)

Awikularia
15-12-2012, 01:57
Robson, no wlasnie cos takiego w domu mam, sprzedano mi to pod nazwa Pterinochilus spinifer..... :)

Xeo
15-12-2012, 02:44
Czyli ci co maja P spinifer maja nic innego jak P murinus"usambara"

rastafaq
15-12-2012, 02:51
Ja mam rzekomo Spinifera ale on jest bardziej pomarańczowy niz te na zdjeciach.Juz sam nie wiem co o tym myslec.

nokeg
15-12-2012, 03:38
ja bym zrobił tak:
-P.murinus-zwykła odmiana murinusa
-spinifer-traźniejszy usambara/mammilatus

i rozwiąrze sie problem kto ma jakiego murinusa:-)

Bart_n
15-12-2012, 04:01
ale jest namieszane z tymi pterinochilusami, ktoś kupi pająka i nawet niewie co na pudełku napisać :) pasowało by to wszystko poukładać, wypisać wszystkie pterinochilusy razem z krótkim opisem wyglądu, oraz przy nazwach podać wszystkie synonimy bo inaczej to do końca tego forum będzie bałagan :)

nokeg
15-12-2012, 04:05
dlatego ja poroponuje zapomnieć o takich nazwach jak P.murinus usambara/mamilatus i zastąpić je jedną nazwą P.spinifer, a murinus będzie jeden i nie bedzie bałaganu, nikt nie bedzie sie pytał jaka jest różnica między murinusem a murinusem mamilatus. bo będzie tylko murinus i sminifer-czyli dawny mamiltaus/usambara, ktos zrozumie czy zabardzo namieszałem:-)??

Bart_n
15-12-2012, 04:25
jakiś czas temu było głośno na forum o tym ze P. murinus to to samo co P. mamilatus(mimo to w ofertach sprzedaży były oba gatunki), a teraz znowu ze P. murinus i P mammilatus( teraz spinifer) to co innego, CHAOSSSSSSSSSSSSS nokeg trzeba to jakoś inaczej rozwiązać :) niedługo jak ktoś przyjdzie do hodowcy, wskaże pudełko z -murinusem,mamillatuse,spiniferem,usambarą... i co tam jeszcze to usłyszy ze to jest Pterinochilus sp. i tyle :) Ja proponuje żeby osoba znająca się na rzeczy zrobiła spis pterinochilusów wraz z opisem wyglądu i synonimami tak żeby potem wszyscy to stosowali

msk
15-12-2012, 04:31
Poprawcie mnie, jesli sie myle:

pterinochilus murinus = zolty, zwykly murinus
pterinochilus murinus "usambara" = pomaranczowy, odmiana "red orange"
pterinochilus mammilatus = nazwa juz nieistniejaca, jest to "usambara"
pterinochilus spinifer = nazwa juz nieistniejaca, jest to "usambara"
pterinochilus chordatus = ciemny, brazowo-czarny okaz, dawny widenmanni

I to chyba tyle, jesli chodzi o pomieszane nazwy, reszta nie jest tak rozpowszechniona (leetzi, lugardi, vorax, allaubi, etc.)

Natomiast dlaczego na murinusa mowi sie "Red Orange Baboon", skoro "Baboon" mowi sie przy Stromatopelmie calceatum?

small
15-12-2012, 05:07
msk napisał(a):

> Poprawcie mnie, jesli sie myle:
> pterinochilus murinus = zolty, zwykly murinus
> pterinochilus murinus "usambara" = pomaranczowy, odmiana "red
> orange"

Tak...

> pterinochilus mammilatus = nazwa juz nieistniejaca, jest to
> "usambara"

Obecnie Pterinochilus mamillatus jest synonimem gatunku Pterinochilus murinus.

> pterinochilus spinifer = nazwa juz nieistniejaca, jest to
> "usambara"

Pterinochilus spinifer = Eucratoscelus constrictus, Osobniki gatunku P. murinus 'usambara' byly sprzedawane jako P. spinifer w rzeczywistosci to zupelnie inny gatunek.

> pterinochilus chordatus = ciemny, brazowo-czarny okaz, dawny
> widenmanni

Tak, obecnie P. widenmanni jest synonimem gatunku P. chordatus.

Awikularia
15-12-2012, 08:38
Baboon to afrynkanska nazwa "ptasznik". Amerykanie na ptaszniki mowia "tarantula"......

Robson
15-12-2012, 11:11
bo sa losie....
small(mały) napisz mi kiedy jestes na gg chcialbym z toba pogadac troche...
ale z tym murinusem calym to bardzo pomieszana sprawa
moze ktos wie kto sie zajmuje porzadkowaniem tych gatunkow?

GALN
15-12-2012, 11:15
hehehehe czytam czytam i teraz jóż nie wiem co mam ,mam 5 szt są malutkie czarne bardzo włochate jak pluszowe misie dupcie mają swiecący metalik kolor taki pomarańczowy z kreseczką czarną przez środek. I co mam ? Ma ktoś może link do stronki z małymi pterinochilus murinus .Choć wątpie czy u małych różnice widać.

x ray
15-12-2012, 11:28
może tam coś znajdziesz ......ale nie wiem czy małe ----------> http://hem.spray.se/minax/

Awikularia
15-12-2012, 12:35
Galn, z doświadczenia wiem, ze u tak malych pajaczkow nie widac roznic. Nie wiadomo, jaka to forma barwna. Musisz poczekac. Ja obecnie mam dwa: "usambara" -> przepiekny, jaskrawopomaranczowy, i "zwykly", czyli zoltawy.... Widzialam w necie jeszcze kilka odmian barwnych. Moze kiedys na nie wpadne...

msk
15-12-2012, 14:21
W takim ukladzie jesli handlarz ma do sprzedania Pterinochilusa spinifera (rewelacyjne slowo, swoja droga) to znaczy, ze ma E. constrictusa tak naprawde?

A tak z ciekawosci, czy mozna sobie poleciec do Afryki, zlapac chordatusa czy innego lugardi i legalnie przywiesc do Polski?

walter
15-12-2012, 23:12
Baboon to afrynkanska nazwa "ptasznik". Amerykanie na ptaszniki mowia "tarantula"......
Avi, Prawie ale niezupelnie tak ...
Angielskojezyczna ludnosc poludniowej Afryki tak wlasnie nazywa ptaszniki.
Baboon to nic innego jak pawian i od dawna wiekszosc afrykanskich ptasznikow przyjelo sie tak potocznie nazywac, poniewaz wystepuja tam, gdzie pawiany.
Inna sprawa jest fakt, ze pawiany traktuja ptaszniki jako przysmak i lapia je dosyc sprawnie.
Takiego np. C. crawshayi amerykanie po prostu nazywaja King Baboon Tarantula :)

Awikularia
16-12-2012, 08:27
Walter, oczywsicie ze tak. Ja ujelam to w ogromnym skrocie :).
MSK, nieprawda. Ci co maja na sprzedaz P. spinifer, to maja na sprzedaz P. murinus "usambara". I wlasnie w tym jest problem... Ktos pomieszal, ale nie wiadomo kto. Dlatego sie zaczelismy ze "small" zastanawiac. Legalnie mozna, czemu nie - jak jestes z ogrodu zoologicznego lub z cyrku :>.

42d3e78f26a4b20d412==