PDA

Zobacz pełną wersję : znalazlem art. w gazecie wyborczej...



iron_spider
22-01-2013, 13:54
znalazlem urywek artykolu w gazecie wyborczej i mam pytanie co do niego :"Dyrektor ostrzegal przed pochopnym kupowaniem ptasznikow.-Wystraszone wypuszczaja mikroskopijne wloski, ktore powoduje chroniczne zapalenia oskrzeli-mowil" no i teraz pytanie czy an serio te wloski moga wywolac zapalenie oskrzeli czy to nastepna bujda z gazety???aha gazeta z 8 marca 2004 strona trzecia artykol :"szpital dla egzotycznych" thx za wszystkie odpowiedzi.

RAMMSTEIN1
22-01-2013, 13:59
włoski ktore wyczesuja ptaszniki, nie powoduja jak to ujał szanowny pan dyrektor "chronicznego zapalenia oskrzeli" :)

qTi
22-01-2013, 14:00
one moga powodowac podraznienia.. ale zapalenie oskrzeli to raczej nie

redknee
22-01-2013, 14:17
no wiecie, wszystko jest mozliwe wg niektorych ludzi :/

np moj kolega twiedzi ze przez poparzenie pokrzywa dostaje sie zapalenia płuc

<hahahahahah>

SamsoN
22-01-2013, 14:19
Podraznienia skory, błony sluzowej owszem! Nie słyszałem jednak o zapaleniu oskrzeli. Z tego co wiem spowodowane jest raczej bakteriami i wirusami.

loko
22-01-2013, 15:30
teoretycznie podraznienia blony sluzowej moga prowadzic do stanów zapalnych... watpliwe czy "włoski" moga przedostac sie do oskrzeli... ale jesli moga, to moga rowniez spowodowac ich stany zapalne...
wiec teoretycznie "wloski"... :)) moga powodowac zapalenie oskrzeli
tak sadze.. :)

Diabolo
23-01-2013, 00:05
..."teoretycznie"...

praktycznie raczej niezbyt możliwe

mIRO
23-01-2013, 04:08
Ten dyrektor chyba miał zapalenie mózgu :>

Atrax Robustus
23-01-2013, 08:41
A ja tu nie widze niczego do smiania.
Stan zapalny spowodowany wystapieniem ciala obcego lub obcych bialek w ustroju ipowoduje uwolnienie przez limfocyty zasadochlonne oraz przez uszkodzone komorki histaminy i innych zwiazkow, ktore rozszerzaja naczynia krwionosne w zainfekowanej tkance i zwiekszaja jej ukrwienie, co powoduje jeszcze bardziej wzmozona perfuzje krwi i w rezultacie podniesienie ilosci komorek fagocytujacych w zainfekowanej tkance, ktore rozprawiaja sie z patogenami.
Dosyc podobna reakcja wystepuje, kiedy drazniace wloski dostana sie do drog oddechowych. Prowadzi to do podraznienia oskrzeli i reakcji, ktore maja na celu pozbycie sie tych wloskow z tkanki. Oczywiscie reakcjom towarzyszy stan zapalny, wiec mysle, ze mozna tu powiedziec o zapaleniu oskrzeli.

Zreszta jak ktos puchnie po zaatakowaniu przez wloski.. jak ma zaczerwieniona skore, to nie jest nic innego jak stan zapalny. W koncu jednym z objawow stanu zapalnego jest wzmozona perfuzja krwi i rozszerzenie sie naczyn krwionosnych, co moze powodowac obrzek, a w polaczeniu z pewnymi zwiazkami powoduje to bol.

Atrax Robustus
23-01-2013, 09:34
... oczywiscie zapomnialem dodac, (co napisal zreszta loko), ze stan zapalny z tego powodu ma raczej male szanse na pojawienie sie :)
Wszystko dlatego, ze nablonek migawkowy wychwytujacy wszelkie ciala obce z zewnatrz powinien sobie poradzic z wloskami, zanim dojda glebiej do oskrzeli.

loko
23-01-2013, 10:52
niemal zawsze kiedy twoje odpowiedzi sa dłuzsze niz 2 wersy jestem pod wrazeniem wiedzy... pozdrawiam :))

krzdab2150
23-01-2013, 14:00
A czy uczulenie mozna w takim przypadku nazwać pewnym rodzajem małego zapalenia ?? Przynajmniej objawy uczulenia. (?)

Mimi.
24-01-2013, 07:19
Gdyby sie ktoś postarał to by takiego zapalenia mógl dostac...

Atrax Robustus
24-01-2013, 07:32
Uczulenie mozna w sumie porownac do zapalenia, ale charakteryzuje sie ono tym, ze organizm zaczyna reagowac bardzo mocno (niewspolmiernie do bodzca) na alergen. Reakcje te sa nieprawidlowe... powinno ich nie byc, jednak mimo to, przeciwciala IgE zostaja zmobilizowane i tak samo limfocyty T i B... Nastepuje walka z alergenem, a wtedy nastepuja juz podobne objawy jak przy zapaleniu: obrzek, zaczerwienienie... i tak dalej.

krzdab2150
24-01-2013, 14:33
OKi, dzięki za odp., tak myślałem oczywiście w dużym uproszcaeniu

42d3e78f26a4b20d412==