PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o OSB



mik
19-04-2014, 03:30
Mam takie pytanie troche głupie ale jak połączyc dwa boki plyt osb ze soba.wiertarka zrobic dziury i wkrecic wkrety czy jakimis gwozdzikami??
i czy plyta nie peknie ?

ZioleK
19-04-2014, 03:50
Ja wlasnie skonczylem budowe szafo-terrarium i robilem tak jak piszesz wiertarka+wkrety, na koniec uszczelnilem sylikonem. Zachowuje sie dosc stabilnie (dla pewnosci mozna uzyc kontownikow, ale nie jest to konieczne). Płyta ani razu mi nie pekla, wkrety wchodza calkiem sprawnie.
Teraz tylko sie zastanawiam jak to oklejic, bo taka szafa z osb nie najlepiej sie prezentuje:] moze jakies sugestje ktos ma?

wezyki
19-04-2014, 03:55
tylko wiertlo o malej srednicy, chodzi o to rzeby bylo tylko prowadzenie dla sruby
jak dasz za duza srednice wiertla to bedzie sruba slabo trzymac

ziolek mozesz okleic dowolna okeina do mebli, ja mam oklejone jedo terra korkiem i rewelacyjne wyglada tylko musze go jeszcze polakierowac

Wino
19-04-2014, 04:29
nic nie peknie ja mam zrobione z płyty OSB o gróbosci 12mm i wszystko jest ok

mik
19-04-2014, 04:42
dzieki , a te wkrety moga byc takie normalne czy moysza byc jakies drewniane bo juz slyszlem o takim sposobie

afrox
19-04-2014, 07:29
najnormalniejsze w świecie...

phenix
19-04-2014, 11:07
takie czarne do rigipsow moga byc, plus np. silikon dla wzmocnienia

Samael
20-04-2014, 05:08
phenix napisał(a):

> takie czarne do rigipsow moga byc, plus np. silikon dla
> wzmocnienia

Hmmm a dlaczego silikon..Nie lepiej Wikolem - wodnym klejem do drewna ??

Serpents
20-04-2014, 07:06
Spokojnie możesz robić ja własnie skończylem robić swoje terrarium 80x55x50 Poprzykręcałem je śrubkami a póżniej całe uszczelniłem silikonem. I trzyma się jak należy :)

reed
20-04-2014, 08:23
Nawiercasz małe otworki (tak jak kolega wyżej pisał, np wiertłem 2mm) Po zewnętrznej stronie robisz "szlic/fazę" wiertłem 13mm, po to żeby łeb śruby nie wystawał. Tylko sie schował na równo z płytą.
Następnie smarujesz krawędź płyty wikolem (ja polecam bardziej PATTEX Super FiX) przykładasz do siebie i skręcasz. Po wyschnięciu tylko czołgiem rozerwiesz takie połaczenie :)
Oklejać OSB najlepiej fornirem. Okleiny foliowe sa IMHO za cienkie do tego celu i widac fakture płyty przez nie. Poza tym nie przykleją sie tak dokładnie jak fornir.

adrian16
20-04-2014, 13:58
na łączeniach płyt najlepiej dac klej do drewna lub sylikon potem wkręty i jedziesz , ja taak zrobiłem i ani nie drgnie !!

DEXiu
26-04-2014, 05:12
Silikonem można tylko uszczelnić terra w kantach od środka, a nie kleić nim płyty ze sobą. Ja polecam najpierw porządnie skleić klejem do drewna (np. vicolem albo tak jak mówi reed pattexem), poczekać aż wyschnie, i dopiero nawiercić i skręcić zwykłymi wkrętami do drewna (gdybyś sklejał silikonem to nie dość że słabo chwyci to jeszcze podczas nawiercania będzie działał jak gumowa uszczelka). A z pomysłem żeby tylko leciutko nawiercić się nie zgodzę. Płyty OSB są bardzo twarde, więc będzie się ciężko wkręcać (najlepiej chyba użyć do tego dobrej wiertarki ręcznej z zamontowaną końcówką wkręcającą), a poza tym cholernie łatwo się rozwarstwiają zwłaszcza przy krawędziach. Najlepiej do skręcania płyt używać wkrętów czterokrotnie cieńszych niż sama płyta (czyli np. dla płyty 18 mm używać wkrętów o grubości ok 4,5 mm) a nawierty wykonać wiertłem o średnicy równej średnicy osi wkrętu (czyli średnicy trzonka bez "gwintu"). Trzymać będzie tak samo dobrze a łatwiej je przykręcisz.

Przemq
28-04-2014, 14:45
Hmmm moze ktos sie orietuje po ile jest w Warszawie metr kwadratowy(bo te plyty sie chyba kupuje na m2?) plyty OSB??? Mysle tu o jakis sklepach typu Ikea, Obi, leroy Merlin(?), Castorama itp.

padaczka
30-04-2014, 01:59
Zdaje sie ze plyta OSb 18mm w Leroy-u kosztuje niespełna 27 zl za m2 12mm jest tansza.

42d3e78f26a4b20d412==