PDA

Zobacz pełną wersję : Najjadowitszy pająk na świecie... nudzi mi sie :)



morda
07-05-2013, 16:04
No więc zaczniemy. Otóż osławiony Atrax Robustus (pająk, nie nasz moderator) nie jest najjadowitszym pająkiem na świecie. Pierwsza piętnastka to same "funnel-webs" natomiast pierwsze miejsce na tej liście zajmuje mało znany pajączek Hadronyche infensa. Miejsce drugie to Hadronyche formidabilis. Atrax jest na miejscu trzecim. Jest aczkolwiek NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYM pająkiem na świecie ponieważ występuje w centrum Sydney więc o ukąszenie nie trudno. Na szczęście jest już surowica więc ludzie przestali umierać.

Latrodectusy są bardzo malutkie, więc objawy latrodectyzmu pojawiają się po kilkakrotnych ukąszeniach przez te pająki. Wstrzykują ona bardzo mało jadu, który jest jednak bardzo silny.

"Daddy long legs", nasosznik tręś czyli Pholcus phalangioides nie jest najadowitszy. Jest to mit i nic więcej.

Najadowitszy przedstawiciel Loxosceles to L. laeta. Również sławny reclusea wcale nie jest mocno jadowity. Za martwicę odpowiadają bakterie znajdujące się na jego zębach jadowych. Te same lub podobne bakterie występują również u Salticidae, Lycosidae i Gnaphosidae, które również szerzą martwicę.

Phoneutria fera to jeden z najjadowitszych pająków Nowego Świata ale jego jadowitość to prawdopodobnie też mit. Nie ma zbytnio dobrze opisanych zgonów po jego ukąszeniu o ile w ogóle jakieś są.

Podsumowując Atrax robustus to nie najjadowitszy pająk na świecie. Jest jednak najgroźniejszy.

Powyższy tekst to podsumowanie kilku wątków na wielkim angielskojęzycznym forum (nikt nie wie o co chodzi :)).

Deathscythe
07-05-2013, 16:24
Tobie chyba naprawdę się nudzi :) ale tekst jest fajny i naukowy :)

morda
07-05-2013, 16:28
To tak dla informacji. Sam się dziś dowiedziałem że A.robustus to nie nr.1 więc postanowiłem się wiedzą podzielić.

PMajdan
07-05-2013, 16:45
Skad masz takie informacje? Chodz o wplyw jadu na czlowieka? Jesli tak to jak sie to sprawdza?

ergo
07-05-2013, 16:55
http://neon.chem.le.ac.uk/cgi-bin/getheader.cgi?key=1KQH

tu moze znajdziesz odpowiedz na swoje pytania PMajdan
:) troche to jest pokrecone... ale... :)

Hajdi
07-05-2013, 16:57
aha.i wszystko jasne:)

loko
07-05-2013, 17:00
to spora ilosc wiedzy, jednakze bez podstaw chemii organicznej i odrobiny wiedzy z zakresu toksykologii nie polecam czytania takich materialow... mozna sie w blad wprowadzic i innych rowniez

Atrax Robustus
08-05-2013, 01:01
Co do tego Hydronyche, to czytalem o nim juz kiedys i przyznam, ze faktycznie malo ludzi o nim wie, jednakze niektorzy myla go z Artaxem, bo z tego co wiem, on rowniez nalezy do slawetnych funnel-webow.. Hexathelidae, wiec mozna sie pomylic.

morda
08-05-2013, 02:21
Zgadza się - niedawno w badanich wyszło że mają silniejszy jad. Jednak występują w lasach na odludziu i nikomu nie zagrażają.

PLU
11-05-2013, 05:15
Bardzo ciekawa wypowiedź chyba
najciekawsza na tym forum. :]

@@@@@@@@
$!!!!Pozdro!!!!$
$!!!!!!PLU!!!!!!$
@@@@@@@@

42d3e78f26a4b20d412==