PDA

Zobacz pełną wersję : Taniec godowy ?



SPeCTeR
21-05-2013, 05:37
Dzis rano kupilem samice skorpiona cesarskiego. Samca mam juz od jakiegos czasu. Wpuscilem ja do niego, najpierw samiec zaczal sie trzasc, a pozniej nawzajem oba skorpiony zaczely sie atakowac probujac wbic sobie nawzajem kolce :/ Wyjalem wiec samca z jego terarrium i porzadnie nakarmilem samice. Zjadla 7 doroslych swierszczy. Po 3 godzinach wpuscilem samca do samicy. Wydawalo mi sie, ze znow zaczely sie atakowac, samiec sie trzasl, a po chwili chwycily sie szczypcami i w tej pozycji zaczely sie krecic po calym terrarium. Robily to przez okolo 15 minut, nie probowaly sobie wbijac kolcow, po prostu sie szczepily szczypcami i z tego co udalo mi sie dojrzec szczekoczulkami rownierz. Wygladalo to tak, jakby sie przepychaly. Teraz sie rozdzielily. Samiec caly czas kreci sie wokol samicy i sie trzesie. Nie atakuje jej jednak, probuje tylko lapac szczypcami ? I teraz szanowni grupowicze odpowiedzcie mi, czy to byl taniec godowy, czy jakies po prostu przepychanki etc ?

tomash_k
21-05-2013, 06:17
Tak, taniec godowy skorpionów. Podczas tego tańca samiec i samica wykonują takie ruchy jakie wyżej wymieniles, nastepnie samiec sklada spermatofor na podłożu i naprowadza samicę na niego. W czasie tego tańca sperma dostaje sie do otworu plciowego samicy. Po zakończeniu samiec puszcza samice i zwiewa. Brawo.. wlasnie byles swiadkiem kopulacji.

Mimo ze nie hoduje skorpionów to wiem takie rzeczy... >>> Encyklopedia Terrarystyki E. Bruinsa :)

SPeCTeR
21-05-2013, 09:09
Dzieki za odpowiedz. Niestety, nie widze spermatofora na podlozu, stad po prostu moje pytanie, czy to byl taniec godowy. A dokladnie ta ksiazka ma do mnie przyjsc za pare dni, juz jest zamowiona :>
No to bede zbieral zamowienia na male skorpiony za jakies 9 miesiecy :D

tomash_k
21-05-2013, 09:20
spermatofor jest malutki > ma kilka - kilkanascie milimetrow dlugosci i wygląda jak nasionko jakiejs rosliny... tak pisze przynajmniej :P

rado120
22-05-2013, 02:48
a jakiej wielkosci sa twoje skorpiony?

SPeCTeR
22-05-2013, 03:43
Ok 15cm ze szczypcami o ogonem. Raczej nie dadza sie zmierzyc, samice moge pozniej sprobowac, samca sie nie dotkne ;>

boss
29-05-2013, 03:25
To jest taniec godowy ;).

42d3e78f26a4b20d412==