PDA

Zobacz pełną wersję : Dymorfizm płciowy u Psalmopoeus cambridgei



newneo
14-05-2013, 07:15
W zeszłym roku kupilem parke niemal doroslych P.Cambridgei. Oba zrzuciły juz po dwie wylinki i teoretycznie są juz doroslymi pająkami, dojrzałymi do kopulacji. W opisach tego gatunku podaje sie, ze dorosłe samice mają wyraźny ornament na odwłoku oraz pomarańczowe paski na końcach odnóży, natomiast samce ich nie posiadają. Natomiast oba moje pająki mają pomarańczowe paski, lecz ornament na ich odwlokach jest niemal niewidoczny. Faktycznie, pająk ktory miał byc samcem ma dłuższe odnóża od tego ktory miał byc samicą, lecz nie ma ani bulbusów, ani haczyków na przednich odnózach... Chciałbym się zapytac, czy oba moje P.cambridgei są samicami i powinienem poszukac innego samca by je rozmnozyc, czy moze jednak mozlwe jest ze jeden z nich faktycznie jest samcem?

P.S. bardzo prosze by nie odpisywały mi osoby czyniące to na podstawie przeczytanych opisów, tylko ktos kto posiada dorosłe P.cambridgei, a najlepiej - miał okazje je rozmnazac. Pozdrawiam.

rastafaq
14-05-2013, 07:37
jezeli samiec jest faktycznie dorosly to musi miec haczyki i bulbusy, a z tym ornamentem to dziwne ze jest tak slabo widoczny

morda
14-05-2013, 08:46
Może oba są samcami :)

Weż pooglądaj foty dorosłych samic i samców cambridgei i porównaj co masz w domu. Dorosłe samce maja bulbusy i haczyki.

newneo
14-05-2013, 10:51
ale czy mozliwe jest by samiec nie miał haczyków i bulbusów, badz były one az tak niewidoczne?

WojtasWroc
14-05-2013, 11:09
a moze ma ktos zdjecia haczyków i bulbusów
bo nie moge dojść płci mojej rosei
i nie wiem czy nie chce liniec ( juz 3 msce ciemnieje ) bo jest samcem
czy duze rosee poprostu tak linieja ( ma 5.5cm ciala )

morda
14-05-2013, 11:20
Niedorosły samiec nie ma. Haczyki i bulbusy pojawiają się dopiero po ostatniej wylince.

WojtasWroc
14-05-2013, 11:31
http://polhost.pl/~wojtas/plec/nowe/
tu sa nowe zdjecia jakie zrobilem
raz wydaje mi sie ze to samica bo ma wloski w tym miejscu ( tak mi sie wydaje )
w drugi raz mi sie wydaje ze to samiec bo nie ma tak wyraźnegotego rowka
a moja geniculata ma bardzo wyraźny...poprostu rosea ma mniejszy...
sam juz nie iwem czy to samiec czy samica

newneo
15-05-2013, 03:42
Problem został raczej rozwiązany... dochodze do wniosku, ze mam dwie samice ;) moze ma ktos dorosłego samca na sprzedaz?:P

42d3e78f26a4b20d412==