PDA

Zobacz pełną wersję : Do wszystkich,ktorych zwierzaki potrzebuja UVB:)



Obywatel_Snejk
19-03-2014, 02:10
no wiec znowu nie wiem czy to na tym forum czy nie...

W kazdym razie chcialbym sie podzielic z tymi ktorzy jeszcze tego (tak jak ja pare dni wstecz) nie wiedza: mianowicie przeczytalem szeroki artykul szczegolowo testujacy dostepne na rynku lampy produkujace UVB1 czyli ten wycinek spekrtum,ktory jest gadowi najbardziej potrzebny.
W wyniku tych badan jednoznacznie zostalo stwierdzone ze najlepszym zrodlem swiatla tego typu jest ZOOMED ReptiSun 5.0, majaca najwyzszy procent emisji UVB1 sposrod okolo15 lamp testowanych.

Generalnie nie wiem czy ja moge to pisac czy nie bo sie nie znam na sprawach kryptoreklamy czy co to w tym wypadku jest. Licze na inteligencje moderatorow w tym temacie:)

Bocieq
19-03-2014, 03:56
A ile ta swietlówka kosztuje i gdzie jąmożna dostać ?? bo nie widziałem w sklepach [?]
Btw: Tu jest krotkie info o niej --> http://www.zoomed.com/html/fluorescent_lamps.php

Obywatel_Snejk
19-03-2014, 06:10
wydaje mi sie ze skelp moze ci sprowadzic na zamowienie,a kosztuje w Niemczech 17E,wiec podejrzewam,ze w sklepie(uczciwym) zaplacisz za nia kolo 100PLN.

Jojek
19-03-2014, 09:21
Ja to odbieram jak reklamę.
Na podałeś jak na tym tle wypadły inne firmy ani nie podałeś źródła artykułu (link lub gazeta).
Czysty SPAM.

Obywatel_Snejk
20-03-2014, 06:14
sorry,wiec wyczytalem to w Literatura Serpentium, innych nie podawalem bo bylo ich okolo 15-20 testowanych wiec po co?:)
Poza tym nie napinaj sie tak bo ci pekaesy posiwieja:)) wiecej luzu,mialem dobre intencje

Samael
20-03-2014, 08:00
Ja nie widze w tym nic zlego.Mam nadzieje ,ze wielu ludzi to przeczyta i skorzysta :]

Pawllo
20-03-2014, 08:02
po to żeby wiadomo było że to nie sciema :P
podaj link :)
Jaka jest trwałość tych zoomeda świetlówek i co ile trzeba je wymieniać :)

Jojek
20-03-2014, 08:28
Przyzwoite źródła podają chociaż trzy do pięciu pierwszych wyników łącznie z ocenami po to żeby było widać jak to się ma do innych producentów i jakie to są różnice. Może być, że podana firma zajeła pierwszą pozycję ale kolejne były o 0,002% za nią. Skąd to niby mamy wiedzieć?

Wycieczki osobiste sobie lepiej daruj.

Azazel
21-03-2014, 03:13
Ja dotarłem do artykułów , z których wynika iż szeroko dostęne lampy UV to jedna wielka lipa. Urządzenia pomiarowe najwyższej klasy wykazały iż w już odległości 5 cm od lampy promieniowanie UVn jest znikome. Przy 40cm nie ma go już wcale.
Pozytywne opinie były tylko na temat profesjonalnych lamp naświetlających stosowanych w medycynie. Lampy producentów dostępne na naszym rynku według testu to jednym słowem marketingowa lipa.

Azazel
21-03-2014, 03:22
Oto cytat wypowiedzi jednego z amerykańskich hodowców Artura Gorniaka

"Pracuje obecnie jako inzynier dla firmy ktora zajmuje sie systememi oswietleniowymi wiec mam dostep do najnowoczesniejszej technologi pomiarowej. Przetestowalem rozne promienniki UVB?UVA ( Zoomed, Hagens) i powiem ci jedno - te produkty to jest WYWALENIE KASY DO SMIECI - wszystkie z nich. Zaden powazny hodowca ( w US) ich nie stosuje gdyz po prostu nic nie daja. Dla przykladu ZooMed power Sun 150 Watt nie emituje zadnego promieniowania ( UVA/UVB) na dystans dluzszy niz 5 cm (!!!!!!) od zarowki, a po tygodniu swiecenia spada to do okolo 2 cm ( musisz dotknac niemalza zarowki czujnikiem aby coz zmiezyc) - niektorzy mowia ze kolory ich zwierzat sie poprawily stosujac te zarowki - one sie nie poprawily tylko te zarowki emituja odpowiednia dlugosc fal ktore sprawiaja ze mamy wrazenie ze nasze gady rzeczywiscie poprawily sie na wygladzie - wyjmij gada z klatki - i co ? CZAR PRYSL!!!!
Nie dajcie sie skusic na takie wydadki - kupcie lepiej caly karton normalnych zarowek ( a tak w zapasie....lol) Wiekszosc gadow w niewoli nie potrzebuje kontaktu z UV !!!! Rozmnozylem osobiscie zolwie Geochelone Elegans ktore nigdy nie widzialy naturalnego promieniowania UV!!!!! Moj kolega rozmnaza co roku 10 gatunkow waranow bez zadnych "magicznych" zarowek........Jezeli masz za duzo kasy, i chcesz miec prestiz zwiazany z posiadaniem takiej zarowki - Go for it!!!!!!! "

Wypowiedz pochodzi z forum www.terrarystyka.com.pl
Cały artykuł znajduję się pod adresem http://www.terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=20493&highlight=

Bocieq
21-03-2014, 03:29
heh czyżby rewolucja w dziedzinie oświtlania terrarium ?
Wydaje mi sie to troche niewiarygodne .. przeciez tyle osob w polsce je stosuje ... no nie wiem poczekamy - zobaczymy

Azazel
21-03-2014, 03:40
Może właśnie je stosujemy wierząć iż przynoszą efekty, fakt jest faktem iż wielu z nas osiąga doskonałe efekty z UV jak i bez niego.

Czekam na opinie kolegów.

CURTUS
21-03-2014, 06:42
Witam :)
Pan Artur Górniak wypowiada się wyjątkowo ładnie i wydawałoby się, sensownie...
Szkoda, że miesza diametralnie różne gatunki węży w jednym kotle ( http://terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=17511&highlight=&sid=e7ccb05037a1afbecb793e84e149f443), następnie sam sobie przeczy również w innych tematach np. kwestia mat grzewczych "Przykro mi Biber, ale nie mam zadnego doswiadczenia z matami grzewczymi tak jak i nikt z moich znajomych hodowcow, wjec nie umiem Ci pomoc w tym temacie ......przykro mi!
jednyne zastosowanie mat grzewczych z jakim jestem zaznajomiony to dla doroslych zolwi ( np. Geochelone sulcatta) w ich zimowych rezydencjach. (http://terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?p=129960&highlight=#129960)"

następnie: " Ja osobiscie przestalem uzywac zarowek dosyc dawno stosujac maty grzewcze ale to tylko i wylacznie z powodow konstrukcyjnych moich rackow. (http://terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?p=139975&highlight=#139975) ".

Powyższe pozostawię bez komentarza...

Pomimo fajnych fotek (ciekawe gdzie tak naprawdę robionych) i interesujących opisów P.regius (ciekawe przez kogo pisanych), dwa powyższe przypadkowe tematy spowodowały iż odpuściłem sobie czytanie Pana Górniaka...

Osobiście już miałem możliwość przekonania się o skuteczności leczniczej sztucznego UV np. u kameleonów jak i legwanów.
Co więcej - mam pewność co do samej kwestii emisji UVB przez dwa produkty ZooMed : ReptiSun 10% compakt oraz PowerSun 100W - niestety badanie było przeprowadzane nieoficjalnie, miernik promieniowania UV, przeznaczony do badania jego stężenia w salach operacyjnych, reagował bardzo ładnie (27 do 30 jakichśtam jednostek - niestety w tym momencie nie pamiętam co to było) - planowane jest przeprowadzenie już solidniejszych pomiarów na AR Wrocław.

Nigdy nie byłem fanatykiem sztucznego doświetlania UV, jeżeli jednak większość wiary posiadająca jaszczurki wymagające go, nie ma czasu na zabawę z plażowaniem i dokładne pilnowanie składników pokarmu - niech lepiej nie czyta bzdetów o zbędności sztucznych promienników UVB...

Jojek
21-03-2014, 06:50
Bzdura.

Obywatel_Snejk
21-03-2014, 08:54
nie chce mi sie tego wszystkiego komentowac bo i po co twardoglowcom (co poniektorym...TO NIE DO WSZYSTKICH KTORZY TU ZABRALI GLOS:)), skoro oni maja juz utarte swoje myslenie:))) Ich sprawa.

Natomiast co do oswietlenia i artykulu:
-Pawllo: sprzedaj kaucje z butelek i makulature bo zeby sobie to czytac(w calej zawartosci), to trzeba wykupic prenumerate:),wiec linka nie podaje bo i po co:)

-Jojek: inne byly daaaleko w tyle(pozostalych 14 lub 19:))

Mnie to i tak wisi bo moje weze UVB nie potrzebuja(ani zadnego innego...:))


Podalem to wszystko bo mam dobre serce i wierze w idee TCP-forum:)

Azazel
21-03-2014, 09:29
Piotrze nic prostrzego jak zadać pytanie Arturowi, kto pisze mu opisy , kto i gdzie robi zdjęcia ?

Zarówno Ty jak i Artur w pewnym sensie macie racje. Z moich doświadczeń wynika , iż bardziej skłaniał bym się w kierunku Artura - choć z mniejszą dozą generalizmu.
Zamiast kwestionować czyjeś sugestie proszę o konstruktywną wypowiedź, wypowiedź po przeczytaniu której będziemy wiedzieli coś więcej, wypowiedź która wniesie coś nowego.

Ani rodzaj Epicrates ani Eunectes w Usa nie grzeszy popularnością , co niby skłoniło 270mln populacje do takiej decyzji ( warto przynajmniej pomyśleć - a nie wyjeżdzać ze setki europejczyków uważają inaczej ) - i co z tego - my mamy swoje amerykanie swoje doświadczenia.
Amerykański rynek jest znacznie większy od Europejskiego,klimat Florydy i Kaliforni sprzyja hodowli wielkich dusicieli bez nakładu dużych kosztów. Poziom życia znacznie wyższy niż u nas sprawia iż ludzi stać na coś innego niż eunetes noteus czy epicrates cenchria maurus czy cenchria cenchria.

Wiedze czerpie głownie z amerykańskich stron ( moim zdaniem merytorycznie na wyższym poziomie , kultura terrarystyczna na zupełnie innym poziomie niż europejska, u nas wszystko się komplikuje - większość mych znajomych w oparciu o te rady mnoży rok rocznie swoje węże.
Co do setek mnożonych u nas gatunków i eksportowanych na zachód to przesada.
Wszystkie duże , profesjonalne hodowle to importy - własnych lini hodowlanych jeszcze nie mamy - a jakość naszego ekportu pozostawia wiele do życzenia.

Europejski styl terrarystyki jest z goła odmienny od Amerykańskiego.
Jednak to za oceanem znajdują się największe i najbardziej renomowane hodowle na świecie obsługujące tysiące klientów na całym świecie. Tam z wężami się pracuje w Europie debatuje ile cm powinna mieć dł terrarium , jaka powinna być wysokość , szerokość i kogo upoważnić do ewentualnej kontroli warunków w jakich są trzymane gady.
Za oceanem się je mnoży a skoro się mnożą to mają doskonałe warunki a te określają doświadczenia tysięcy hodowców.

Co do kwesti oświetlenia to Artur ma dość radykalny pogląd , aczkolwiek skłamał bym twierdząc, iż jest to jedyny znamy mi przypadek takiego podejscia do UVB.
Sam spotkałem się z artykułami , testami i wypowiedziami ukazującymi lampy UVB w niekorzystnym świetle.

Znam mnóstwo osób notujących doskonałe efekty zarówno z UVB jak i bez niego.

Cytat z wypowiedzią Artura zamieściłem będąc ciekaw Waszych opini.
Z tonu twych wypowiedzi Piotrze dobitnie wynika iż nie darzysz Artura sympatią i nie musisz, liczyłem na jakieś merytoryczne konkrety lecz ponownie Piotrze nie wnosisz nic nowego do dyskusji.

Troszkę więcej luzu , szacunku dla kultury i doświadczeń oraz znacznie więcej wartościowych merytorycznie wypowiedzi.

Mariusz Sekściński
21-03-2014, 10:22
Dla zwolennikow terrariów bez UV-B

http://80.53.222.146/galeria/DSCN1148.JPG

Pierwsze zdjęcie przedtawia gekona wychowywanego bez UVB. Świerszcze posypywane wapnem i mikroelementami.

http://80.53.222.146/galeria/DSCN1151.JPG

Drugie zdjęcie przedstawia gekona, który w swoim chowie miał już UVB (ZooMed ReptiSun D3 compact 5%) zaś mikroelemrny i wapno czerpał ze zróżnicowanego pokarmu.

Oba gekony są w tym samym wieku. Po pysku pierwszego najlepiej widać czy UVB jest zbędne.

Zaś w kwestii formalnej artykół pana Artura Górniaka jest dla mnie mało rzeczowy:

Po pierwsze brak jest podstawowych danych miernika jakiem przerowadzano pomiary emisji UVB (model, producent, ostatnie badania legalizacyjne).

Po drugie:
"...Przetestowalem rozne promienniki UVB?UVA ( Zoomed, Hagens) i powiem ci jedno - te produkty to jest WYWALENIE KASY DO SMIECI - wszystkie z nich. Zaden powazny hodowca ( w US) ich nie stosuje gdyz po prostu nic nie daja. Dla przykladu ZooMed power Sun 150 Watt nie emituje zadnego promieniowania ( UVA/UVB) na dystans dluzszy niz 5 cm (!!!!!!) od zarowki, a po tygodniu swiecenia spada to do okolo 2 cm ( musisz dotknac niemalza zarowki czujnikiem aby coz zmiezyc).."

Dotkniecie Repti-Suna 150W czujnikiem spowoduje natymiastowe uszkodzenie czujnika pomiarowego, nie dziwie sie, że pomiary wyszły błędnie - kto nie wierzy niech pracującego Repti-Suna 150W dotknie palcem, bedzie wiedział dlaczego producent zaleca oparwy ceramiczne do niego.

Po trzecie:
"..Wiekszosc gadow w niewoli nie potrzebuje kontaktu z UV !!!! Rozmnozylem osobiscie zolwie Geochelone Elegans ktore nigdy nie widzialy naturalnego promieniowania UV!!!!! .."

To jak ten żółw wytworzył sobie D3, jeśli powrzechnie wiadomo, że bez D3 nie ma możliwości przyswojenia wapnia - dla niedowiarków polecam zdjecie pierwsze mojego gekona.

Jojek
21-03-2014, 11:04
Obywatel_Snejk napisał(a):

> -Jojek: inne byly daaaleko w tyle(pozostalych 14 lub 19:))

A ty w kółko swoje jak reklamówka telewizyjna. Wiodące proszki pozostały daleko w tyle. To nie jest zwykły proszek. Itd. itp.
Widzę że nie uzyskam od ciebie wiarygodnych informacji. Pa.

CURTUS
21-03-2014, 14:31
Witam :)

http://home.comcast.net/%7Eholachapulin/Researchmain.html
- na ile obiektywne te wyniki ?- nie wiem... jednak nie potrafię sobie uzmysłowić, jak miałyby być opłacane przez wszystkich ujętych tam producentów a wyniki jasno wskazują na co prawda spore czasami różnice, jednak emisję UVB w każdym przypadku... - to jako kwestia samej jego obecności w tych produktach... Jak już pisałem, sam nie mam pojęcia o miarach światła, natomiast byłem świadkiem ewidentnej reakcji aparatu do takich pomiarów w zetknięciu z dwoma typami promienników UVB.

Azazel - poczytaj DOKŁADNIE temat węży (jakoś nie widzę abym tam pisał np. o setkach gatunków mnożonych w Polsce - raczej o setkach osobników wśród kilku wymienionych gatunków a tych to akurat mnoży się w Polsce jeszcze sporo, jedynie P.regius został zaniechany właśnie z powodu niskiej ceny importowanych maluchów z ferm ) - wyłuszczyłem tam chyba wystarczająco szczegółowo swoje stanowisko i to brak sensu w porównywaniu omawianych tam gatunków węży, skłonił mnie pierwotnie do nabrania nieufności w stosunku do wypowiedzi A.Górniaka...
Następnie przez przypadek (ostatnimi czasy zaniedbałem przeglądanie forów) trafiam na dwie wykluczajace się wypowiedzi tejże osoby przez coraz większą liczbę osób na forum uważanej za specjalistę, co niestety ma taki efekt, iż Jego słowa stają się dla początkujących swego rodzaju "wyrocznią" a to niestety w przypadku gdy osoba taka przez brak wiedzy o podstawowych sprawach walnie jakiegoś "knota" - zaowocuje wtórnym uwstecznieniem się "kultury terrarystycznej"...
W tym samym czasie zostaje "rzucona rękawica" zwolennikom sztucznego UV - niestety znowu przez tę samą osobę... sorx... jak już pisałem, nie jestem fanatykiem sztucznego UV, sam swego czasu nie używając go, mnożyłem parę gatunków co do których powszechnie uważa się, iż jest im niezbędne (stosowałem kąpiele słoneczne oraz sowite urozmaicenia karmowe wraz z dodatkami mineralno/witaminowymi), jednak kwestionowanie samej potrzeby UVB u gadów - totalny bzdet... Powtórzę poraz kolejny - sztuczne źródła UV nie są nie zastąpione, jednak alternatywne dla sporo bardziej pracochłonnych działań mających na celu utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia większości z hodowanych gadów czy nawet płazów.
Co do zachodniej terrarystyki - na pewno dostępność tak gatunków, jak i poziom życia na nią pozwalający, są sporo lepsze niż w Polsce - pytanie jedynie, czy na tym można opierać opinię o jakości wiedzy terrarystycznej ogółu ? Porównałbym to raczej do kwestii znajomości innych dziedzin w USA - zapytaj tam gdzie leży Polska...
Specjalizacja tematyczna - napewno są w tym dobrzy i jest ona niezła gdy idzie o kwestie bytowe (łapanie kilku srok na raz jest mało efektywne - oki), jednak mi osobiście przypomina to raczej klapki na oczach konia pociągowego.
Fermy... no tak... to napewno - mają tam tego sporo :D:D:D Wiesz ? - powiem z autopsji - "produkcja zwierzęca" absolutnie nie oznacza szczegółowej wiedzy o samych zwierzętach :D:D:D Raz ustalone warunki, rutynowe czynności codzienne, odpowiednia infrastuktura firmy, dobry materiał rozrodowy i nie trzeba mi wiedzy na temat tego, czy pojedyńcza samica świerszcza złoży jedno czy 1000 jaj, nie muszę znać ani jednego gatunku poza akurat "produkowanym", nie muszę wiedzieć, jaki dokładnie składnik pokarmowy znajduje się przeważnie w diecie legwanika obrożnego w naturze czy też jak wygląda jajo drewnojada - mówię to trochę żartem, jednak tak to wygląda w większości "wysoko wydajnych" ferm tak legwana zielonego, pytona królewskiego, węża zbożowego, węży królewskich, agam brodatych, kur, świń, gęsi czy kaczek... - z prawdziwą wiedzą o tych zwierzętach nie musi to wsio mieć zbyt wiele wspólnego - tak więc sama kwestia warunków finansowych pozwalających komuś na utworzenie takiej hodowli, nie powoduje jeszcze u mnie narastania szacunku dla wiedzy danej osoby - na to trzeba sobie zasłużyć czymś więcej niż "posiadaniem"...

mboinski
21-03-2014, 23:46
Jeju to jak w koncu z tym jest ?? stosować czy nie ??

Bocieq
22-03-2014, 00:38
stosować [;

Azazel
22-03-2014, 02:47
Racja Piotrze , Amerykanie mają specyficzne podejscie do wiedzy - wiedzą to co im potrzebne - gdzie leży Polska wie tylko tamtejsza Polonia, lecz pytanie co wynika z tej wiedzy - absolutnie nic , jest nie przydatna. Jesli Amerykanin pragnie odwiedzić Polskę to otwiera atlas i już wie.
Myśle, że rzadnemu z nas nie zależy by jego słowa były traktowane za wyrocznie.
Istotą forum jest wymiana doświadczeń jak i wzajemna edukacja i do tego mają służyć wypowiedzi.
Odrobina szacunku dla kolegów zawsze wskazana - przynajmniej ton takiej dyskusji będzie na innym poziomie kulturalnym

CURTUS
22-03-2014, 02:54
Witam :)
U jaszczurek dziennych zdecydowanie tak - szczególnie w okresie wzrostu jest to istotne. To jakiego typu źródło UVB będzie stosowane, jest już mniej istotne - ważne aby nie przekombinować (Ultravitalux Osramu jest może i dobry, jednak łatwo z nim przesadzić), osobiście najlepsze efekty hodowlane osiągam przy kompaktówkach ReptiSun a lecznicze przy PowerSun, kiedyś nie stosowałem sztucznego doświetlania i też niby wszystko było oki, jednak czas poświęcany na szykowanie wolier zewnętrznych, bieganie za sztucznymi dodatkami karmowymi itd., opłaciło mi się zamienić na jednorazowy wydatek (raz na kilka miesięcy), szczególnie, że mam sporo zwierzaków i w pewnym momencie zaczynało na wszystko brakować czasu.
U jaszczurek nocnych niby nie jest niezbędne, jednak myślę, że wskazane - nawet gatunki takie jak toke czy lamparcik, widzę chętnie wygrzewające się pod promiennikiem, pomimo, że niby w części nieoświetlonej mają również ciepłe punkty - wskazywałoby to w takim razie na to, iż i w naturze korzystają z promieni słonecznych a co za tym idzie z UV...
Co do węży - mnożą się, są w niezłej kondycji i bez UV... niestety i tu można by się zastanowić nad niektórymi z nich - u wielu gatunków o dziennym trybie życia mżna zaobserwować wzmożoną aktywność pod wpływem UVA a co za tym idzie podejżewam, iż i UVB może nie być im obojętne.
Powiem tak - sprawa jest indywidualna, nie można nikogo zmusić do zakupów sprzętu, nie można wymagać by na słowo wierzył w jego przydatność - można najwyżej (oczywiście samemu będąc do tego przekonanym) robić wszystko aby własne zwierzaki utrzymać w jak najlepszej formie - w większości terrarii stosuję sztuczne UVB...

SNAKES
22-03-2014, 04:09
Witam,


Azazel napisał: "Ja dotarłem do artykułów , z których wynika iż szeroko dostęne lampy UV to jedna wielka lipa".

Podaj jakiś link do tych artykułów. Jestem ciekaw metodologii badania i urządzeń pomiarowych. Bo temat jest bardzo kontrowersyjny. Dotychczas spotkałem się z kilkoma twierdzeniami że te lampy to lipa - ale nie udało mi się znaleźć samych wyników badań, tylko opinie.
W ostatnim Literatura Serpentium był bardzo fajny artykuł, który opisuje Obywatel_Snejk. Podane są wszystkie szczegóły prowadzonego badania, model i producent urządzenia pomiarowego etc. Można więc przyjąć że to badanie pomimo małej próby rzetelne.
A wnioski bardzo interesujące.

Pozdrawiam

blackjack
22-03-2014, 04:23
Ale reptio-glo 8.0 dla agamy 24 cm nad nia jest dobre? <lol>

CURTUS
22-03-2014, 05:23
Azazel - kredyt szacunku ma mały limit początkowy - trzeba sobie zasłużyć aby go utrzymać i rozwijać, a i stracić go łatwo...
Co do kwestii wiedzy ściśle tematycznej - napewno jest w pewnym stopniu dobra, jednak w takim razie należałoby się powstrzymać od "autorytatywnych wypowiedzi" w tematach absolutnie nie znanych. W takim wypadku należałoby umieć się przyznać do błędu, nie brnąc w niego dalej szczególnie gdy jest się osobą skądinąd uznawaną za swego rodzaju autorytet...
Nie twierdzę, że samemu mi się to nie zdażyło, coś mi świtało, okazało się jednak bzdurą czy może zbytnim poleganiem na starym info... - sprawdziłem, skorygowałem, przyznałem do błędu i to niejednokrotnie.
BTW - wyrażenie wątpliwości co do kompetencji, nie jest jednoznaczne z brakiem szacunku do rozmówcy, no... chyba, że rozmówca nie potrafi rzeczowo odpowiedzieć przytaczając coś więcej poza twierdzeniami nie podpartymi w realiach - wtedy sam siebie skazuje na lekceważenie.

CURTUS
22-03-2014, 05:31
Witam :)
Wydaje mi się, iż pionowa odległość 24cm to trochę mało, chyba że zwierzak ma możliwość oddalenia się od bezpośredniego źródła UV w poziomie, wtedy sam może eksponować się na te promienie we właściwej dla siebie odległości - jeżeli terrarium jest nie tylko niskie ale i o niezbyt dużej powierzchni - sugerowałbym zastosowanie świetlówki o słabszej emisji UV, bądź skrócenie czasu naświetlania do np. 6h na dobę.

Obywatel_Snejk
22-03-2014, 06:16
idz kup sobie zarowke osram czy cos w tym guscie.
a jak chcesz wiarygodne info przeczytac to sobie zaprenumeruj to sie nauczysz:)

blackjack
22-03-2014, 09:29
taaa zaprenumeruje sobie :] A agama bedzie miała możliwość odejścia oczywiście, bo terra liczy 120cm*55cm*55cm i świetlówka ma 45cm i bedzie bespodrednio nad półką.

PavelSmithi
28-03-2014, 07:09
no ładny nam tu moral dales o UVB mariusz_s :)
dziekki ;)

42d3e78f26a4b20d412==