PDA

Zobacz pełną wersję : Bezpłatne Badania ultrasonograficzne gadów



Jarek Zajączkowski
08-04-2014, 02:57
Zawsze jak organizuje się tzw. "bezpłatne" badania można spotkać się z negatywną reakcją środowiska lekarzy. Od razu więc uprzedzam takie reakcje i przepraszam Kolegów zaznaczając , że cel jest chwalebny.
Uzyskałem zgodę na prowadzenie w czerwcy bezpłatnego badania USG jaszczurek, węży i żółwi w celu ujednolicenia metody, znalezienia diagnostycznego uzasadnienia tych badań, opracowywania wzorców odczytywania wyników. Badania mają zakończyć się publikacją w czasopismach weterynaryjnych i internecie ( np. na stronie terrarium.com.pl)
USG może być wykorzystywane dla:
1. nieinwazyjnego różnicowania płci,
2. diagnostyki układu rozrodczego - zaleganie jaj, hypertrofia jajników,
3. diagnozowanie chorób układu moczowego - nerki, pęcherz moczowy (dna),
4. diagnozowanie obecności ciał obcych w przewodzie pokarmowym.
5. diagnostyka guzów nowotworowych w obrębie jam ciała
6. badania narządów miąższowych - uszkodzenia wątroby itp.
7. zaleganie karmy w przewodzie pokarmowym
8. wgłobienia jelit, skręt jelit.
9. diagnostyka czerwonki pełzakowej węży ( E. invadens)

W badaniach chodzi też o uzyskanie obrazów USG zwierząt zdrowych dla celów porównawczych.
Badania są nieinwazyjne, w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu zwierząt.

Badania będą wykonywane przez cały czerwiec we wrocławskiej klinice Ekovet.
Adres, telefon i dojazd na stronie www.ekovet.pl.

Zainteresowanych udziałem w projekcie proszę o kontakt telefoniczny
0698-82-15-20

ps. Nook - jeśli można, proszę o umieszczenie tekstu na str. głównej przez okres trwania badań (czerwiec).

Jarek Zajączkowski
08-04-2014, 09:42
Przed chwilą zakończyliśmy 1. badanie USG czterech młodych węży zbożowych wykonane w celu identyfikacji płci. W przypadku samców obraz usg ujawnia obecność wyrażnych pochewek hemipenisów doogonowo od otworu kloaki. Na razie trudno określić procentowo pewność rozpoznania ale wydaje się duża. Czekam na następnych "pacjentów". :-))

Guttata
08-04-2014, 10:08
No, może przyjadę, (jak dam rade) ale wtedy panu zabiore dużo czasu

Jarek Zajączkowski
08-04-2014, 10:09
" Mój czas jest Twoim czasem"

aatus
08-04-2014, 10:24
Chciałem sie pochwalić że te pierwsze badanie zostało wykonane na Moich zbożówkach . Badanie utwierdziło mnie w przekonaniu ze mam dwa samce i dwie samice. Chciałem panu Jarkowi podziękować z całego serca za te badania i kilka rad których mi udzielił. Pozdrawiam serdecznie

Jarek Zajączkowski
08-04-2014, 10:37
Badanie nr 2. - żółw czerwonolicy - dorosły samiec. Wyrażnie widoczny penis, pętle jelit, pracujące serce. Możliwości diagnostyczne - ciała obce w przewodzie pokarmowym. zaleganie kwasu moczowego w pęcherzu moczowym i.... Bóg wie ile jeszcze!

42d3e78f26a4b20d412==