PDA

Zobacz pełną wersję : to szczyt szczytów



Hercules
04-06-2013, 10:26
cytuję słowa książki Hanny Gucwińskiej:
"Obraz pędzla marii Sybilli Merian (1647-1717) przedstawia dużego pająka który zjada ptaka prawie takiej samej wielkości jak on sam. Możliwe iż ten obraz przyczynił się do powstania nazwy Ptasznik. (...)mylne wyobrażenie o nich dało by się o tyle uzasadnić, że gdy ktoryś z znajwiększych przedstawicieli tych pająków w czasie swoich nocnych wędrówek natknie się na niestrzeżone ptasie gniazdo ze świeżo wyklutymi pisklętami - pożera je. Wobec tych zwierząt - trzymanych koniecznie w terarium - należy zachować wszelkie środki ostrożności. Niektóre(!) gatunki mają gruczoły jadowe i ukąszenie jest wtedy nie tylko bardzo bolesne, ale może również wywołać stany zapalne lub nawet paraliż. Ukąszenie pazurem jadowym zostawia głębokie rany, bo masywne szczękoczułki są ostre. Pazur jadowy może się otwierać jak ostrze scyzoryka. Żeby ukąsić, pająk podnosi całą przednią część ciała i z góry przeszywa ofiarę otwartymi pazurami. Liczne ich gatunki są zwierzętami agresywnymi. Kiedyś dostałam w prezencie od kolegi dwie czarne, duże tarantule. Jest on Włochem i pracuje z różnymi zwierzętami przy nakręcaniu filmów. Moje teraz pająki grały kiedyś, chodząc po twarzy aktorki. Kiedy mi to opowiadał, poczułam się nieswojo.Na pytanie, czemu tak ryzykowali odpowiedział, że nie było żadnego ryzyka, ponieważ wcześniej obciął pająkom szczękoczułki. Jeden niedoszły aktor nie przeżył tej operacji ale dwa (...) mają szczękoczułki już odrośnięte. (...) gdyż nawet drobiny porastających je ostrych włosków powodują nieprzyjemne reakcje skórne i zmiany w drogach oddechowych. (...) zresztą moje są naprawdę bardzo spokojne, tak że mogę czyścić terarium niedotykając ich. Są jednak inne gatunki ptaszników bardzo agresywnych które chcąc ukąsić - skaczą, w zdenerwowaniu pocierają nogami, by uwolnić groźne włoski. (...) Niektóży sądzą, że owe pająki umieją szybować w powietrzu. Opinia ta może się wywodzić stąd, że widywano je doskonale i daleko skaczące. (...) Nigdzie nad amazonką nie spotkałam nikogo, kto reagowałby na pająka podobnie jak niektórzy u nas, popadający niemal w chisterię na widok zupełnie małego i całkiem niegroźnego pajączka. W zestawieniu z tym paradoksalnie zabrzmi informacja, że w ostatnich latach wzrasta liczba hodowców ptaszników. Zwracają one uwagę terrarystów swoimi wymiarami, a także złą sławą. Wielu amatorów sądzi, może nieco perwersyjnie, że jest elegancko mieć w domu zwierze, które powszechnie budzi odrazę i którego wszyscy się boją. Obcowanie na codzień z poważnym zagrożeniem jest dla nich podniecające, stważa namiastkę przygody, szanse popisania się odwagą przed znajomumi itp. Mimo popularności ptaszników trzymanych w terrariach ich opiekunowie niezawsze zadają sobie trud dokładnego poznania, do jakiego gatunku należy ich pająk. (...) Ulatniające się prawie niewidoczne włoski pająków są zakończone haczykami i niebezpieczne dla dróg oddechowych człowieka, a także dla śluzówki oraz skóry zwierząt i ludzi.(...) Swoimi włoskami pająk posługuje się tylko w ostateczności. (...) Są one samotnikami,należy więc mieścić każdy okaz w oddzielnym pomieszczeniu.Jeśli są razem ,choćby w czasie transportu, walczą ze sobą i nawet się zabijają. W pojedynczych terrariach miewają się dobrze, wystarcza im niewielki zbiornik 15x15x20cm. (...) Zaleca się więc rozpylanie od czasu do czasu letniej wody, a nawet obmywanie i skraplanie samych zwierząt. (...) Innym gatunkom jest potrzebny swego ridaju wykop w ziemi. Można pająkowi ułatwić pracę drążąc długopisem otwór mający ok 10cm biegnący skosem wgłąb podłoża. (...) obsługując się w terrarium zawsze pamiętajmy, że pająk staje się zwierzęciem bardzo szybkim, jeżeli uzna, iż grozi mu smiertelne niebezpieczeństwo. Może wtedy wybiec nagle, choćby i po naszej ręce, ukryć się poza terrarium. (...) proces wylinki trwa bardzo długo i jest bardzo żmudny; niektóży są zdania, że tylko znikoma część pajaków(...)przechodzi go bez szwanku. (...) W warunkach sztucznych rozrud tarantuli udaje się tylko doświadczonym terrarystom."


Opierając się na powyższym tekście twierdzę, że są to prawie same głupoty, choć ok, jest też kilka słów prawdy:

"niektóre gatunki posiadają gróczoły jadowe"
a jak przecierz wiadomo wszystkie ptaszniki posiadają taki narząd.

poza tym nie może się zdecydować czy pisze o tarantulach czy ptasznikach.

skąd ona wie co zwraca naszą uwagę na ptaszniki?

no i skąd wie co podnieca terrarystów?

np.avi.avi czy herculesy tolerują się na wzajem nie atakując się (chyba że są głodne)

pisze że można spryskiwać same pająki a powoduje to przecierz stres pająka nie mówiąc już o chorobach grzybicznych.

szybki kędziorek?trudny w rozmnożeniu kędziorek?

skoro nie wie nic o ptasznikach to po co o nich pisze?

jak będę miał czas to napiszę co ona napisała o hodowli węży i jaszczurek.


gorąco polecam tę kisiążkę tym terrarystom którzy chcą się pośmiać :

Hanna Jurczak Gucwińska

ZWIERZĘTA W MOIM DOMU

wyd.Książka i Wiedza

cena to:22zł(nie pomyślcie że ja sprzedaje takie głópoty-mam tylko 1 i swoją sztukę)

Koń to słoń, a słoń to Ułomny Kamil Strojny

Koń to słoń, a słoń to Ułomny Kamil Strojny

Koń to słoń, a słoń to Ułomny Kamil Strojny

morda
04-06-2013, 10:40
No iwesz - kędziorej czasem jest szybki a w rozmnożeniu wcale nie są takie łatwe. W ogóle rozmnożyć ptaszniki to nie taka prosta sprawa.

Mefisto
04-06-2013, 10:50
I pomysleć, że ja kiedyś oglądałem "Z Kamerą Wśród Zwierząt". :|

Hajdi
04-06-2013, 11:09
Wielu amatorów sądzi, może nieco perwersyjnie, że jest elegancko mieć w domu zwierze, które powszechnie budzi odrazę i którego wszyscy się boją. Obcowanie na codzień z poważnym zagrożeniem jest dla nich podniecające, stważa namiastkę przygody, szanse popisania się odwagą przed znajomumi itp.

wqurzaja mnie te slowa.

rastafaq
04-06-2013, 11:11
Jest w tym troche prawdy i troche bujdy, kazdy pajak jest w sumie szybki, niewazne czy Kedzior czy inny.
Zreszta nie warto komentować.

Banan
04-06-2013, 12:12
Psssssssssssssss chyba tez napiszę ksiazke skoro takie pierdoly mozna wypisywac i ludzie to kupia :-/. Po tym juz calkowicie stracilem szacunek do panstwa gucwinskich (pisane z malej litery, jakby kto nie zauwazyl). Nie wspomne juz o wroclawskim "zoo"(tez z malej i w cudzyslowiu). A jak bylem maly to mi sie podobalo "z kamera wsrod zwierzat" (malymi lit.) :-/ :-/ :-/ Chyba sobie tez napisze cos takiego o chodowli tygrysa w terrarium :-/ :-/ Ja jestem ciekaw ca ja podnieca :-/ A jesli chodzi o to ze ptaszniki (a moze tarantule kto wie hmm hmmm spytaj eksperta) sa odrazajace to niech lepiej sama spojrzy w lustro :-/ Rownie dobrze mozna powiedziec ze odrazajaca jest fretka :-|

marco_tbg
04-06-2013, 12:15
Banan:
1. Ja jestem ciekaw ca ja podnieca - napisz do Niej zadzwoń!
2. to niech lepiej sama spojrzy w lustro - nie za ostro to w końcu starsza osoba?

Mefisto
04-06-2013, 12:26
marco_tbg napisał(a):


> nie za ostro to w
> końcu starsza osoba?

Nie w wieku tkwi powód do poszanowania ale w głowie. Jeśli ktoś z takim autorytetem wypisuje takie bzdury, to nie widzę nic złego w słowach Banana.

SPeCTeR
04-06-2013, 12:28
Jak dla mnie to to sa glupie glupoty

marco_tbg
04-06-2013, 12:43
No co racja to racja, że tekst ten jest co najmniej dziwny i "odkrywczy".

Jimbo
04-06-2013, 12:57
E tam. Widziałem wiele znacznie bardziej głupich artykułów o ptasznikach. A książka Gucwińskiej napewno nie jest napewno poświęcona pająkom ptasznikom, nie sądzę, żeby ten temat był akurat znaczącą częścią tej książki, więc nie bulwersujcie się tak, bo nie ma czym.

PMajdan
04-06-2013, 16:00
Niektor(e/y) gatunki NIE POSIADAJA GRUCZOLOW JADOWYCH. To by bylo prawda.

PMajdan
04-06-2013, 16:04
Hehe, w kazdej dziedzinie tak jest. Zycie takie jest. Jest wiele BZDURNYCH PUBLIKACJi nie tylko w dziedzinie zwierzat. Zapewne w motoryzacji, polityce, kulinariach, informatyce ....et ce tera..... jestem przekonany ze w innych galeziach sa podobne "perełki" tylko laicy nie zdaja sobie sprawy z wchlaniania blednych informacji. Na tym to polega ;]

PyRyLy
04-06-2013, 17:49
no i potem rodzice czytaja ze ptaszniki to okrutne bestie i nie pozwalaja swoim podopiecznym kupic nawet kedziora. eh co za świat .

GALN
05-06-2013, 08:47
wiecie co śmiać mi się chce ale nie ze słów książki tylko z osób krytykujących ten tekst nie widzę tam żadnych sensacji .Wszystko prawda tylko jedno zdanie nie tak.
Paczcie na ten tekst ogólnie a nie zadumani w siebie i czytając myślicie a ja taki nie jestem , a dla mnie ptaszniki są piękne ,a ja ptasznika kupiłem nie dla szpanu.

Tak w naszym gronie to nie znajdzie się osoby której pająki się nie podobają ale my jesteśmy tylko kroplą w morzu dla reszty to odrażające paskudstwa.Dla tych co krytykowali polecam napisanie swoich tekstów i wklejenie niżej.Idę o zakład że wasze wywody spotkają się zaprobatą tylko garstki ludzi.Na upartego można się doczepić do wszystkiego.

Przykład:"wystarcza im niewielki zbiornik 15x15x20cm."
Odpowiedz:Ona nic nie wie o ptasznikach niech zapakuje dorosłą T.blondi do takiego pojemnika .Szok.

do tych krytykujących jest masa nie opisanych ptaszników w dziale "Opisy gatunków" jeśli chcecie wykorzystać swój ogromny zasób wiedzy możecie się wykazać bo widzę że się marnujecie.Administrator napewno będzie bardzo zadowolony a do tego reszta skorzysta.

skarpiel
12-06-2013, 08:43
To że Rodzice nie pozwalają to pół biedy - a jak pozwolą i będzie latorośl trzymac w terra 15x15x20
To może być ciekawa sytuacja - ale napewno nie dla pupilka

"zamkneli mnie w klatce ruszyć sie nie mogę" - The Bill

42d3e78f26a4b20d412==