PDA

Zobacz pełną wersję : CIEKAWOSTKA :)))



loko
25-01-2013, 04:04
Czy wiecie ze.. przedstawiciel Lycosidea, wolf spider (lycosa sp.) posiadajacy jedynie (wg. roznych szacunków) od 20 do 30 tys. neuronów w obydwu zwojach nerwowych, jest w stanie zachowac przez dłuzszy czas reprezentacje przestrzeni i ofiary w "umysle"...
Mianowicie... pajak ten poluje aktywnie, skaczac na swoje ofiary.. pomijajac fakt iz w trakcie opracowywania strategii ataku bierze pod uwaze takie czynniki jak podmuchy wiatru, i zmiany w połozeniu ofiary (gdy siedzi np. na ruchomym liściu), korygujac tor skoku Ale równiez potrafi, gdy sukces ataku wydaje sie bys mu mało prawdopodobny, przerwać kontakt wzrokowy, zejsc z dajmy na to gałązki, obejsc potencjalna ofiare, wspiac sie na inna przeciwległa gałazke i z tamtad skutecznie zaatakowac..
Według wiekszosci psychologów rozwojowych zachowanie wew.reprezentacji przestrzeni bez utrzymania kontaktu wzrokowego, jest mozliwe u ludzi dopiero w wieku około 2 rok zycia. Wczesniej jesli czegos nie widac, to poprost nie istnieje.. Zdolna bestia nie?? :))
Ponad to przedstawiciel tej rodziny ma niesamowity wzrok.. w przeciwienstwie do wiekszosci innych pajaków..ślepych na wyodrebnianie z przestrzeni obiektów (widza raczej ciemnosc lub jasnosc, ewe. ruch) u Lycosidea i innych rodzin pajakow skaczacych np. Salticidea, zakres odbieranych fal jest b.duze. od 360 (Ultraviolet), 480, 500 do 580 nm.. dzieki temu Wolf Spider jest w stanie rozpoznac swoje odbicie w lustrze, reagujac na nie postawa obronną..na inne owady raguje odmiennnie,przygotowujac sie do ataku lub ignorujac je.
Choc oczywiscie nie ma swiadomosci swoich czynów... tak sadze :)

Hmmm .... i co wy na to ???

loko
25-01-2013, 04:13
a jesli ktos chce troche info o ukł. wzrokowym pajaków...(przystepny) to moge udostepnic ale po ang. tłumaczyc mi sie nie chce :))

roko
25-01-2013, 04:26
ogłądalem program o tych pająkach widziałem technike ataku niesamowite:)
rzeczywiście ptaszniki mogą się schować:)

RAMMSTEIN1
25-01-2013, 05:29
bardzo ciekawe :)
jezeli mozesz to podeslij mi na maila tą angielską wersje, bylbym bardzo wdzieczny :)

_INVISIBLE_
25-01-2013, 05:49
Skubaniec dobry jest :D

Atrax Robustus
25-01-2013, 05:57
_INVISIBLE_ napisał(a):

> Skubaniec dobry jest :D

Ewolucja


A co do pajeczych zmyslow i ciekawostek z tym zwiazanych moge dodac, ze wszystkie pajaki maja narzady lirowate, ktore wystepuja na udach i goleniach. Sa to narzady kinetestatyczne pajakow, ktore pozwalaja orientowac sie im w przestrzeni bez udzialu wzroku :]

Baku
25-01-2013, 06:31
a i tak najciekawszy jest u pająków rozwuj :] a mianowicie chodzi mi o wędrówke komórek :] nie samowity wytwór ewolucji i o ile dobrze pamientam występujący jedynie u tej grupy :]

nokeg
25-01-2013, 08:56
chyba widziałem film dokumentalnym o tym pająku i teraz niepamiętram czy polował na żabe czy na ćme, róźnica duża ale teraz niepamiętam dokładnie za co polował. w Każdym razie to chyba o tym pająku było:-)

loko
25-01-2013, 09:32
co rozumiesz przez wedrówke komórek ??? , bo jesli myslimy o tym samym to proces ten zachodzi u wszystkich zwierzat - przedewszystkim w rozwoju cen. jak i obwodowego ukł. nerwowego...

Baku
25-01-2013, 09:55
hodzi mi o inwersje :] .. sory za nieprecyzyjne wyrarzenie :]

nokeg
25-01-2013, 09:59
Baku-Ty specjalnie robisz te błędy ortograficzne??

Baku
25-01-2013, 10:00
nie .... wręcz przeciwnie , nawet wyobraź sobie ze poprawiam jak jakiś zauwarze :] ale przewarznie ich nie widze :]

nokeg
25-01-2013, 10:05
no najwięcej zwracaj uwagi jak piszesz: hodzi, hce, durzo (chodzi, chce, dużo). To mi sie najczęściej rzuca w oczy:-) ja też nie mam jakiejś super ortografi, ale trzy czucają sie naprawde w oczy, i popraw to na swoich aukcjach allegro:-)

Baku
25-01-2013, 10:11
hehe skrobie właśnie ebooka o pająkach to tam dopiero będzie błędów :P - ale nawet worda uzyje zeby je usunąć :] a do takich wypowiedzi to mi sie nie chce :]

nokeg
25-01-2013, 10:12
no widziesz, teraz przynjamniej napisałeś "chce" a nie "hce":-)

Baku
25-01-2013, 10:21
ale to nie twoja zasługa . ja pisze raz tak raz tak i nic na to nie poradze - jedna i druga forma jest dla mnie róniowartościowa :]

loko
25-01-2013, 11:12
Inwersja Powiadasz...:> czyli o aberracji chromosomowe pewnie ci chodzi.. ale to troche co innego.. widzisz to sie tyczy zmian struktur chromosomów w skutek pekniec... a inwersja okresla przerwanie chromosomu w dwóch miejscach, o ile dobrze pamietam :) i ułozenia centralnego odcinka w odwrotnej kolejnosci...... musiałes pomylic pojecia....
Jesli chodzi o wedrówke komórek po makro gleju badz innych struk. glejowych to nazywa sie to inaczej.... :)))

2P
25-01-2013, 12:07
Rzeczywiście niezła ciekawostka :)

CRIMSON
25-01-2013, 15:26
Skakunowate czy tarantule/gatunki Lycosa/?

loko
25-01-2013, 15:28
lycosaidea :))

Baku
25-01-2013, 17:59
he he he he i tu cie mam bo właśnie ze to nie chodzi o chromosomy tylko p wędrówke komórek w zarodku :]


podczac beuzdkowania u pajjąków obseróje sie proces zwany inwersją polega to na tym ze prązek zarodkowy pęka pośrodku ( zostaje połączony jedynie z przodu i z tyłu :] )
międzu dwoma końcami teorzy sie sczpara która " przemieszcza się " wzdórz " rzółtka arz do momentu zetknięcia się po drugiej stronie .


jest to ewenement w świecie organizmów zywych ...



a mówiąc o tym co ty zaczołeś tu zeczywiście jako inwersja morzemy terz rozumieć terz mutacje polegającą na odwruceniu łańcucha nukleotyduw które zmieni strukture ( sens ) teorzonego białka - ale ja muwiłem ze chodzi o rozwuj nie o dziedziczenie :] ..............


co do wędrówk i komurek makroglejowych to nie jest to zaden ewenement gdzyrz mają one zdolności zerne ... i wiele komurek ma zdolność do aktywnego przemieszczania sie i o ile dobrze pamientam to nie ma to zadnej nazwy .... ps : sory za literówki ale jestem pijany - ziomek miał urodziny :]

loko
25-01-2013, 18:43
CZŁOWIEK UCZY SIE CAŁE ZYCIE...:))
ciekawe i to bardzo... jesli mozesz przeslij mi prosze jakies materiały na ten temat lub chociaz linki...

PS. NIE PRACUJ !!! nad ortografia, twoje błedy osiagaja range sztuki (nie traktuj tego złosliwie) choc czyta sie trudniej, to ciesza serce...:)))

Baku
26-01-2013, 01:50
cięzko z tym będzie ... ale ogulnie szukaj info ogulnie o rozwoju zarodkowym czy gastrulacji u pajęczaków :] sałbym adres ale sam nie mam ....

42d3e78f26a4b20d412==