PDA

Zobacz pełną wersję : Lekarstwo na stratę



Maniak
02-08-2013, 11:30
Stwierdziłem że najlepszym lekarstwem na żałobę po pająku który (niewdzięcznie) mi zwiał przez zbyt duże otworki wentylacyjne będzie kupno nowego pajączka. Padło na murinuska. Czy mógłby ktoś dać mi jakieś wskazówki co do hodowli? Oto warunki w jakich go trzymam (L1):
Pojemnik: pudełko na mocz (z apteki)
Podłoże: wilgotne włukno kokosowe
Kryjówka: połówka od orzecha włoskiego
Karma: wylęg świerszczy
Temperatura: pokojowa (tak koło 25 st.)
Wentylacja: dużo (tym razem około milimetrowych) otworków także teraz nie zwieje :)
Za wszelkie uwagi, porady, będę wdzięczny. Pozdrawiam terrarystów.
Maniak

Bor
02-08-2013, 11:41
Witam. Domyślam się, że jest to Pterinochilus (są też inne murinusy). Przede wszystkim uważaj na zbyt dużą wilgotność, P. murinus tego nie lubią. Lubią stosunkowo sucho przy dużej temperaturze (28-30 stopni, chociaż 25 też może być, jak najbardziej [sam trzymam w takiej temp.]). Mógłbyś zatem zmieszać to włokno 3:1 z piaskiem, ale nie jest to konieczne. Kryjówka jest mu niepotrzebna. Zamiast tego mogłeś powkładać kawałki wykałaczek przy brzegach pojemnika, ułożone w trójkąt i pająk sam zbudowałby sobie wspaniałe gniazdo z pajęczyny. Nawet wykałaczki nie są potrzebne, choć bardzo ułatwiają sprawę. Ja swoje L1 (mam 3 sztuki) miałem w pudełku bez wykałaczek i tylko 1 z nich zrobił sobie dywanik z pajęczyny, nic więcej. Kiedy przełożyłem je do nowego pojemnika, już z wykałaczkami, 2 z nich zrobiły sobie wspaniałe gniazdo (w ogóle ich nie widać), trzeci tylko dywanik, jak poprzednio. ;) Hmm.. przede wszystkim uważaj na ich szybkość. Myślę, że sobie poradzisz. Powodzenia w jego hodowli, są naprawdę wspaniałe.

Arrow
02-08-2013, 11:51
witam,

murinusy to: agresywne i bardzo jadowite pajaki

kryjowka jest jak najbardziej pozadana, pajak zawsze wybierze ucieczke do niej lub do tunelu ktory sobie zorbi wokol niej, i nie bedzie staral sie uciekac, tylko chowac

niska wilgotnosc, temp. moze byc pokojowa

najpierw strasza a pozniej atakuja niezwykle szybko, jesli uciekaja Ci pajaczki to daj sobie spokoj z tymi silnie jadowityi, zaoszczedzisz sobie klopotow oraz ludzie w Twoim otoczeniu beda bardziej bezpieczni

Maniak
02-08-2013, 11:52
Mała historyjka (z cyklu true story):
Przed zakupem tego ptasiorka byłem w zoologicznym żeby zobaczyć co mają na stanie. Babka mi pokazała ale jak sie poruszył to się wystraszyła i przewróciła pojemniczek. Pająk poczuł wolność i spróbował zwiać. Gdy szedł ku rantowi stołu spadał a mi się go udało wtedy złapać w locie. Dzięki temu że go uratowałem dostałem na niego zniżkę i bardzo mi się spodobał z tymi nóżkami obrośniętymi. Jeśli można powiedzieć o pająku że jest słodki to ten właśnie taki jest :))

Maniak
02-08-2013, 11:55
To jak z tą kryjówką? Potrzebna czy nie?

Bor
02-08-2013, 11:56
Nie będzie taki słodki jak podrośnie. ;-P Jeszcze będziesz wyzywał, hehe. Ile za niego dałeś? I ile kosztował normalnie? Pytam z ciekawości.

Bor
02-08-2013, 11:57
Jak już wspomniałem, jest ona zbędna. Pająk preferuje siedzieć w swojej pajęczynowej kryjówce. Zreszta, możesz zostawić i zobaczyć, czy będzie korzystał. Ja polecam wykałaczki, o których wspominałem.

Azzurreeuss
02-08-2013, 11:59
nie taki murinus straszny jak go opisują...... hehe:D

Bor
02-08-2013, 11:59
Arrow: jeżeli ktoś umie obchodzić się z pająkami, zna troche ich zachowanie i reakcje, przy czym jest poważny i ostrożny, to myślę, że sobie z murinusem poradzi. Nie taki diabeł straszny, jak go opisują - mawiają. ;-)

Bor
02-08-2013, 12:00
Eee, trochę się zamyśliłem. :> Wiadomo o co chodzi. Zresztą, to też było prawidłowe stwierdzenie. ;-P

Maniak
02-08-2013, 12:06
Miał kosztować 10 a kupiłem po kosztach za 5 zł.

rastafaq
02-08-2013, 14:10
Każdy panikuje że murinus to nie wiadomo co, nastaw sie że to zwykły pająk i poprostu zachowaj ostrozność jak przy każdym i bedzie dobrze.

Bor
02-08-2013, 14:37
Tak naprawdę wszystkie opisy ptaszników są trochę przesadne. Wszystko zależy od samego hodowcy, jeżeli jest naprawdę ostrożny i odpowiedzialny, da sobie radę. Ostatnio znajomy zakupił Poecilotherie i przyznał mi rację (chociaż ona i tak mała ;-P). Dobry przykład to Awikularia. ;> Masa ptaszników, zero dziabnięć.

Awikularia
02-08-2013, 16:45
E tam, ja. Ja mam pajaki niecale 5 lat dopiero. R. West ma pajaki od 30 lat - i zadnego dziabniecia (jak on sam mowi). ;)

Foxtrott
03-08-2013, 00:42
niepolecam... widzę, że dopiero zaczynasz, a jesli s smithim był problem to zmurinusem też będzie!
jeli chcesz murinuska mieć to lepiej poćwicz na jakichś innych szybkich ale niekoniecznie tak niebezpiecznych. np. P.cambridgei...

morda
03-08-2013, 04:43
Dokładnie - cambridgei jest fajny, irminia też.
Chociaż niektórzy od murinusów też zaczynają. Wystarczy, że będziesz ostrożny. Kup sobie długą pęsetę i przy otwiraniu miej zawsze pudełko na wypadek ucieczki.

42d3e78f26a4b20d412==