PDA

Zobacz pełną wersję : NeUrOtOxYnY RuLeZZzzzz



Banan
16-12-2012, 12:35
Ejjj powiedzcie mi jedno- co to sa te cale neurotoksyny (co to za substancja co powoduje itd.) bo one sie zawieraja w jadzie ptasznikoof nie?? Wiara cala sfefrana jak slyszy neurotoksyny a ja nie sklejam o co w tym wszystkim biega... Oswieccie mnie rodacy!!

RAMMSTEIN1
16-12-2012, 12:47
neurotoksyna jest substancja działajaca na układ nerwowy :>

BakuBak
16-12-2012, 12:52
przewarznie blokują kanały jonowe - najczęsciej na+ co uniemorzliwia przywrucenie potencjału wyjściowegoo i nagromaddzanie chloru w komurce czyt : trwałe jej uszkodzenie :]

Hari
16-12-2012, 12:54
Jak sama nazwa wskazuje jest to substancja toksyczna dla ukladu nerwowego ;) Powoduje np. paraliz. W sklad jadu moze wchodzic wiele związkow, np. hemolizyny, powodujące hemolizę, czyli rozpad czerwonych krwinek. Neurotoksyna jest jedną ze skladowych jadu i moze stanowic procentową większosc. Wszystko zalezy od gatunku. To tak w skrocie.

Xeo
16-12-2012, 14:36
A hemotoksyny sa to substancje ktore niszcza tkanki miekkie....widziales kiedys ugryzienie Naja sp.?? Tak wlasnie wyglada tkanka zaatakowana przez hemotoksyny http://sidewinder78.tripod.com/thesidewinderranchenglish/id18.html

Diabolo
16-12-2012, 14:48
wow, aż zgłodniałem pod wpływem tych zdjęc :D

bachus
16-12-2012, 15:48
taa foty dają do myślenia. Niedawno widziałem film o grzechotnikach, pokazywali gościa, którego ukąsił nie wiem jaki gatunek, ale łapa tak mu spuchła, że lekarze musieli rozcinać skórę na całej długości ręki żeby to opanować. Facet cudem uniknął amputacji.

ma ktoś może dostęp do tej książki ?? http://www.ksiegarnia.uni.torun.pl/rec_815.html

Awikularia
16-12-2012, 17:11
Facet cudem uniknął smierci... Czy to byl ten film, kiedy gosciu w gorach lapal grzechotnika na drodze? O ile sobie przypominam, to dostal 160 jednostek surowicy.... Okazalo sie, ze byl uczulony na jad......

bachus
17-12-2012, 03:01
Dokładnie ten film :) nom surowice musieli hurtem sprowadzać bo w klinice zabrakło.

x ray
17-12-2012, 08:15
Jad pająków, węży,skorpionów..itp...jest to wydzielina specjalnych jadowych gruczołów służąca głównie do uśmiercania zdobyczy.

Jad jest mieszanką związków białkowych o rozmaitym działaniu, zawartość wody w jadzie waha się w zależności od gatunku pajaka,węża i jego stanu fizjologicznego (u grzechotnika teksańskiego 49%, u żmii nosorogiej 70% i tak dalej....). Przy ugryzieniu ofiary wąż zwykle zużywa ok. 22% swego zapasu jadu,..pajak nie wiem,być może podobnie.

Dokładny skład chemiczny jadów pająków nie jest jeszcze dokładnie poznany, stanowi on złożoną mieszaninę różnych związków, często połączonych między sobą. Zwykle możemy wyróżnić frakcję niskocząsteczkową o charakterze polipeptydów, enzymy i wielkocząsteczkowe białka, często związane z enzymami.

Do celów praktycznych wyróżnia się w jadzie pajaka szereg składników wg ich działania na organizm ofiary. Główne z nich to neurotoksyny (toksyczne dla układu nerwowego), hemolizyny (powodujące hemolizę), cytolizyny (wywołujace lizę komórki), koaguliny (wywołujące koagulację), kardiotoksyny (toksyczne dla serca), hemoraginy, kinazy białkowe.

Jady różnych pajaków, węży itp...charakteryzują się stałym stosunkiem poszczególnych składników. W jadzie węży z rodziny zdradnicowatych (kobry, mamby, taipan, wąż tygrysi, węże koralowe) i w jadzie węży morskich przeważają neurotoksyny, hemolizyny i fibrynolizyny, a w jadzie węży z rodzin żmijowatych i grzechotnikowatych przeważają cytolizyny, koaguliny i hemoraginy.Jad niektórych gatunków pająków,węży znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym do wyrobu leków, a także do produkcji surowic przeciwjadowych..... i to by było na tyle.

bachus
17-12-2012, 15:38
...na tyle... plus wzmianka o nekrotoksynach, będących katalizatorami procesów rozkładu żywej tkanki, co w połączeniu z antykoagulantami (np. substancjami uniemożliwiającymi krzepnięcie krwii) daje w efekcie śmierć ofiary przez wykrwawienie i efekt uboczny rozpoczęcia gnicia rany, czasem zanim jeszcze ofiara raczy sobie umrzeć.

Nekrotoksyny są składnikami jadu m.in. wieku gatunków grzechotników.

Hari
17-12-2012, 15:58
i tym optymistycznym akcentem konczymy wątek, a także serdecznie życzymy wszystkim forumowiczom wielu sukcesów w hodowli ptaszników ;]

x ray
17-12-2012, 16:02
to zostało wymienione....koagulacja (łc. coagulare ‘ścinać się, krzepnąć’ od coagulum podpuszczka – środek ścinający ...i tak dalej ;)

42d3e78f26a4b20d412==