PDA

Zobacz pełną wersję : Pajeczy zmysł



owca
04-01-2013, 11:20
Zauważyłem że głodny ptasznik zje nawet dwa dni wcześniej padniętego świerszcza. Pytanie? Jak rozpoznaje ze to bedzie dobry pokarm dla niego jakim zmyslem? POnoć wzrok ma słaby a jest wyszulony na drgania mechaniczne (a padlina nie drga) Zatem czy posiada zmysl chemiczny taki jak naprzyklad linia naboczna ryb?

roko
04-01-2013, 11:26
dotyka ofiare (z tego co wiem) nogołaszczkami i ocenia swoj cel:)

roko
04-01-2013, 11:29
to jest swego rodzaju zmysl chemiczny:)

owca
04-01-2013, 11:35
wiec gdzie sa receptory na szczękoczułkch jeśli zakończenie to 2 kolce z otworem jadowym które muszą być pokryte grubą chityną

roko
04-01-2013, 11:45
napisalem ze najprawdopodobniej na nogolaszczkach gdyz pająk czesto wchodzi na ofiiare i dotyka ją odnozami i analizuje dokladnie czy to co jest podnim nadaje sie do jedzenia:)

Atrax Robustus
04-01-2013, 11:54
Dlatego czasem mozna zobaczyc, ze pajak przed atakiem na ofiere przytrzymuje ja troche nogoglaszczkami. Analizuje wtedy, czym jest to, co upolowal.

owca
04-01-2013, 11:59
ok tylko na jakiej zasadzie (biochemicznej dotykowej ) jest dokonywana analiza a nie w jaki sposob( ze nogoglaszczkami ) prowadzona

Atrax Robustus
04-01-2013, 12:34
Wszystkie pajaki na nogoglaszczkach.. oraz ogolnie w gornej czesci stop eksteroreceptory, ktore maja polaczenie poprzez system nerwow z nerwem podprzelykowym, gdzie nastepuje rozpoznanie tychze bodzcow zapachowych. Oprocz tego, wyspecjalizowane komorki odbierajace bodzce wechowe, wystepuja w gardzieli pajakow.

Atrax Robustus
04-01-2013, 12:40
A skoro juz jestesmy przy temacie pajeczych zmyslow, to chcialbym dodac pewna ciekawostke :)
Wloski nie sa jedynymi elementami, ktore pozwalaja odbierac pajakom bodzce.
Wszystkie pajaki maja tzw. narzady lirowate, ktore wystepuja na udach i goleniach. Sa to narzady kinetestatyczne pajakow, ktore pozwalaja orientowac sie im w przestrzeni bez jakiegokolwiek udzialu wzroku! Dlatego wiele pajakow moze oddalac sie nawet kilkadziesiat cm od kryjowki i umiec blyskawicznie do niej trafic spowrotem, bez udzialu sieci.

Paganus
06-01-2013, 02:32
moje pająki terz czesto zanim zaatakują ofiare najcześciej na ułamek sekundy zawisają nad nia i bardają odnuzami czy szczekoczułkami co to a dopiero potem atakują

42d3e78f26a4b20d412==