PDA

Zobacz pełną wersję : CO TO ZA NAZWY? CO TO ZA PAJĄKI?



PMajdan
03-07-2013, 16:10
Dzis uslyzsalem ternim "ptasznik chylińskiej" i "ptasznik złocisty" (nie murinus). Czy ktoś wie jakie są ich łacińskie nazwy, czy to może błędne nazewnictwo sprzedających? Kost wogule się spotkał z takimi terminami?

werni
03-07-2013, 16:30
Tia... ludzka pomysłowość nie zna granic.. W pierszym przypadku stawiałbym na Grammostole rosea, drugi osobnik pozostaje dla mnie tajemnicą.
A tak przy okazji, spotkałem się już z takim koszmarkiem jak "genikularia"...
Pozdrawiam wszystkich słowotwórców.. :]

PMajdan
03-07-2013, 17:16
Takie pajaki "podobno" sa w Wawei na pl.Szem***a - w sklepie Shre*. Dzis chlopak przyszedl do naszego sklepu i o tym mi powiedzial i o takie pytal i mi glupio troche bylo ... :? ale spytalem o lacinskie nazwy to nie wiedzial. Wiec powiedzialem mu ze wydaje mi sie ze jakis blad w nazewnictwie, bo takich pajkow chyba nie ma... przynajmniej ja nie slyszalem.

BZYK
03-07-2013, 23:19
Ten złocisty to najprawdopodobniej Phormictopus platus.

MuDvAyne
04-07-2013, 00:53
"ptasznik chylińskiej" jakby sie uprzec to moglby byc CHILIJSKI ;]

Neo2
04-07-2013, 01:04
Ten kto cie poinformował musiał przekręcic nazwe, bo czegos takiego jak ptasznik chylinskiej poprostu niema i niesądze zeby jakikolwiek sklep dał taką nazwe. Był to zapewne ptasznik chilijski, a pod tą nazwą spotkałem sie pare razy z Grammostola spatulata. Ptasznik złocisty to Phormictopus platus. A murinus to ptasznik słoneczny z reguły. Wiec zasadniczo nie widze nic strasznego bo te nazwy od dawna są uzywane przez sklepy i juz zdązyłem sie przyzwyczaic.

Neo2
04-07-2013, 01:18
Zapomnialem dodac ze według pewnego sprzedawcy G.spatulata to nie jest rosea a rosea to nie cala. Dlatego podalem tą pierwszą nazwe coby ten sprzedawca jak to czyta mogl sie dowartosciowac.

Mefisto
04-07-2013, 02:46
Agnieszka Chylińska kupiła sobie ptasznika, no i oto mamy ptasznika Chylińskiej. :)

rastafaq
04-07-2013, 03:29
Noe 2 - to sa trzy różne pająki, chyba nigdy nie widziales wszystkich razem, mój znajomy właśnie "obalał mit" o tym , że to jest jeden i ten sam pająk, jak chcesz to możesz z nim pogadać- jego nick Atrax2 - byłem u niego i pokazał mi wszystkie trzy razem niby 3 Rosee, a on już ma sporo pająków i troche już doświadczył, a różnice są widoczne choć małe.


Ostatnio byłem we Wrocławskim Leclercu i widziałem na własne eyesy Psalmopeusa regalisa :) gorąco polecam obejrzenie tego gatunku, choć jest bardzo podobny do Poecilotherii :)

Awikularia
04-07-2013, 03:52
Rastafaq, nadal sie tocza dyskusje co do G. rosea. Ale jak na dzien dzisiejszy jest tylko jeden gatunek - wlasnie Grammostola rosea. Widze ze trudno jest zrozumiec ludziom to, ze w obrebie gatunku sa rozne odmiany barwne. Najprawdopodobniej niedlugo beda nazwy ptasznikow G. rosea odm. barwna cala i G. rosea odm. barwna spatulata, albo zrobia z tego podgatunki - G. rosea cala, G. rosea spatulata. G. rosea wystepuje na tak wielkim obszarze i w tak roznych warunkach klimatycznych (przypomne, ze do 4 tys. m.n.p.m.) ze musialy byc barwne odmiany. To samo dotyczy przeciez gatunku P. murinus....

BOOBO
04-07-2013, 04:09
ja te4ż się spotkałem z genicularią abli ze szmitim<u mnie w mieście w zoologicnym sklepie>

Neo2
04-07-2013, 05:01
Moze i widzisz roznice dla mnie to tak jak Awi napisałą odmiany barwne a nie rozne gatunki

rastafaq
04-07-2013, 07:58
Zgoda, kiedyś były to inne gatunki ale teraz badacze mogą stwierdzić, że to jeden i ten sam gatunek i przypisać im nazwy odmian barwnych żeby był jakiś porządek.
Bo skoro wyglada nieco inaczej to tym samym inaczej winna się nazywać, tak właśnie jak z Murinusami.Jeszcze pewno wiele sie pozmienia za pare lat.

Awikularia
04-07-2013, 08:38
No to wlasnie o tym mowie, rastafaq ;D

rastafaq
04-07-2013, 11:52
Wiem tylko przytaknąłem :)

42d3e78f26a4b20d412==