PDA

Zobacz pełną wersję : polskie skorpiony



sajmon
19-12-2012, 11:13
gdzies w archiwum przeczytałem, że ktoś z was hodował polskich krewnych skorpionów. dzisiaj rano moja mamusia;) znalazła jedną taką gadzinę. problem w tym, że nie wiem jak on się nazywa, więc nie mogę znaleźć o nim żadnych informacji.
podajcie nazwe i jakies informacje.

Atrax Robustus
19-12-2012, 11:19
Mimo, ze na skorpionach znam sie raczej srednio, to zapewne chodzi o zaleszczotki.

Alerik
19-12-2012, 11:58
Też tak myślę, kiedyś o tym słyszałem i dawno temu chyba widziałem, ale nie pamiętam dokładnie jak wygląda.

x ray
19-12-2012, 12:05
Kształtem przypominają skorpiony, głównie dzięki dużym szczypcom z gruczołami jadowymi, znajdującymi się na końcach nogogłaszczków. Odwłok segmentowany, owalny, szczękoczułki niewielkie, zakończone szczypcami, głowotułów pokryty pancerzem zawiera gruczoły przędne, których wydzielina służy do budowy kokonu stanowiącego ochronę dla osobników dorosłych i potomstwa.

Zaleszczotki są drapieżne, atakują drobne owady. Rozdzielnopłciowe, wiosną samice składają jaja do torby lęgowej w okolicy otworu płciowego, jaja zapładniane są spermatoforem wytwarzanym przez samca, który samica wprowadza do dróg rozrodczych. Młode po wylęgu pozostają przez pewien czas pod opieką samicy.

Zaleszczotki występują w różnych środowiskach, spotykane są w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie pełnią pożyteczną rolę atakując szkodniki. Szeroki zasięg występowania zawdzięczają m.in. zdolności przemieszczania się z owadami, do których przyczepiają się za pomocą szczypiec.

Znanych jest ok. 2 tys. gatunków, w Polsce występuje ok. 40, przedstawicielami krajowymi są zaleszczotek pospolity (Chelifer cancroides) oraz zaleszczotek muzealny (Cheiridium museorum).

nokeg
19-12-2012, 12:59
http://www.uku.fi/~holopain/stt/Pseudscorpion.jpg

nokeg
19-12-2012, 12:59
eee nie wyszło:-)

sajmon
19-12-2012, 13:06
tylko mój jest troche ciemniejszy.

nokeg
19-12-2012, 13:08
jakiej one sa wielkosci??

Alerik
19-12-2012, 13:09
Na pewno mniejsze niż na zdjęciu z linka:). Ja wiem.... 4-5 mm?

x ray
19-12-2012, 13:20
......największych gatunków - do ok. 1 cm.

Spellcaster
19-12-2012, 13:41
Wydaje mi sie ze to na zdjeciu to Zaleszczotek książkowy ( Chelifer cancroides ) Żyje w starych książkach. Jest tez współmieszkancem uli , gdzie zywi sie szkodliwymi dla pszczół roztoczami i owadami , np. małymi gąsiennicami barciaka. Ofiary nawet wieksze od siebie paralizuje jedem .
Wiekszosc zaleszczotków zyje w klimacie rownikowym i podzwrotnikowym, niektóre są kosmopolityczne . Drapieżne , żywią sie drobnymi owadami i roztoczami. Spotyka sie je w mchu , pod korą , pod opadłymi liscmi. Znanyych jest około 1000 gatunków.
Są to drobne pajęczaki , 1-8 mm długości , wyglądem faktycznie podobne do skorpionów , ze wzgledu na bardzo długie , szczypcowate pedipalpy , ale nie mają zaodwłoka ani wymiarów skorpionów. Ciało podzielone jest na głowotułów i odwłok .

42d3e78f26a4b20d412==