PDA

Zobacz pełną wersję : Bejca - czy szkodliwa?



goofy
26-01-2013, 13:51
Witam!
Robie właśnie pokrywe do terra i niektóre jej elementy będą drewniane, więc se tak pomyślałem, że ładnie by wyglądały jak by były brązowe [narazie są bardzo jasne], a najlepiej sprawdziła by się tu bejca. Mam zamiar pomalować tylko zewnętrzną część pokrywy i zastanawiam się czy to nie zaszkodzi mojemu pupilowi. Jeśli ktoś z was wie coś na ten temat albo najlepiej stosował to prosze o odpowiedź. Z góry THX.

nokeg
26-01-2013, 13:59
jak chcesz żeby frewno było ciemniejsze a nie jest lakierowane pomaluj je esencją z herbaty, napewno pająkowi nie zaszkodzi a ma ładny kolor

_Andrzej_
26-01-2013, 14:02
a jeżeli pociągniesz bejcą to pokryj to lakierem bezbarwnym - wtedy nie będzie szkodliwe

goofy
27-01-2013, 04:51
Znalazłem w piwnicy 2 puszki lakierobejcy [jedna do użytku wewnętrznego a druga do wewn.-zewn.]. Co o tym myślicie?? Pisze że jest to mieszanka lakieru i bejcy. pozatym znalazłem jeszcze jakąś szpachlówke - myśle że to nie powinno byc szkodliwe, ale pewny nie jestem. Aha chciałbym jeszcze dodać że malowane elementy będą blisko źródła światła [15W żarówka].

_Andrzej_
27-01-2013, 13:29
Prawdopodobnie lakierobejca nie utrzyma się w takich warunkach. Pobawię się jutro i wpakuję ją do komory starzeniowej. Zobaczymy czy wytrzyma "przyspieszony kurs szkoły przetrwania" :)

Mimo wszystko odradzam jakiekolwiek aplikacje jeżeli wyrób jest stary!!!

Najlepiej napisz mi na gg - 5062019 - jakiego producenta masz lakierobejcę

goofy
27-01-2013, 16:15
nie moge Ciebie Andrzej znaleść na GG pisz więc tutaj.

_Andrzej_
29-01-2013, 12:21
Nie mam jeszcze wyników badania. Raczej lakierobejca nie powinna być stosowana - może się łuszczyć - aczkolwiek na rynku jest dużo różnych wyrobów - rozcieńczalnikowych lub wodorozcieńczalnych.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest impregnacja drewna naturalnymi żywicami używanymi np. do renowacji mebli antycznych - można również poeksperymentować z woskiem pszczelim.

Wadą takiego rozwiązania jest temperatura. Jeżeli w pobliży zaimpregnowanego drewna będzie duże źródło cieplne to żywica może spływać. Generalnie w temp do 30 st. cel. nie powinno być problemów.

Nakładanie takich materiałów jest też troszkę pracochłonne ponieważ polega na wcieraniu a nie malowaniu np. pędzelkiem.

Brachol zajmuje się renowacją antyków więc pobawię się takim woskiem i zobaczę jak zachowuje się w warunkach laboratoryjnych w zwiększonej wilgotności.

Jako zabezpieczenie drewna stosuje się również preparaty solne stąd też część terrarystów poleca użycie roztworu soli jako zabezpieczenie przed pleśnią. Niestety na dzień dzisiejszy nie mam dojścia do takich preparatów.

PS. nie przejmuj się statusem niedostępnym w gg :) bywam częściej niż to się może wydawać...
PS2. - chyba nas z tym tematem pogonią :)

goofy
30-01-2013, 08:31
Wielkie THX Andrzej

42d3e78f26a4b20d412==