PDA

Zobacz pełną wersję : odmiany hodowlane ptaszników



raptor
28-05-2013, 16:40
Czy są w Polsce dostępne specjalnie wyhodowane odmiany barwne ptaszników i jeśli tak, to ile mogą kosztować? Sam chętnie podjąłbym się selektywnej hodowli i mam w związku z tym pytanie: czy ktoś byłby chętny do współpracy?

Tony_666
28-05-2013, 17:22
Jedną z takich odmian barwnych jest Pterinochilus mammilatus=Pterinochlus murinus ,,USUMBARA" .Pająk ten kosztuje po 8,9wyl. ok.45-60zł .

TheMetal
28-05-2013, 17:26
hym zależy o co mu chodzi , jeżeli o rozpowszechnione za oceanem dark/light formy o nie słyszałem żeby ktos na forum chwalił sie tym , jeżeli o kolorystyczne "dosłownie" to tak jak tony powiedział + jakiś czas teemu mantid miał blue formy A. seemani (sory za chaotycznę odp ale jestem odrobinę śpiący)

Tony_666
28-05-2013, 17:29
sory za pomyłke zgubiłem ,,i ''dokładnie to Pterinochilus murinus ,,USUMBARA" ;)

Hajdi
28-05-2013, 18:56
za bardzo nie wiem o co Ci chodzi.wg mnie (podam glupi przyklad)chcesz zrobic powiedzmy smitasowi biale kolanka??albo cos innego.
tak jak u wezy wystepuja odmianny barwne??

bachus
29-05-2013, 01:25
Jakiś czas temu spotkałem się z h. lividum "light form" w jakiejś ofercie, ale teraz nie pamiętam gdzie, poszperam, może znajdę, chociaż osobiście akurat nie wiem w jakim stopniu się różni w tym wypadku "light form" od "regular".

morda
29-05-2013, 01:33
Ptaszniki to ine gady - tu nie ma albonosów, amelanistycznych, w ciapki itp. Nie da się wyhodować form barwnych. Pająk taki musiał by być hybrydą...

tosik
29-05-2013, 02:48
ludzie mieszają pająki robia hybrydy a potem dopisują sp (gatunek nie do konca sklasyfikowany) i wtedy powstają formy barwne

http://www.tarantulas.ru/photo/Pterinochilus_sp2_2_foto..jpg

morda
29-05-2013, 02:52
Nieonieczne. Skrót sp dotyczy też nie zidentyfikowanych przedstawicieli jakiegoś gatunku np. Haplopelma sp. (należy do Haplopelm, jednak jeszcze nie opisana).
Formy barwne nie są stworzone tylko przez człowieka. Wiele z nich występuje w naturze jak np. formy murinusa, roseii itp.

raptor
29-05-2013, 04:20
...zrobić coś w stylu np. żółtego boehmei :))

morda
29-05-2013, 05:18
Mam nadzieję, że niewykonalne. One mają być czyste rasowo! :D

GALN
29-05-2013, 06:32
raptor z gadami to by wypaliło ale nie z pająkami nie widziałem jeszcze ptasznika albinosa a jeśli nawet taki by się wykluł to napewno nikogo z nas nie stać by było na niego .Co roku sprawdzam jak się z kokonów krzyżaki się wykluwają :) i szukam jakiegoś kolorowego albo odbiegającego od normy i nie znalazłem.

raptor
29-05-2013, 07:18
Na pewno jest to wykonalne, widziałem wiele ptaszników i w obrębie jednego gatunku występują pewne odstępstwa kolorystyczne. A co do czystych rasowo- pies to pies a jego ras jest wiele, tak samo są rasy ptaszników w obrębie gat. np. B.vagansa

raptor
29-05-2013, 07:22
Nie chodziło mi tylko o albinosy. W przypadku młodych trudno jest dostrzec między nimi jakąś różnicę ale jak podrosną... to można coś pokombinować wybierając te najbardziej odbiegające od normy (trochę by było z tym roboty, bo nie wykazują one tak dużej zmienności genetycznej...).

Banan
29-05-2013, 07:25
NO nie ale np. u p. murinusa tak jest. Usambara wystepuje gdszie indziej i od razu jakie kolorki. A ponoć od intensywności światla zalezy też intensywność ubarwienia. Niby skad sie wziela usambara no i spinifer (tylko nie robcie znowu wywodu ze spinifer to juz nie pterinochilius ani ze to nawet nie byl murinus bo dla mnie to bedzie zawsze pterinochilius i mam nadzieje ze ten podzial sie zmieni). Moim zdaniem jest to wykonalne moze mialby wplyw podawany pokarm (zawierajacy jakis pigment albo cos).Na pewno nie jestem za tworzeniem hybryd bo to jest najwieksza glupota jaka moze byc!!

morda
29-05-2013, 08:16
Rasy B. vagans?
Vagans nie ma nawet from barwnych a co tu mówić o rasach.

Zrób amelanistyczną geniculatę to nobla dostaniesz. lol

cyphelf
29-05-2013, 08:22
Taki selektywny chów jest możliwy ale zmiany by były widoczny dopiero przy dużej ilości pokoleń. A jak wiadomo - to długo by trwało :)

raptor
29-05-2013, 10:37
Mam oto książkę "Encyklopedia terrarystyki" autorstwa Eugene Bruins wyd. Galaktyka no i jest jak wół str.142 jak by ktoś chciał zobaczyć:)
Nobel by mi się przydał;))

raptor
29-05-2013, 10:43
Hybryd to ja nie chcę ale spróbóję wychodować żółtą albopilosę, może jak mi strzeli sześćdziesiątka, to będę miał się czym chwalić;)

morda
29-05-2013, 12:58
Wyrzuć tą przerośniętą broszurę....

Awikularia
30-05-2013, 04:25
Chcialabym powiedziec, ze nie ma czegos takiego jak odmiany hodowlane ptasznikow. Mylicie rozne formy barwne, wystepujace w naturze. Nie sa one wytworem czlowieka, tylko natury. A rasy psow sa wytworem czlowieka, a nie natury. Oczywiscie, istnieja podgatunki w obrebie gatunkow, np. w rodzaju Phormictopus - P. cancerides cancerides jest niebieski, P. cancerides centumfocensis i P. cancerides tenuispina sa brazowe. Ale sa to podgatunki, a nie rasy. Ktos wymienil odmiane niebieska A. seemanni - oczywiscie, jest taka, w naturze wystepuje tez odmiana brazowa. Ale nie sa to pajaki wyhodowane przez czlowieka. Podobnie jest z P. murinus - ze wzgledu na wielki obszar wystepowania i rozne srodowiska, wyksztalcily sie odmiany barwne.

Wedlug mnie nie ma mozliwosci wyhodowania ODMIAN HODOWLANYCH - czyli jak mniemam odmian barwnych - ptasznikow. B. smithi z bialymi odnozami czy A. geniculata z niebieskimi. Owszem, czasami zdarzaja sie w kokonie inne osobniki, jak np. u mnie ostatnio A. geniculata z polowa ciala jasniejsza (zostawilam sobie te samice, z wiekiem jest coraz bardziej pol na pol ;)). Ale nie ja ja wyhodowalam, tylko po prostu taka wyszla z kokonu. Nie wiem, co by bylo, jakbym do niej dopuscila "normalnego" samca. Moze by wyszly "pol na pol", a moze nie......

Hercules
31-05-2013, 03:30
raptor .z tej książeczki nie wyciągniesz prawdziwych informacji .morda ma rację .pozbądż się jej

42d3e78f26a4b20d412==