PDA

Zobacz pełną wersję : spinifery



DragoN16
28-12-2012, 12:40
joł
mam samice p.spinifery jest po 8 wylince. i moje pytanie : Czy moge jej dać mysz, jak tak to jaką wielką???????????????/ za odpowiedzi z gory dziękuje

roko
28-12-2012, 12:45
wydaje mi się ze zamloda na mysz moe zarodek ale w tesz to bardzo wątpie!

rastafaq
28-12-2012, 13:15
to bardziej zalezy od wielkosci niz od wylinki, roznie rosna.

MaJSteR
28-12-2012, 13:15
możesz dać jej noworodka mysiego(większy nie wchodzi w rachubę).. L8 bez trudu sobie z nim poradzi.. kędziorka L8 kumpla z dziką rozkoszą wszamała takiego właśnie noworodka... nie zdziw się jednak, gdy pająk zignoruje myszkę, a nawet będzie sie od niej trzymał zdala...

roko
28-12-2012, 13:17
a przedewszystkim poco? nie zje ci i co z nią zrobisz a tu jest bardzo duze prawdopodobieństwo ja wole karmic duzymi swierszczami i to pajączkowi w zupełnosci wystarcza!
pozdro:)

MaJSteR
28-12-2012, 13:19
ja także... już raz popełniłem ten błąd, że przyniosłem do domu mysz.. murinus L9 nie chciał jej tknąć.. teraz karmię tylko świerszczami...

small
28-12-2012, 14:16
DragoN16 napisał(a):

> mam samice p.spinifery jest po 8 wylince. (...)

IMHO warto wiedziec co sie ma... nie P. spinifer tylko to zapewne P. murinus 'usambara'.

rastafaq
28-12-2012, 14:20
Dajcie spokoj z tym usumbara, po pierwsze nawet jak sie juz upierasz ze spinifer = usumbara to nie trzeba tego non stop podkreslac, przeciez wiesz o co chodzi, to Twoje zdanie na ten temat, nie kazdy sie z tym zgadza wiec nie narzucajcie nikomu tego nazewnictwa.

DragoN16
28-12-2012, 14:27
propo postu roko jak nie zje myszy to dam gekonowi toke on nią nie pogardzi więc sie nie zmarnuje nom i o tą nazwe to jest spinifer http://www.e-animales.com/exoticos/ficha.php3?seccion=invertebrados&id_sel=476

small
28-12-2012, 14:33
> Dajcie spokoj z tym usumbara, po pierwsze nawet jak sie juz
> upierasz ze spinifer = usumbara to nie trzeba tego non stop
> podkreslac

No wlasnie jestes kolejna osoba, ktora tego nie rozumie. To nie jest tak ze P. spinifer = P. murinus 'usambara'. Pajak, ktory do niedawna byl opisany jako P. spinifer to obecnie Eucratoscelus constrictus i moge sie zalozyc o wszystkie moje pajaki, ze DragoN16 nie ma tego gatunku, a to co zakupil jako P. spinifer to nic innego jak Pterinochilus murinus 'usambara'.

> (...) przeciez wiesz o co chodzi, to Twoje zdanie na ten
> temat, nie kazdy sie z tym zgadza wiec nie narzucajcie nikomu
> tego nazewnictwa.

Dobra w takim razie napisz mi kto sie z tym nie zgadza... ja nikomu nic nie narzucam pisze tylko jaka jest poprawna nazwa tego pajaka. Mozesz na niego rownie dobrze mowic B. smithi bo ta nazwa w przypadku tego ptasznika takze bedzie niepoprawna.

small
28-12-2012, 14:38
DragoN16 napisał(a):

> nom i o tą nazwe to jest spinifer
> http://www.e-animales.com/exoticos/ficha.php3?seccion=invertebrados&id_sel=476

Wszystkie fotki w tym opisie pokazuja P. murinus 'usambara'.

rastafaq
28-12-2012, 14:46
Nie zgadzam sie z tym ja, nie zgadza sie kilku hodowcow ze sporym starzem, ktorych znam, nie zgadza sie tez zapewne Kovazik ( nie wiem jak to sie pisze ). Dla mnie jest to bezsens, podpisywac jakiegos pajaka jako odmane barwna innego, a juz calkowity bezsens z tym Eucratoscelus Constrictus.

small
28-12-2012, 15:25
rastafaq napisał(a):

> Nie zgadzam sie z tym ja, nie zgadza sie kilku hodowcow ze
> sporym starzem, ktorych znam, nie zgadza sie tez zapewne
> Kovazik ( nie wiem jak to sie pisze ).

Spox 'wolnosc slowa' kazdy moze miec swoje zdanie... jednak prawda jest taka, ze sprzedawane pajaki pod nazwa P. spinfer to nic innego jak P. murinus 'usambara'. Na Twoim miejscu nie bylbym taki pewien co do zdania Kovarika na ten temat...
Jako potwierdzenie slusznosci tego co pisze moze byc zacytowana odpowiedz Richarda Gallona na temat gatunku E. constrictus.


The spider in captivity called Pterinochilus spinifer was misidentified.
The real Pterinochilus spinifer was the male of Eucratoscelus constrictus,
so it is no longer a valid species.

The captive spiders incorrectly called 'Pterinochilus spinifer' are
Pterinochilus murinus (red colour form - also called the usambara form).
Some people incorrectly call it 'Pterinochilus mamillatus'.

> Dla mnie jest to bezsens, podpisywac jakiegos pajaka jako odmane barwna > innego, a juz calkowity bezsens z tym Eucratoscelus Constrictus.

To przeciez jak najbardziej normalne, ze mozna spotkac mozna rozne formy barwne jednego gatunku. Dlaczego wiec uwazasz, ze stosowanie prawidlowej nazwy jest bez sensu? Dla mnie bez sensu jest nazywanie tego gatunku nazwa gatunkowa innego ptasznika.
Co masz na mysli, ze jest bez sensu z E. constrictus, IMHO wsio jest oki ;P

rastafaq
28-12-2012, 15:35
Ok, nevermind, ja mam swoje zdanie Ty swoje, a prawde zapewne lezy gdzies posrodku.

small
28-12-2012, 16:13
rastafaq napisał(a):

> Ok, nevermind, ja mam swoje zdanie Ty swoje, a prawde zapewne
> lezy gdzies posrodku.

Dobra masz swoje zdanie na ten temat mozesz sie niezgadzac z obecna taksonomia oraz opinia arachnologa, taksonoma, ktory zajmuje sie afrykanskimi ptasznikiami. Tylko czy to ma sens ?

Baku
28-12-2012, 16:15
spinifer to nie usambra

Baku
28-12-2012, 16:17
taczej naodwryt Eucratoscelus constrictus znowu nazywa sie spinifer

Neo2
29-12-2012, 03:10
Ludzie wy nie rozumiecie Smalla. P.spinifer=Eucratoscelus constrictus, ale w sprzedazy występuje pomyłka ponieważ pod nazwą P.spinifer jest sprzedawany P.murinus'usambara'. Czy to tak trudno pojąć?? Ja zgadzam sie ze Smallem i sądze ze grono ludzi też sie z nim zgadza.

Neo2
29-12-2012, 03:14
Sorry małe sprostowanie. Nie w sprzedazy występuje pomyłka tylko przyjęła sie już pomyłka(tak samo jak z nieszczęsnym "L") że P.spinifer to P.murinus'usumbara'

werni
29-12-2012, 03:37
Witam.
Strasznie mnie ucieszyliscie tym watkiem na forum. Od kilku dni jestem w posiadaniu obydwu tych pajakow ("murinus" i "spinifer"). Rozbierznosc sadow na temat nazewnictwa przyprawia mnie o bol glowy. Mimo iz jedyne co mnie naprawde interesuje to to jak zapewnic odpowiednie warunki tym zwierzakom, to jednak chcialbym wiedziec co ja wlasciwie mam.. Nie orientuje sie w rozwoju systematyki pajakow, ale chyba istnieje jakis oficjalny spis, rejestr zawierajacy "jedyne sluszne" aktualnie nazwy + ew. synonimy. Jestem w stanie przychylic sie dowolnego rozwiazania, ale niech bedzie ono oparte nie tylko na dyskusjach forumowiczow. Bylbym wdzieczny za pomoc.

small
29-12-2012, 03:41
werni napisał(a):

> Nie orientuje sie w rozwoju systematyki pajakow, ale chyba
> istnieje jakis oficjalny spis, rejestr zawierajacy "jedyne
> sluszne" aktualnie nazwy + ew. synonimy. Jestem w stanie
> przychylic sie dowolnego rozwiazania, ale niech bedzie ono
> oparte nie tylko na dyskusjach forumowiczow. Bylbym wdzieczny
> za pomoc.

http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog/INTRO1.html - niezastapiony katalog Platnicka...
P. spinifer - obecnie E. constrictus wyglada tak ---> fotka (http://www.birdspiders.com/index.cfm?fuseaction=photo.detail&imageid=15B02C97KD0B7KAEC2K14F58E493ED245D5)
Czy wasze P. spinifer sa podobne do tego na zdjeciu, watpie...

werni
29-12-2012, 03:59
Bardzo dziekuje. Wlasnie o czyms takim myslalem. W zwiazku z powyzszym nie widze podstaw do dyskusji dalszej :) Jeszcze tylko pytanie co z tym "Usambara"? Jest to okreslienie stosowane lacznie z nazwa "murinus" do okreslenia tych cudnych, wsciekle pomaranczowych pajaczkow?? Jesli tak to mysle ze dane dot. posiadanych przeze mnie robali sa poprawne.

small
29-12-2012, 04:40
werni napisał(a):

> Jeszcze
> tylko pytanie co z tym "Usambara"? Jest to okreslienie
> stosowane lacznie z nazwa "murinus" do okreslenia tych cudnych,
> wsciekle pomaranczowych pajaczkow?? Jesli tak to mysle ze dane
> dot. posiadanych przeze mnie robali sa poprawne.

Pterinochilus murinus 'usambara' jest uwazany za forme barwna gatunku Pterinochilus murinus dlatego wystepuje nazwa gatunkowa podstawowej formy barwnej (murinus). Niektorzy uzywaja takze nazwy:
- Pterinochilus sp. 'usambara'
- Pterinochilus murinus 'RCF' (Red Colour Form)
- Pterinochilus murinus (usambara form).

Najczesciej stosuje sie nazwy Pterinochilus murinus 'usambara'.
Inne niepoprawne nazwy uzywane przez wielu terrarystow dla okreslenia tego gatunku to:
- Pterinochilus mamillatus
- Pterinochilus spinifer

rastafaq
29-12-2012, 05:05
Neo, a czy tak trudno pojac, ze ktos sie z tym nie zgadza ?? Small skoro mowisz ze nie narzucasz nikomu tej racji to czemu non stop tak katujesz ?? Wlasciwie to nie musisz odpowiadac.

Neo2
29-12-2012, 06:09
Dobra mozesz sie niezgadzac ale ludzie ktorzy sie tym zajmują dłużej i odkrywają nowe gatunki są napewno madrzejsi i wiedzą lepiej jaki pająk nalezy do jakiego rodzaju niz Ty i Ja i nawet Small.

small
29-12-2012, 07:20
rastafaq napisał(a):

> Neo, a czy tak trudno pojac, ze ktos sie z tym nie zgadza ??

Trudno pojac jezeli sie nie otrzyma zadnych argumentow z ich strony... Napisales juz we wczesniejszym poscie, ze sie z tym nie zgadzasz. Czy mozesz napisac dlaczego?

> Small skoro mowisz ze nie narzucasz nikomu tej racji to czemu
> non stop tak katujesz ??

Bo nikomu nic nie narzucam, nadal mozesz uzywac dla okreslenia P. murinus 'usambara' nazwy gatunkowej zupelnie innego ptasznika. To tak jakbys np. A. versicolor nazwal P. regalis... (IMHO to jest smieszne), ale mam nadzieje, ze wiekszosc hodowcow bedzie uzywalo prawidlowej nazwy dla tego gatunku dlatego bede 'non stop katowal' jak bede widzial, ze ktos robi blad.

rastafaq
29-12-2012, 08:44
To nie jest tak samo jak bym na versicolor mowil regalis, nazwa spinifer funkcjonowala jakis czas, wystepuje w ksiazkach i wystepuje na stronach internetowych do teraz. Odmiana barwna, hmm to zapewne twierdzisz ze Cala i Spatulata to Rosea. A moze powinien byc tylko jeden Pterinochilus - Murinus, a reszta to tylko odmiany barwne ?? mozna polemizowac w nieskonczonosc.

morda
29-12-2012, 09:23
Eh Small - dziękuję za wytrwałość.
Mam nadzieję, że z czasem znikną te spinifery i mammilatusy. Jak ja widzę kolejnego posta o tym to mam ciarki. Bo ileż można w kółko to samo?
Atrax - myśle, że trzeba zrobić update FAQ i tam to wrzucić.

Nie wiem dlaczego Small miałby się mylić. Jest to naukowo potwierdzone a Wy macie o tym swoje zdanie. Proszę bardzo - zróbcie z tego doktorat i za parę lat ciekawe czy zobaczymy spinifera w taksonomii.

Murinusek
29-12-2012, 09:26
Heh ja tez nie kapuje. To juz chyba 3 topic o tym samym temacie. I mysle ze racja Smalla jest naukowo potwierdzona, wiec jak mozna miec swoje zdanie.

Murinusek
29-12-2012, 09:35
A i dla potwierdzenia slow Small'a:

Transferred to other genera:
P. breyeri Hewitt, 1919 -- see Augacephalus.
P. constrictus (Gerstäcker, 1873) -- see Eucratoscelus.
P. crassispinus Purcell, 1902 -- see Idiothele.
P. junodi Simon, 1904 -- see Augacephalus.
P. meridionalis Hirst, 1907 -- see Ceratogyrus.
P. nigrifemur (Schmidt, 1995) -- see Augacephalus.
P. nigrofulvus Pocock, 1898 -- see Idiothele.
P. schoenlandi Pocock, 1900 -- see Trichognatha.
P. spinifer Pocock, 1898 -- see Eucratoscelus.

In synonymy:
P. affinis Tullgren, 1910 = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206).
P. brunellii Caporiacco, 1940 = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206).
P. carnivorus Strand, 1917 = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206).
P. hindei Hirst, 1907 = P. murinus Pocock, 1897 (Gallon, 2002: 211).
P. mamillatus Strand, 1906 = P. murinus Pocock, 1897 (Gallon, 2002: 211).
P. mutus Strand, 1920 = P. simoni Berland, 1917 (Gallon, 2002: 215).
P. obenbergeri (Strand, 1920) = P. simoni Berland, 1917 (Laurent, 1946: 323).
P. occidentalis Strand, 1920 = P. simoni Berland, 1917 (Laurent, 1946: 323).
P. pluridentatus (Hewitt, 1919) = P. lugardi Pocock, 1900 (Gallon, 2002: 209).
P. raptor Strand, 1906 = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206).
P. raveni (Smith, 1990) = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206).
P. sjostedti Tullgren, 1910 = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206).
P. tenuitibialis (Schmidt & Gelling, 2000, T from Eucratoscelus) = P. lugardi Pocock, 1900 (Gallon, 2002: 209).
P. widenmanni Strand, 1906 = P. chordatus (Gerstäcker, 1873) (Gallon, 2002: 206


W Akapicie nr 1 luknijcie na ostatnia linijka, a w akapicie nr 2 na piątą linijke od gory.

DragoN16
29-12-2012, 13:11
no ładnie sie tu zamotało
ja mam na pewno samice spinifer po 8 wylince ale sie pytałem o tą mysz ale widze że rozmowa poszła w innym kierunku

Murinusek
29-12-2012, 13:16
masz napewno P.murinus "Usumbara" samice po 8 wylince a myszke mozesz ewentualnie noworodka podac, ale mysle ze za mala ta Twoja dziewczynka...

small
29-12-2012, 13:56
DragoN16 napisał(a):

> no ładnie sie tu zamotało
> ja mam na pewno samice spinifer po 8 wylince ale sie pytałem o
> tą mysz ale widze że rozmowa poszła w innym kierunku

Jezeli Twoj pajak jest podobny do tego na zdjeciu ---> fotka (http://www.birdspiders.com/index.cfm?fuseaction=photo.detail&imageid=15B02C97KD0B7KAEC2K14F58E493ED245D5) to mozesz uzyc synonimu P. spinifer...

Awikularia
30-12-2012, 06:25
Ja sie nawet nie odzywam, biedny small... Ja katowalam ten temat w innym poscie.... Uwazam, ze G. rosea to to samo co cala i spatulata, tylko inna forma barwna. Podobnie jak z P. murinus, mammlillatus i in. To sa gatunki bardzo szeroko rozpowszechnione, inaczej niz np. P. irminia, ktora zyje tylko w Wenezueli. G. rosea jest spotykana na najrozniejszych wysokosciach i w najrozniejszych temperaturach, podobnie jest z P. murinus. Ja sie osobiscie nie dziwie, ze jest tyle ich odmian barwnych.....

Arana
31-12-2012, 09:27
Tak to czytam i widze ze lubicie utrudniac sobie zycie.I tak dalej bedzie sie mowic Spinifer a nie jakis Murinus "usumbara",dajcie juz siana z tym.
A moze B.auratum to jest B.smithi"innokolanara".
Jest poprostu sobie pomaranczowy Spiniferek i bardziej blady Murinusek,a naukowcy niech sobie mowia jak chca.
Moze jeszcze wymyslcie P.spinifer"mammilatus""usumbara""thorelli" i P.murinus"usumbara" "lividum".
Smieszne.
Pozdro.

Awikularia
31-12-2012, 09:41
Thorelli to Ephebopus :P. A tak na serio... Jezli widze zakaz wjazdu, to wjade, a co mi tam.... Niech sobie przepisy mowia co chca.....

small
31-12-2012, 10:32
Arana napisał(a):

> Tak to czytam i widze ze lubicie utrudniac sobie zycie.I tak
> dalej bedzie sie mowic Spinifer a nie jakis Murinus
> "usumbara",dajcie juz siana z tym.

Jak bedziesz chcial to mozesz uzywac dla okreslenia nazwy gatunkowej synonimu zupelnie innego gatunku. Tylko, ze to jest poprostu smieszne. LOL

> Jest poprostu sobie pomaranczowy Spiniferek i bardziej blady
> Murinusek,

Nieprawda P. spinfer = E. constrictus ten pajak nie jest pomaranczowy tylko czarny :>

> a naukowcy niech sobie mowia jak chca.

No, naprawde niezle podejscie do sprawy... czy masz podobne zdanie jezeli chodzi o psychologie, ktora masz wpisana w zainteresowaniach... ? ;>

rastafaq
01-01-2013, 13:03
Smieszne to jest nazywanie Eucratoscelus constrictus Pterinochilusem

morda
01-01-2013, 13:17
Śmieszne to jest nazywanie murinusa mammilatusem, roseii calą itp.

Atrax Robustus
05-01-2013, 15:23
W zwiazku z tym, ze na innych stronach internetowych panuje straszny balagan zwiazany z nazewnictwem i wielu hodowcow wprowadza swych klientow w blad, sprzedajac im RCF'y zamiast obiecanych Eucratoscelusow, wiec wkrotce w opisach pojawi sie wzmianka dot. poprawnej nazwy spinifera.

42d3e78f26a4b20d412==