PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanko o przepisy...:o



goofy
12-05-2013, 14:15
Witam!

Kilka tematów niżej przeczytałem o tym scorpie co ponoć bardzo jadowity. Ktoś napisał, że za takie coś można pójść siedzieć. Moje pytanie jest takie: czy dotyczy to również jadowitych pająków [np. gatunki haplopelma, poecilotheria, stromatopelma itd.]. Z góry THX za odpowiedź. Pzd. Goofy

tomash_k
12-05-2013, 14:35
Nie, nie pojdziesz siedziec za hodowanie ptasznikow. No chyba że jest to jakis ginacy gatunek a o ile mi wiadomo w Polsce w sprzedazy nie ma zadnego takiego.
Do 1maja obowiazywala konwencja waszyngtonska na brachypelmy i kilka innych gatunkow, za nieposiadanie jej mozna bylo zostac ukaranym (i tak prawie nikt jej nie mial :P) Teraz juz nie obowiazuje.

chrzanu
12-05-2013, 14:42
Siedzieć nie pójdziesz, co najwyżej jakaś kara jak mówił tomash

P.S. Dobrze że znów mowa o tej konwencji czy jak to się pisze. Dosyć głośno o tym niedawno było. To cza w końcu rejestrować brachypelmy czy nie.

Sory tomash że siępytam ale każdy mówi co innego.

MuDvAyne
12-05-2013, 14:48
nie trzeba !!! obejmowala brachypelmy ale od 1 maja zostala zniesiona i bezkregowcow nie trzeba rejestrowac

chrzanu
12-05-2013, 14:51
No to miło :]

goofy
12-05-2013, 15:01
nie chodzi tu o sam fakt siedzenia czy nawet jakiejś kary. Po prostu czy jeśli mam np.lividum albo ornate czy jakąś stromatopelme to czy taka sytuacja jest legalna? W końcu to zwierzaki jadowite i mogą zagrozić zdrowiu [teoretycznie i życiu] człowieka. Bo może się zdarzyć taka sytuacja że np. jakaś "wścipska" sąsiadka dowie się że mam lividum w domu to przyjdzie jej do głowy żeby to gdzieś zgłosić. I co wtedy? Czy moge się czuć pewnie i czy nic mi nie mogą z tego powodu zrobić?
pzd. Goofy

chrzanu
12-05-2013, 15:10
No a masz jakiś nakaz rejestrowania lividum ?? Bo chyba nie ma. Więc nie ma się czego bać. Najlepiej jak kupujesz pająka to proś o "dokument osobity :]" ptasznika i wszystkie jego papiery, akta, dokumentacje wylinek itd :]

Przemeq
12-05-2013, 15:37
a co z przepisem o zakazie trzymania zwierzat jadowitych..? ;) [jest jeszcze czy juz go nie ma? ;P]

chrzanu
12-05-2013, 15:41
jak dla mnie to to że jest zakaz trzymania zwierząt jadowitych to nie ma takiego przepisu. Po prostu masz chyba rejestracje ptasznika i tyle. Zresztą sam nie wiem.

rastafaq
12-05-2013, 16:19
Goofy - sąsiadka raczej nie bedzie wiedziala co to jest Lividu i jaki ma jad :P

derilium_tremens
12-05-2013, 16:54
obowiązuje zakaz trzymania zwierząt spełniających 3 warunki(na raz):
1. jadowite
2. używające jadu do polowania
3. zagrażające życiu człowieka

a ponieważ pterinochilusy, stromatopelmy, poecilotherie, haplopelmy i kilka innych pająków spełnia te 3 warunki na raz, to posiadanie ich jest prawnie zabronione.

PyRyLy
12-05-2013, 16:58
no a kto to sprawdzi ?? Nawet jak sasiadka zglosi na paly to oni przyjada i sie im wkreci kit ze to lagodne i miej grozne od osy czy innego insekta :) przeciesz policja sie nie szkoli na takie tematy i nie odruzni albopilosum od murinusa :)

derilium_tremens
12-05-2013, 17:00
dlatego właśnie nie boimy się trzymać takich gatunków :P

msk
12-05-2013, 18:47
Ej, bez przesady. Przeciez policja ma inne, ciekawsze rzeczy do roboty, niz uganianie sie za malolatami, ktorzy na urodziny dostali egzotycznego pajaka, byc moze jadowitego i groznego, ale na razie na takiego nie wyglada, bo jest L1.

Chociaz, znajac ich zapal do pracy, predzej sie wezma za terrarystow, niz za dresiarzy. Bo od dresiarza mozna dostac w morde.

Fryta
13-05-2013, 02:23
"Do 1maja obowiazywala konwencja waszyngtonska " - ona nadal obowiązuje. Zmieniły sie jedynie nasze krajowe przepisy dotyczace obowiązku rejestracji, a to zupełnie co innego. Zresztą do obrotu miedzynarodowego i tak powinno się chyba te zwerzęta rejestrować.

Mefisto
13-05-2013, 04:24
Ale policja może się zwrócić z prośbą o opinię do niezależnych rzeczoznawców. :P

loko
13-05-2013, 08:38
brak procedur wykonawczych, powoduje iz trzymanie zwierzat jadowitych, rowniez smiertelnie jadowitych , takich jak weze moze skonczyc sie jedynie utrata takowego okazu (wylaczajac przypadki ukaszenia kogos gdzie odpowiadamy za nieumysle spowodowanie smierci i z kilku innych paragrafow)

42d3e78f26a4b20d412==