PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżta, dobre ludzie!!!:)



Pawloosh
22-03-2013, 15:01
Witam! Tak się od dłuższego czasu zastanawiałem, myślałem, główkowałem i w końcu się zdecydowałem: kupuję skorpiona! Jak można się domyślić, wybór padł na pandinus imperator. Mam jednak kilka wątpliwości, żywię nadzieję, że pomożecie mi je rozwiać. Jeśli niektóre z pytań już się pojawiały (szukałem, szukałem, ale nie znalazłem), to proszę o odesłanie mnie do odpowiedniej strony bez zbędnych epitetów. A oto same pytania:

1) Dysponuję sporą ilością różnej wielkości AKWARIÓW. Wszystkie są firmy Aqua el (to żadna kryptoreklama:)), z pokrywkami. Na zagranicznych stronach czytałem, że skorpy jak najbardziej można trzymać w akwariach- co o tym sądzicie? Jak w ogóle takie akwarium "przekonwertować" na terra dla skorpiona? Ja kombinuję tak, żeby otwór w pokrywce, przez który wsypuje się rybom pokarm, był stale odsłonięty (wentylacja), pokryty drobną metalową siateczką (przyklejoną na silikon, rzecz jasna). Czy taka wentylacja byłaby wystarczająca? Wyczytałem również, że skorpiony znakomicie się wspinają- nawet po powierzchniach gładkich? Nie zamierzam robić żadnego tła, trzy ściany akwarium potraktuję z zewnątrz czarnym sprayem.

2) ogrzewanie- czy słabej mocy mata grzewcza to dobry pomysł? W moim pokoju jest naprawdę chłodno (czasem w zimne noce bywa i 17 stopni!), tak że dogrzewanie jest niezbędne.

3) oświetlenie- można zastosować na dzień zwykłą świetlówkę akwarystyczą? (terra wyglądałoby schludniej, a świetlówka zawsze doda tych kilka stopni na dzień- żeby była różnica w temperaturze między dniem a nocą)
4) Czy możliwe jest, żeby skorpion uniósł pokrywę (jeśli tak, to jak ją zabezpieczyć)???

Uff... to na razie tyle. Nieźle się rozpisałem. Za wszystkie odpowiedzi osób, które wiedzą, w czym rzecz, będę ogromnie wdzięczny. Pozdrawiam!

morda
22-03-2013, 16:07
Akwarium z pokrywką nadaje się.
Skorpiony nie chodzą po sciankach.
Radziłbym dogrzewać bo by skorpion strasznie wolno rósł.

wenx
22-03-2013, 23:26
Pytanie :P
Akariu się nadaje. Ja sam trzymam w akwarium Sirtalisa i mam w miejsce otworu wklejoną siateczke aluniuniową ze sklepu ogrodniczego za rogiem :)
I ogrzewanie przydało by się!!
POZDRAWIAM!!
Cya

Pawloosh
23-03-2013, 00:42
Czyli sądzicie, że mam generalnie dobry pomysł? Dzięki za odpowiedzi!

Pawloosh
23-03-2013, 07:22
OK, tylko mam mały problem: najmniejszym akwarium z przykrywką, jakim dysponuję, jest zbiornik o rozmiarach: 50x30x30 (dł/szer/wys)- nie jest przypadkiem nieco za duże?

Neo2
23-03-2013, 07:26
Nieznam sie na skorpach, ale niektore gatunki mozna trzymac w grupkach, wiec za duze nie będzie(chyba).

morda
23-03-2013, 08:29
Dla parki dorosłych jest ok. Małego trzymaj narazie w małym faunaboxie albo w jakimś pudełku.

majes
23-03-2013, 13:07
1.tylko zeby akwarium bylo bez wody :-)
2.zarowka 25W
3.zarowka 25W

majes
23-03-2013, 13:09
moze byc troszke za duze.skorp bedzie bardzo nerwowy, zadko moze wychodzic z kryjpowki i moze nie jesc.bylo tak w moim przypadku.zmienilem na mniejsze i ok.

rastafaq
23-03-2013, 13:30
Mi rowniez sie wydaje ze troche za duze, aczkolwiek nic im sie nie stanie, tylko bedzie sie dziczej zachowywal. Jezeli nie masz innego to mozesz je troszke zmniejszyc, np. wklejajac szybke w srodku lub zrob scianke z bambusa, powodzenia.

42d3e78f26a4b20d412==