PDA

Zobacz pełną wersję : Lyrognathus robustus



irve
30-07-2013, 04:07
czy jest to gatunek podziemny, czy ma silny jad i do jakich rozmiarow dorasta i co tam kto wie (temperature i wilgotnosc juz znalazlem)

rastafaq
30-07-2013, 04:13
Mam go juz jakiś czas, z tego co widze jest to gatunek podziemny :) dorasta jakoś do 5 cm ciała a siły jadu nie sprawdzałem.

Jest to ciekawy gatunek, dosyć aktywny i agresywny, szybko atakuje ofiare, mi sie podoba :)

Awikularia
30-07-2013, 06:22
Na wolności występuje w Malezji. Gatunek opisany w 1988 roku przez Smith’a. Synonim to Lyrognathus liewi. Angielska nazwa tego gatunku to Malaysian Reddishbrown Treespider.

Należy do średniej wielkości ptaszników, samice mierzą około 4-4,5 cm ciała. Gatunek ten wytwarza dość duże ilości sieci, lubi także kopać korytarze w podłożu.

Podstawowym ubarwieniem tego gatunku jest ciemny brąz do prawie czarnego. Kończyny jasno brązowe, głowotułów i odwłok ciemniejsze. Ostatnia para kończyn u samic jest mocno rozwinięta. Młode pajączki od 1 wylinki są miniaturkami osobników dorosłych.

Terrarium powinno mieć wymiary 20/25/20 cm (wys./szer./dł.). Jako podłoże można zastosować jałową ziemię, torf lub substrat kokosowy o warstwie około 3-4 cm. W terrarium można umieścić jako kryjówkę kawałek kory. Miseczka z wodą nie jest konieczna, aczkolwiek nie zaszkodzi. Można także posadzić roślinę z rodzaju Scindapsus. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 23-25 stopni, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%.

Pająk chętnie je świerszcze, larwy owadów – np. mącznika młynarka, much, drewnojadów. Można mu podawać także mniejsze karaczany i owady łąkowe.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy).

Jest to dość szybki pająk. Zaniepokojony przyjmuje postawę obronną. Dysponuje dość silnym jadem.

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
M. Toran, Lyrognathus robustus, Amatersky arachnolog, 2/2002;
Własne doświadczenia.

Pozdrawiam.

irve
30-07-2013, 22:51
no to wszystko juz wiem dzieki :)

42d3e78f26a4b20d412==